Тема: За О. Копиленко “Їдальня для птахів”.
Мета: Ознайомити учнів з життям та творчістю українського письменника О. Копиленка; актуалізувати знання про птахів; удосконалювати навички свідомого та швидкого читання; розвивати мовлення дітей, вміння аналізувати, робити висновки, переказувати; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати любов до художнього слова, бажання допомагати птахам узимку.
Обладнання: портрет письменника, світлини пташок, підручник за ред. Н. Богданець – Білоскаленко, Ю. Шумейко, зошит з читання до підручника, презентація.
Хід уроку
I. Організація учнів до уроку. Емоційне налаштування.
Учитель:
Давайте привітаємось,
Давайте посміхнемося
Давайте в очі глянемо,
І нам тепліше стане.
Раз рука, два рука,
Раз плече, два плече.
Голова в ліво, вправо подивилась
Посміхнулась, привіталась.
- Діти, а зараз я пропоную вам перед початком роботи промовити такі слова:
“Видумуй, пробуй, твори!
Розум, фантазію прояви!
Активним і уважним будь
І про кмітливість не забудь!”
- Тож я вам бажаю на уроці бути уважними, активними та кмітливими!
II. Мовленнєва розминка.
1. Читання чистомовки.
“Ці - ці - ці – снігурі на гілці –
Ні – ні – ні – грудки червоні.
Ють - ють – ють – весело цвірінькають,
Ни – ни – ни- чекають весни.”
III. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок.
1. Розгадування загадки
- Діти, прослухайте і відгадайте загадку.
Прилетіли гості,
Сіли на помості.
Без сокири, без лопати
Поробили собі хати. (Птахи)
2. Бесіда за світлинами.
(Серед запропонованих вчителем світлин пташок діти визначають, яка з них може бути “зайвою”. Чому?)
IV. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми уроку.
- Діти, а що ви знаєте про їдальню? Що це за місце?
- Виявляється що для птахів теж можна зробити їдальню, а як саме ми дізнаємося, прочитавши оповідання О. Копиленка.
1. Знайомство з життєвим і творчим шляхом письменника .
Народився Олександр Іванович Копиленко 1900 року в Констянтинограді на Полтавщині у родині залізничника. Учитель за фахом, письменник за призначенням і великий трудолюб.
“Він усе життя цікавився птахами, звірятками, розводив у себе на квартирі якісь рідкісні рослини, про які умів розповідати дивовижні історії.” – згадував М. Рильський.
О. Копиленко написав багато творів для дітей. Для молодших школярів письменник написав збірки оповідань: “Друзі”, “Комашня”, “Школярі”, “Подарунок.”
Збираючись на полювання, письменник щоразу обіцяв синові принести зайчика, проте приносив цукерки.
У 1998 році Олександр Копиленко пішов із життя. Залишились його чудові твори.
2. Вправа для зняття напруги і втомлюваності очей.
(Діти заплющують очі, вчитель називає назви звірів і птахів. Якщо учні чують назву пташки відкривають очі.)
V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
- Отже, які ваші передбачення за назвою твору?
- Слухайте уважно і тоді ви обов’язково про все дізнаєтесь.
- Назвіть героїв твору.
- Прочитайте слова після тексту, правильно їх наголошуючи.
- Як ви гадаєте, що буде далі?
- Назвіть головних героїв твору.
- Хто заздрив Василю? Чому?
- Де хлопчик узяв синицю?
- Чи подобалося синиці жити в будинку? Доведіть словами з тексту.
- З ким автор порівнює синицю? Чому?
- Чому птахам узимку скрутно?
- Чия була ідея зробити їдальню для птахів?
- Що ж саме було їдальнею для пташок?
- Де хлопці її повісили?
- Які птахи прилетіли до годівнички?
Доберіть слова з тексту.
- Чим хлопці годували пташок?
Прочитайте:
- Як пташки віддячили хлопцям?
- Яку користь приносять птахи?
Прочитайте, як про це сказано в тексті:
- Чого навчає це оповідання?
- Поміркуйте, який інший заголовок можна підібрати до тексту.
- Що засуджується? Що схвалюється?
VI. Закріплення вивченого матеріалу.
Багато пташок - … (птаство), сіренький стрибунець - … (горобчик), шум - … (голос), разом – … (гуртом), будинок - … (хата), хуртовина - … (завірюха).
VII. Підведення підсумків уроку.
1. Вправа “Рюкзак”
- З біографією якого письменника ми ознайомилися?
- Яка головна думка оповідання О. Копиленка “Їдальня для птахів”?
- Які з отриманих на уроці знань ви використаєте?
2. Читання вірша – обіцянки.
“Ніколи не зробимо шкоди
Ми пташці у ріднім краю.
Нехай звеселяють природу
Співають для нас у гаю.
Ми друзі і вірні, і щирі,
Бо ми бережемо повсякчас
Пташок, що літають у вирії
І тих, що зимують у нас.”
VIII. Повідомлення домашнього завдання.