Розробка уроку містить цікавий дидактичний матеріал із використанням інтерактивних технологій з метою розвитку творчої особистості молодшого школяра.
Конспект уроку з літературного читання для 4 класу
на тему: «Легенди рідного краю».
Підготувала
учитель початкових класів
Швайківської ЗОШ І – ІІІ ступенів
Бруцька Олена Іванівна
Мета: вчити учнів розуміти текст, розвивати уміння виділяти головне і аналізувати; висловлювати свої міркування ; збагачувати словниковий запас; виховувати у дітей любов до історії рідного краю, викликати бажання знати і володіти народними скарбами.
Хід уроку
І. Хвилинка позитивного емоційного настрою
Ви за ручки всі візьміться,
Щиро друзям посміхніться.
І не роз’єднати нас,
Бо ми дружний, сильний клас.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Форма роботи «Тематична павутинка»
Народна легенда
невеликий твір-розповідь
Виникнення назви
річок тварин рослин імен сіл і міст окремих місцевостей
ІІІ. Мотивація. Вправа «Очікування»
Знаємо …
Хочемо дізнатися …
Дізнались …( на етапі «Рефлексії»)
ІV. Оголошення теми уроку
Вправа «Вузлики»
Для того, щоб прочитати речення потрібно в рядку закреслити зайві склади.
Легендивирідлоногокакраюво
V. Вправи на вдосконалення навичок читання
1. Робота в парах. Читання складових таблиць по варіантах (30 секунд).
2. Робота в групах. Вправа «Дуель»
Члени групи почергово починають читати речення з тексту «Місто Сміла».
Учні другої групи знаходять це речення і продовжують, потім навпаки.
VІ. Робота над текстом
а) вправа «Ажурна пилка»;
б) читання легенди мовчки;
в) Тестування методом «Кубування» (на кожній грані розмістити опорні слова)
Грані: назва села, роки, вороги, природа, поселенці, назва поселення.
а) підготовка до сприймання тексту;
На дошці вивішено дитячі малюнки на тему «Краєвиди мого села». Презентація дитячих малюнків (обґрунтування вибору конкретного краєвиду).
– Який об’єкт найчастіше зустрічається на малюнку? (Річка)
б)словникова робота;
Читання слів із правильною постановою голосу
Спустошували-руйнували орда-військо
Полон-неволя бурхлива-швидка
Несподівано-раптово відлуння-ехо
– Диференційоване завдання
І варіант-дібрати синоніми до слів першого стовпчика
ІІ варіант-з’єднати слова другого стовпчика з поданими синонімами
в) читання твору вчителем до слів «…Довго дівчина боролась з течією…»
Самостійне читання легенди до кінця мовчки.
г) перевірка первинного сприймання твору «Чи уважно ти читав?»
– Назвіть дійових осіб легенди?
– Коли відбувалися події?
– Як було названо річку?
VІІ. Фізкультхвилинка. Музична руханка
Батьківщино наша рідна,
Красна і багата,
Тебе люблять українські
Хлопці та дівчата!
І від краю і до краю
Дзвінко пісня лине,
Бо її співає дружно
Наша Україна!
VІІІ. Продовження роботи над легендою
І варіант – відновити послідовність подій
ІІ варіант – скласти план.
Легенда про річку Швай Легенда Скраглівки
дійові особи жанр-легенда дійова особа
дівчина і мати утворення назви села птаха-чайка
походження назви напад ворогів
річки
ІХ. Закріплення нового матеріалу
Х. Рефлексія. Вправа «Сенкан»
Іменник – дівчина
Прикметник – молода, вродлива, мужня
Дієслово – ховалася, рятувалася, стрибала
Асоціації – верба, річка
Скласти речення зі словом дівчина.
ХІ. Оцінювання.
ХІІ. Домашнє завдання
І група- намалювати ілюстрацію до «Легенди про річку Швай
ІІ група-переказувати легенду
ІІІ група- пошукова робота. Дізнатись про походження назв вулиць свого села.