Конспект уроку з літературного читання для 2-го класу "Кротюк Оксана, про неї та її твори"

Про матеріал

Знайомство з письменницею Оксаною Кротюк, чиї твори було включено до оновленої програми з літературного читання для початкової школи. Розглянуті вибірково її вірші з книжок "Абетка" та "Веселі єноти", вірш "Найкраща земля"

Перегляд файлу

Конспект уроку

з літературного читання

(Урок позакласного читання: нові автори)

для 2-го класу

  Підготувала

учитель початкових класів

Комунального закладу

«Першотравнева ЗОШ І-ІІІ ступенів

Зміївської районної ради

Харківської області»

Бикова І.А.

Тема. Творчість Оксани Кротюк

(«Абетка», «Веселі єноти», «Найкраща земля»)

Мета:  ознайомити учнів з творчістю Оксани Кротюк, вправляти у виразності та швидкості читання; збагачувати словниковий запа; розвивати мовлення, уміння аналізувати, робити висновки; виховувати любов до рідного краю

Обладнання: презентація «Оксана Кротюк_2 клас_Бикової І.А.»; роздруковані твори (з додатку)

Фрагмент уроку: початок уроку

Хід уроку

І. Організація класу

ІІ. Оголошення теми і завдань уроку

ІІІ. Ознайомлення з творчістю О.Кротюк

3.1.  Біографія Оксани Кротюк

Слайд 2: (вчитель на свій вибір подає запропоновану інформацію: повністю чи вибірково)

Кротюк Оксана Петрівна. Мала щастя народитися в місті Луцьку білої зими 1969 року в переддень Святого Миколая. 
«Через 27 років цей факт спричинився до з’яви першого мого вірша для дітей. 
Відтоді систематично виступаю з творами різних жанрів для дітей у періодиці (журнали «Малятко», «Зернятко», «Пізнайко», «Ангелятко», «Крилаті»...) та колективних збірках.

У 2008 році у видавництві «Преса України» вийшло дві книжки: «Неслухняне левеня» (збірка віршів) та «Найкраща земля» (віршована казка). 2009-го з’явилися «Веселі єноти», а 2011-го віршована «Абетка» у «Видавництві Старого Лева». 2012-го року світ побачили книжка «В зоопарку» (вірш-гра), видана видавництвом "Богдан", та книжка «Чорне море й синій кит» (віршована казка), видана "Пресою України". 
Мешкаю і працюю в Києві.
Член Національної спілки письменників України. 
Член Національної спілки журналістів України. 
Лауреат літературної премії ім. Наталі Забіли (2006 р.). 
Лауреат літературного конкурсу «Рукомесло» (2009 р.).

Все вище сказане ні про що не говорить і нічого не означає. Про автора говорить і автора означає виключно те, що він створив. У застосуванні до дитячого автора ця теза працює посилено, бо діти розумні: їх не цікавлять імена й відзнаки. Тому беручись до кожного вірша, до кожної прозової мініатюри, почуваєшся новачком: чи здужаєш, чи не сфальшивиш.

Відтак найвища нагорода, якої я була удостоєна як автор, — це розповіді батьків про те, що діти просять покласти на ніч біля подушки мою книжечку.» Оксана Кротюк

 Слайд 3:

Розгляд книг Оксани Кротюк

 

3.2. Розчитування

Слайд 4:

Ми абетку розгорнули

І побачили акулу.

В морі плаває вона

І пірнає аж до дна.

  • «Дощик» - напівголосне хорове читання (пошепки)
  • «Дощ» - голосно, швидко
  • «Злива» - голосно, скоромовкою

Слайд 5:

Гусак сьогодні у книгарні

Книжки купив для сина гарні.

Тепер маленьке гусеня

Читає з татусем щодня.

  • Читання по дві строфи, учні ставлять запитання за прочитаним

(Хто купив книжки у книгарні? Коли гусак купив у книгарні книжки? І т.д.)

Слайди 6-9: перегляд сторінок із книги «Абетки»

 

Слайд 10: Робота над темпом читання, розуміння прочитаного

Слон купив сьобі краватку
У велику жовту цятку,
А маленьке слоненя
Приміря її щодня.
Хоче бути слоненятко
Ну точнісінько як татко.

  • Мовчазне читання вірша за вказівкою з подальшим тестуванням (слайди 11-13)

 

3.3. Робота над віршем Оксани Кротюк «Найкраща земля»

Слайд 15-17: Тлумачення слів

Балка — заглиблення значної довжини (більше від яру) земної поверхні

Вигін – пасовище

Левада – ділянка річкової долини

Слайд 18:  слухання вірша О.Кротюк «Найкраща земля»

Запитання за змістом прочитаного:

  • Про кого йдеться у вірші?
  • Про що мріяв ослик? Чого хотів він навчитися?
  • Хто навчав ослика навчати?
  • Чи навчився ослик літати? Чим все закінчилося?

Словникова робота:

Слайд 19: «Поєднай слова»

Слайд 20: Робота з текстом

Мовчазне перечитування тексту

Вибіркове читання:

  • З яким проханням звернувся ослик до батьків?
  • Які птахи та як вчили вони літати ослика?
  • Які слова-повчання промовила сова?
  • Які слова передають головну думку? Як ви їх розумієте?

 

 

Додаток

НАЙКРАЩА ЗЕМЛЯ

Бідкався ослик 
Мамі і тату:
– Як же то прикро – 
Не вміти літати!
Мрію побачити 
Я з височіні
Гори блакитні,
Переліски сині,
Луки барвисті,
І річку, і поле, 
Рідну леваду 
І все, що довкола.
Кажуть, на світі
Країн є багато.
Кажуть, життя в них –
Справжнісіньке свято.
Та як в чужинські 
Краї помандруєш, 
Зараз же рідне,
Своє поцінуєш.
Серцем тоді 
Ти побачиш здаля, 
Де в білім світі 
Найкраща земля. 
Я ж зрозуміти 
Не можу ніяк:
Справді це так,
А чи й зовсім не так.
Щоб таємницю 
Тих слів розгадати, 
Хай би там що,
Я навчуся літати. –
І заповзявся, 
І заходився!
Спершу у сойки 
Він довго учився.
Потім синиця 
Поради давала,
Й спритна сорока
Літати навчала.

 

 

Досвідом щедро
Ділились чижі,
Горлиці, вивільги, 
Дятли, стрижі.
Навіть ворона,
Взявшись у боки, 
Гордо й поважно
Давала уроки.
Дивлячись в небо
Зранку до ночі,
Ослик томив собі 
Голову й очі.
Вже і на луках 
Учився літати, 
В полі, на вигоні
І коло хати.
В балці старався, 
В зеленім яру.
Ледь не влетів
У борсучу нору.
І хоч наука була 
Чимала,
Ослику втіхи
Вона не дала.
Аж нагодилася
З лісу сова.
І прорекла вона 
Мудрі слова:

– Копита не крила,
І ослик не птах.
Ніхто ще не бачив 
Осла в небесах.
Упертість похвальну 
Ти виявив. Втім
Ця істина здавна 
Відома усім:
Хоч зблизька дивись,
Хоч дивися здаля,
Найкраща у світі – 
Рідна земля.

Оксана Кротюк

 

 

1

 

doc
Додано
1 квітня 2018
Переглядів
4123
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку