Тема. Три стани води. Властивості води.
Мета: поглибити уявлення учнів про воду; формувати поняття «вода», формувати уявлення про зміни станів води, властивості води.
Активізувати та збагачувати словниковий запас учнів.
Коригувати та розвивати зв’язне мовлення, увагу, логічне мислення, дрібну моторику пальців рук; розвивати спостережливість, вміння робити висновки. Виховувати самостійність,бережливе ставлення до води.
Формування ключових компетентностей навчального процесу.
Володіння державною мовою - елементарне вміння висловлювати свої думки, спілкуватися.
Компетентність у галузі природничих наук. Формування пізнавального досвіду, виконання дослідницької діяльності, вміння сприймати інструкції та навчальні завдання, взаємодіяти та співпрацювати з дорослим.
Екологічна компетентність. Ощадне використання та збереження природних ресурсів.
Уміння навчатись продовж життя. Набуття нових вмінь та навичок,оцінювати власні результати навчання,навчатися продовж життя.
Тип уроку. Нестандартний . Урок - дослід.
Обладнання: таблиці,цукор, пісок,склянки з водою ,камінці,різні пляшечки,демонстраційний та мультимедійний матеріал .
Хід уроку.
І Нервово-психологічна підготовка учнів до уроку.
*Вчитель бере дві склянки: одна з молоком, а друга з водою.
Словникова робота - прозора, безбарвна.
Висновок. Вода прозора, без безбарвна). Схема(вода - не має форми, текуча,прозора, безбарвна.) Повторення висновка дітьми хором.
* Вчитель бере склянку з водою та парфуми. Учні нюхають парфуми і переконуються,що ця рідина має запах. Чиста вода зі склянки запаху не має. Висновок. Вода не має запаху. Схема(вода - не має форми, текуча,прозора, безбарвна, без запаху.) Повторення висновка дітьми хором.
Схема(вода - немає форми, текуча,прозора, без запаху.)
Висновок. Отже, вода - рідина,яка не має форми, текуча, прозора, безбарвна,без запаху. Повторення висновка дітьми хором.
Фізхвилинка рухлива під музику.
Взяти сніг і покласти на стіл .
Подивіться на чайник. Він закипів,що виходить з носика чайника, коли в ньому кипить вода. Пара також вода,але вона легка (газоподібний стан). Словникова робота - пара,газоподібний.
Висновок .Отже ,вода може бути у різному стан і (твердому, рідкому. Газоподібному (пара).) Повторення висновка дітьми хором.
Проведення дослідів з демонстрацією.
Дослід 1.
*Учитель в склянку з водою кидає грудочку цукру.
Словникова робота - струмок, джерело,озеро,річка, рідина.
Води на землі багато . Вона в морях, річках,в повітрі, грунті тощо. Більшу поверхню землі займає вода. Вона застигла в льодовиках, на гілках дерев (іній). Вода потрібна рослинам, щоб рости. Якщо не поливати квіти вони засихають. Вода потрібна людям . Ми ії п’ємо, готуємо їсти, миємося тощо. Людина без води може прожити лише три дні. Без води немає життя.
Вода потрібна тваринам. Бобер - будує будинок посеред водойми. Тільки у воді він може знайти їжу. Кит,риби, різні тварини,які живуть у воді можуть тільки там знайти їжу. Вода їхній дім. Словникова робота.
Висновок. Вода необхідна всім живим істотам: рослинам, тваринам, людям. Вода є в кожній живій істоті. Без води жити на землі не можливо.
Фізхвилинка для очей.
Інструктаж. Правша поведінки та техніки безпеки під час дослідів. Повторення інструктажу за потребою.
* Вчитель показу камінь і воду у склянці. Чим вони відрізняються? (Камінь твердий, його можна взяти в руки, покласти на стіл тощо.) від цього він не змінює форми.
Налийте воду у склянку, потім вилийте її на стіл.
Висновок. Отже, вода не має форми. Вона змінює форму набираючи форму посудини куди їїналши. Схема. Повторення висновка дітьми хором.
Загадка.
Кругла куля,непроста,голуба велика:
Без будинків там міста;
Без людей і без землі;
Там шляхи і гори;
І моря ,і взагалі -
Всі земні простори. (Глобус.) Показ.
Словникова робота -мана, земна куля, глобус,шлях(повторити). Висновок: «Вода - це краса рідної природи.»
- Чи є вода в організмі людини і тварин?
Висновок. Отже, вода є в кожній живій істоті. Де не має води, там немає життя. Без води життя на землі не можливе.
Словникова робота - живі істоти.
На сьогоднішньому уроці ви дізнаєтесь про те, де на Землі знаходиться вода,у яких станах і які властивості має вода - рідина.
1. Розповідь учителя з елементами бесіди та з використанням презентації.
- Де ми можемо знайти воду?
Відгадування загадок,знаходження відповідного малюнка. Гра «Відгадай.»
Скуштуйте воду,яка вона на смак?
Словникова робота - розчинився.
Висновок. Вода розчинила цукор. Повторення висновка дітьми хором. Дослід 2.
* Учитель в склянку з водою кидає пісок.
Висновок. Вода - розчиник. Одні речовини розчиняються у воді ,а інші ні. Повторення висновка дітьми хором.
Гра «Плутанина.»
Гра «Краплина. »
Висновок. Отже ,вода - рідина, без кольору, без смаку, без запаху, текуча, прозора, не має форми, випаровується тощо.
Повторення висновка дітьми хором.