Терешківський ліцей
Терешківської сільської ради
Кашубівська філія І ступеня
Конспект уроку
з української мови
2 клас
« Велика буква в іменах, по батькові та прізвищах»
Підготувала та провела
вчитель початкових класів
Кашубівської філії І ступеня
Атаманчук Ірина Михайлівна
Кашубівка ,20
Тема: Велика буква в іменах, по батькові та прізвищах.
Мета: Формувати в дітей уміння розрізняти поняття „ім'я”, „по батькові”, „прізвище”, вчити правильно їх писати, ознайомити з етимологією деяких з них, розвивати спостережливість, творчість, вміння працювати з підручником, коригувати звуковимову учнів, виховувати прагнення бути людиною з великої букви, повагу до людей, які прославились своїм гідним життям, любов та акуратність при письмі.
Обладнання: Таблиця, фотографії, картки з словами, мікрофони, портрет Т Г. Шевченка, роздаткові картки для індивідуальної роботи, мультимедійна дошка, ноутбук.
Хід уроку
І. Загальнокорекційний етап
1. Організаційна підготовка учнів до праці
Доброго ранку! Доброго дня!
Кажу вам щоранку та чую щодня
Урок починаєм, вчимося сидіти,
Бо всі ви у мене розумні й гарнесенькі діти!
Денис та Іванка, Богдан і Наталка,
Іван, Соломійка, Богдана та Віка.
Тетянка, Лариса, а ще є Софійка!
Хай плещуть долоньки, хай тупають ніжки,
Працюють голівки та сяють усмішки.
Доброго ранку! Доброго дня!
Бажаєте ви та бажаю вам я!
2. Нервово – психологічна підготовка учнів до уроку
- Діти, подивіться мені в очі. Погляньте один на одного, на наших гостей, посміхніться.
- Із цих промінчиків добра, що заіскрилися на ваших обличчях ми і розпочнемо нашу роботу.
- Адже всі ми – люди! А людина повинна бути доброю, нести любов і правду, бо тільки тоді вона може бути людиною. Людиною з великої букви. Саме про це ми і поговоримо на сьогоднішньому уроці української мови.
Відео – гра „Хто це?” ( слайди № 1 -5)
- Уважно розгляньте фотографії.
- Хто з цих людей знайомий? Хто це?
(Назвати прізвище, ім'я та по батькові)
- Кого з цих людей ви не знаєте особисто? (президента України)
- Де ви його бачите? (по телевізору)
3. Перевірка домашнього завдання
- Діти, давайте пригадаємо про що ми говорили на попередньому уроці?
- Яким було ваше домашнє завдання?
(відповіді дітей)
ІІ. Основний етап
1. Актуалізація опорних знань
- З чого складається наше мовлення? (з речень)
- З чого складаються речення? (зі слів)
- Складіть речення зі слів (на дошці з карток)
класу малий до іванко зайшов
- Але щось тут не так! Зараз будемо досліджувати, слухаючи казку.
- Будьте уважні!
До класу зайшов малий Іванко.
Жила собі маленька буква. Її часто пропускали, інколи не помічали просто. Засмутилася маленька буква і вирішила все змінити. Перейшла з середини речення на початок. І сталося диво. Почали поважати маленьку букву, писали її вже великою. Але їй цього було замало. Задумала вони приєднатися до імен, по батькові, прізвищ. З тих пір всі слова, в які потрапила вона, пишуться з великої букви.
- Чи можуть бути такі букви у нашому реченні? В яких словах?
- Чому слова „До” та „Іванко” написані з великої літери?
Хвилинка каліграфії
- В нашому реченні маленька літера „де” стала великою, тому ми з вами повторимо їх написання, чергуючи маленьку і велику літери.
- В другому рядочку ми напишемо слово „Іванко”.
- Розгорніть зошити, запишіть дату і працюйте над хвилинкою каліграфії.
2. Повідомлення теми, мети і завдань уроку
Всі хочуть, як народиться дитина,
Щоб я було красиве і дзвінке,
Бо носить все життя мене людина,
А відгадайте – но, що я таке? (ім'я)
Кожна людина має своє ім'я, по батькові, прізвище. Сьогодні спробуємо дослідити, як правильно пишуться вони, чому саме так, звідки прийшли наші імена, яким способом утворились прізвища, по батькові. Навчимося правильно писати ці слова, бо грамоти вчитися – завжди знадобиться.
Тема нашого уроку „Велика буква в іменах, по батькові та прізвищах”
Для людини її ім'я звучить найсолодше, тому імена тих, хто гарно працюватиме, міркуватиме, буде красиво писати, правильно сидіти, даватиме правильні відповіді на питання, звучатимуть найчастіше. Це буде найкращим визначенням його хорошої роботи на уроці.
3. Робота над вивченням нового матеріалу
А) робота в парах гра „Інтерв'ю”
- Кожне ім'я неповторне, має особливе значення. Більшість імен запозичені з латинської, грецької та інших мов. А що ж означають наші імена ми дізнаємось коли проведемо гру „Інтерв’ю” і попрацюємо в парах.
