Конспект уроку з літературного читання, мета якого - ознайомити учнів з творчістю Івана Сенченка, вдосконалювати уміння визначати жанрові особливості оповідання, удосконалювати навички виразного читання, формувати вміння робити оцінні судження, відтворювати послідовність подій у творі, виховувати бережливе ставлення до природи
Тема. Дива в природі. Іван Сенченко «Зустріч із зайцем»
Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання творів; формувати вміння робити оцінні судження; вчити сприймати змальовані словами образи природи, відчувати образність художнього слова; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати бережливе ставлення до природи.
Хід уроку
Сідайте, діти, всі рівненько,
Усміхніться всі гарненько,
Настрій на урок візьмемо
Й працювати розпочнемо.
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
2.Розчитування за складовою таблицею (слайд 3)
3. Робота над чистомовкою (слайд 4)
Ить-ить-ить – заєць в полі аж тремтить.
Ем-ем-ем – він сховався за кущем.
Уха-уха-уха – дуже довгі в нього вуха.
Їх-їх-їх- не сховати зайцю їх
4. Читання слів на розширення кута зору (слайд 5)
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
- Діти, зверніть ще раз увагу на слова, записані на екрані. В якому творі всі ці слова разом зустрічаються? ( У творі Олександра Олеся «Біга зайчик-скакунець», що вивчали на минулому уроці)
- Яке було домашнє завдання? (Підготувати запитання за змістом прочитаного твору, підготуватися до виразного читання твору)
1. Конкурс на краще виразне читання вірша
Учні ставлять одне одному запитання за змістом прочитаного вірша. (оцінювання)
5 учнів
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Ви підготували гарні завдання для своїх однокласників. А зараз дайте відповідь на моє завдання.
— Відгадайте загадку ( слайд 6)
* Я маленький, я вухатий,
Сірий, білий, волохатий.
Я стрибаю, я тікаю,
Дуже куций хвостик маю. (Заєць)
— Так, зайчик герой вірша Олександра Олеся «Біга зайчик-стрибунець»
на екран, чи все ми згадали. (слайд 7)
V. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні ми прочитаємо, як розповів про свою зустріч із зайцем письменник Іван Сенченко. Сподіваюся, вам буде цікаво.(слайд 8)
Наші завдання на уроці: (слайд 9)
VІ. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
- Пропоную вам познайомитися з творчістю Івана Сенченка (слайди 10-11)
2. Робота над оповіданням
- Як бачите Іван Юхимович написав велику кількість оповідань
- А давайте пригадаємо, що це таке оповідання (невеликий розповідний художній твір про якийсь випадок, епізод із життя) (слайд 12)
3. Читання оповідання вчителем
— Чи сподобалося вам оповідання? Що вас у ньому вразило?
4. Словникова робота
1) Читання слів «луною» за вчителем. (слайд 13)
Куріп’яча (прикметник від слова куріпка, н-д куріп’яча пір’їна)
Узялися (мається на увазі вкрилися інеєм),
Мереживо ( Сітчаста тканина з узорами, якою оздоблюють одяг, білизну та ін. предмети домашнього вжитку),
здивування,
завбільшки,
фуркнули (пурхнули, полетіли),
навшпиньки (на носочках),
спускалися,
прозирнула (виглянула),
гойднулася,
прострелили (у даному випадку прострелила думка, тобто швидко здогадався),
піднялася.
- Чи всі ці слова зрозумілі для вас?
2) Довідкове бюро.
- З’ясуємо незрозумілі слова
Запона — завіса. (слайд 14)
Смух — хутро, шерсть. (слайд 15)
Фуркати — пролітати, утворюючи крилами характерні звуки; пурхати. (слайд 16)
Купина — кущ ; багаторічна рослина зі схиленими квітками й довгим кореневищем. (слайд 17)
Купина — горбик на луці чи болоті, порослий травою або мохом. (слайд 18)
Фізкультхвилинка (слайд 19)
5. Читання тексту учнями, які гарно читають
- Давайте прочитаємо оповідання ще раз і з’ясуємо, що ж так здивувало оповідача
6. Аналіз змісту розповіді з елементами вибіркового читання
— Знайдіть і прочитайте де автор побачив куріп’ячу хатку? (Побачив курінь, кущ калини, купину і куріп’ячу хатку під нею)
— Як ви гадаєте яке значення має слово купина в прочитаному тексті? (Горбик)
— Прочитайте опис куріп’ячої хатки. (Зламані травинки над входом….)
— Що прозирнуло крізь мережану запону пташиної хатки? (Прозирнула біла хутряна смужка)
— Що здивувало оповідача? (Те, що куріпки були хоч і білі, але мали пір’я, а це було не пір’я, а смух(шерсть))
— Що на нього дивилося? (На автора дивилося око)
— Яким був заєць? (Білий як сніг)
— Хто був із ним разом у хатці? (Разом із зайцем у хатці були куріпки
Поясніть вислови: (слайд 20)
Мережана запона (завіса із зламаних травинок, вкритих інеєм)
В голові у мене був мов туман (нічого не розумів, запаморочення)
Прострелила думка (здогадався)
Майнув у повітрі (швидко побіг, зник)
Фуркнули куріпки (злетіли, втекли)
7. Знайдіть і продовжіть речення (слайд 21)
Я побачив…
Зламані травинки…
Від здивування…
На мене дивилося…
В голові у мене був…
Сніжна хатка враз…
Слідом за ним…
8. Робота в групах (слайд 22)
1 група – знайдіть слова, вжиті в переносному значенні (- прозирнула біла хутряна смужка, в голові у мене був мов туман, сніжна хатка враз піднялася)
2 група – знайдіть порівняння (Зламані травинки над входом до хатки за ніч узялися інеєм і спускалися, мов якась мережана запона. На мене дивилося око, велике кругле око, от як тернина завбільшки. Сніжна хатка враз піднялася, і заєць, - він був білий як сніг, - майнув у повітрі задніми ногами)
3 група – знайдіть опис (Я знав, що куріпки були хоч і білі, але мали пір’я, а це було не пір’я, а смух. На мене дивилося око, велике кругле око, от як тернина завбільшки)
Завдання для всіх (як буде час)
— Знайдіть співзвучні за змістом рядки у вірш і «Біга зайчик-скакунець» та в оповіданні Івана Сенченка.
VIІ. ПІДСУМОК УРОКУ
— Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?
— Що вас найбільше вразило?
Продовжіть речення
На уроці я навчився…
Мені сподобалося…
На уроці ми виконали такі завдання: (слайд 23)
VIIІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (слайд 24)
1 група: виразно читати, ставити запитання до змісту оповідання та давати відповіді на них
2 група: скласти казку «Зимові пригоди куріпки та зайця»