«Додаток 7»
Тема: Календарно – обрядові пісні рідного краю
Мета: поглибити відомості школярів про український фольклор ;
розвивати вміння виразно і вдумливо читати пісні, коментувати їхній зміст, виокремлювати й пояснювати художні засоби ;
розвивати естетичне сприйняття пісень, уміння відчувати їх гармонію, виховувати повагу до українських традицій.
Обладнання: виставка книжок письменників рідного краю.
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань.
Хід уроку
І.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ.ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Фронтальне опитування.
1.Із чим пов’язані обрядові пісні?
2. Що прославляють у жниварських піснях?
3. Що оспівують у веснянках?
4.Які календарно-обрядові пісні ви знаєте?
ІV. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ВИВЧЕНОГО У ПРОЦЕСІ ВИКОНАННЯ ПРАКТИЧНИХ ЗАВДАНЬ
Вчитель: Українські народні твори, як і зразки інших видів фольклору, виникли на Присамар’ї давно, але більш – менш систематична їх публікація почалася в другій половині дев’ятнадцятого століття.
Вивченням народної творчості на території нашого краю займалися відомі українські фольклористи: Д.Яворницький, І. Манжура, Я Новицький.
Особливе місце серед творів УНТ займають пісні. Різноманітні по своїй тематиці, вони дають широке уявлення про життя людей нашого краю.
Бесіда:
— Чи пам’ятаєте ви свої колискові пісні?
— Хто їх може виконувати, крім мами?
— Які герої найчастіше зустрічаються у колискових?
— Які дитячі пісні — забавлянки ви знаєте?
Вчитель: Сьогодні ми повернемось у чарівний час, коли ви були зовсім маленькими дітьми. Тоді поруч з вами завжди була мама. Єдина, найрідніша, найдорожча людина для кожного з нас. Вона постійно піклується про дітей, хоче, щоб вони росли здоровими, добрими, щасливими. Саме такі сподівання та мрії висловлюються у народних колискових піснях.
Слова прості й мелодії спокійні, монотонні заспокоюють дитя, западають у саме серце. І згадуються нам ласкавий котик, щебетлива ластівка, воркітливий голуб, Сонько й Дрімко. Колисковими піснями мами не лише присипляють дітей, а й прикликають для них добру долю, щастя, здоров’я.
Прослуховування аудіозаписів (Народні колискові Н.Матвієнко, колискові з програми «На добраніч, діти» та )
Бесіда:
— Яким почуттям, настроєм пройняті колискові пісні?
— Чим колискові нагадують казки? (Герої — фантастичні істоти, трикратне повторення)
— У якій формі найчастіше вживаються слова? (У зменшувально-ласкавій)
Читання напам’ять учнями колискових рідного краю
Ой ходить сон коло вікон,
А дрімота — коло плота.
Питається сон дрімоти:
— А де будем ночувати?
— Де хатонька теплесенька,
Де дитина малесенька,—
Там ми будем ночувати,
Дитиночку колихати.
Ой на кота та воркота,
На дитину та й дрімота,
Котик буде воркотати,
Дитинонька буде спати.
Котику Сіренький Котику Біленький
Котку Волохатий не ходи по Хаті
Не ходи по Хаті не буди Дитяти
Дитя буде спати Котик воркотати
Ой на Кота на Воркота
На Дитинку Дрімота
(А-а а-а а-а а) | (2)
Ой ну люлі Котку не йди на Колодку
Не йди на Колодку бо заб'єш Головку
Та буде боліти нічим завертіти
Ой на Кота на Воркота
На Дитинку Дрімота
(А-а а-а а-а а) | (2)
Ой-люлі-люлі
Люлі-люлі-люлі
Ой на Кота на Воркота
На Дитинку Дрімота
Ой ходить сон коло вікон
Ой ходить сон коло вікон,
А дрімота коло плота,
Питається сон дрімоти:
“Де ж ми будем ночувати?”
“Де хатонька теплесенька,
Де дитина малесенька,
Туди підем ночувати,
І дитинку колихати.
Там ми будем спочивати
І дитинку присипляти.
Спати, спати, соколятко,
Спати, спати, голуб’ятко!”
Завдання учням
— Випишіть попарно рими — співзвучні закінчення
Мотиви колискових пісень використовували Тарас Шевченко, Іван Франко, Леся Українка та багато інших поетів.
Підготовлений учень читає «Колискову» Лесі Українки.
Вчитель: - Які почуття виклика у вас колискова?
Вправа «Асоціативний кущ». Записати (назвати) якомога більше слів, що виникають від асоціації з колисковими піснями.
V. ПІДСУМОК УРОКУ
Відповіді на питання.
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Творча робота. Написати твір-мініатюру «Пісня над колискою»
2. Записати колискові пісні від мами, бабусі; принести своє дитяче фото
1