Богдан – Богом даний Соломія - світла
Аврам - батько народів Тетяна - повелителька
Денис - сила природи Іванна – Богом дана
Вікторія – перемога Наталія – рідна
Олександр – захисник Лариса - чайка
(діти беруть інтерв’ю один в одного, а потім у гостей)
- Назвіть своє ім'я? Чи знаєте ви, що воно означає?
( запис імені, яке найбільш поширене в класі та його значення)
Б) робота з підручником (вибіркове списування)
- Погляньте у підручники і знайдіть вправу 1. Прочитає імена …
- Там записані імена дівчат і хлопчиків.
- Що ви помітили? Всі слова пишуться з великої літери.
Завдання: дівчатам виписати імена дівчат, хлопчикам – імена хлопців.
В) індивідуальна робота
Степанюк – письмо літер за зразком
Корнелюк, Причиніч – списування імен з друкованого тексту (на картках)
Г) фізкультхвилинка
Ой збирала Маргаритка маргаритки на горі.
Розгубила Маргаритка маргаритки у дворі.
Квіточки вона шукає: гляне вліво, гляне вправо,
Вгору очі піднімає, але їх ніде немає!
- А щоб допомогти дівчинці знайти квіти вам потрібно виконати таке завдання:
прочитайте мовчки вірш і поясніть чому слово „Маргаритка” написане з великої букви, а слово „маргаритки” – з малої.
Д) робота з таблицею
- Давайте поміркуємо, для чого людині потрібне прізвище?
(багато однакових імен, знання свого роду)
- Кожне прізвище має свою історію. Давайте спробуємо дослідити, як утворилися прізвища. Це ми зробимо за допомогою таблиці.
Імена людей
|
|
Назви рослин |
|
Назви предметів |
ПРІЗВИЩА
Особливості людей |
|
Назви тварин |
|
Назви продуктів |
- Отже, давайте дослідимо, як утворились ваші прізвища ( встають троє дітей) і запишемо їх на дошці та в зошити.
Е) проведення бесіди
- До імені кожної дитини додається ім'я батька.
- Якщо батька звуть Василем, то дочка буде Василівна, а син – Васильович.
- Якщо батько Іван, то дочка - …, а син - ...
- Як звати твого батька? Як тебе по батькові?
- До кого ви у школі звертаєтесь по імені та по батькові .
- Не забувайте, що ці слова пишуться з великої букви.
- Хто ваш улюблений вихователь?
(письмо під диктовку імені і по батькові вихователя)
Є) пальчикова гімнастика
Хоч бабуся вже стара, всім гостинці роздала:
Богданчику – пряничок, Соломійці – бубличок,
Тетянці – ватрушку, Богданці – пампушку.
Тільки в Наталки внученьки – без гостинців рученьки.
Ми крокуємо рівненько, вище ноги піднімай!
Я – ліворуч, ти – праворуч, а тепер – відпочивай!
Ж) виведення та засвоєння правила
- Як ми писали сьогодні на уроці імена, прізвища та по батькові?
- Давайте звіримо наші висновки з правилом на стор.52
(учень читає правило, всі повторюють хором)
З) хвилинка – уявлинка
- Діти, уявіть, що за вами і за вашими діями завжди хтось спостерігає.
- Хто ж це може бути?
- Можливо хтось заглядає у вікно, чи стоїть під дверима і дивиться у щілину…, а може
просто дивиться на нас з портрета?
- Хто це? Що ви про нього знаєте? (Тарас Григорович Шевченко)
( запис на дошці і в зошити)
4. Систематизація, узагальнення та закріплення знань
А) гра „Загубилась буква!”
- Знову трапилась пригода – загубилась буква в слові, вам її треба знайти і записати.
… ндрій …ленка
… асилько … іна
Б) перегляд слайдів ( слайди № 6 – 15)
- Зараз ви побачите фотографії, хто себе впізнає, той учень встає і називає своє прізвище, ім'я та по батькові.
- Будьте уважні, бо після перегляду слайдів, вам потрібно буде написати своє прізвище, ім'я та по батькові.
(самостійна робота учнів)
- Давайте подивимось як ви виконали завдання. Які помилки допустили?
ІІІ Заключний етап
1. Підведення підсумків уроку
- Про що ми говорили протягом уроку?
- Які слова ми вчилися писати на уроці?
- Яке правило ми вивчили?
2. Домашнє завдання
стор. 51, впр. 5 (виписати в один стовпчик імена, а в другий – прізвища)
3. Приведення організму у спокійний стан
- Діти, пригадайте, на початку уроку я вам говорила, що чиї імена будуть звучати
найчастіше, то вони отримають гарні оцінки.
- Всі ваші імена звучали дуже часто і тому ви отримуєте гарні бали.
(оцінювання роботи учнів)
4. Приведення у порядок робочих місць
Взаємоперевірка
5. Створення установки на відпочинок
Ось і дзвоник пролунав на перерву час настав
Дружно встаньте всі дівчатка, одягніться, застібніться.
Піднімайтеся хлоп’ятка, швидше, швидше не лініться.
Одягніться, посміхніться і виходьте погуляти.