ОЛЕНА ГРЕСЬКО
2 клас
Тема: «Тарас Шевченко. Садок вишневий коло хати»
Мета: ознайомити учнів із творчістю Т. Г. Шевченка, формувати навички виразного читання віршованих творів, аналізувати їх; розвивати зв’язне мовлення учнів, їх пам’ять та увагу; виховувати любові до рідного краю, родини.
Обладнання: підручник Н. Богданець-Білоскаленко, портрет Т. Г. Шевченка, ілюстрації до вірша, картки для роботи в парах, відео гри на кобзі, відео фізкультхвилинки.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Хід уроку
-
Організаційна частина (1хв).
Перевірка готовності до уроку, привітання.
Все у нас уже на місці,
залишилось тільки сісти!
Сядьте, дітки, всі гарненько,
Руки покладіть рівненько.
Голову вище підніміть,
Плечі свої розведіть.
Всі на мене подивіться,
і приємно посміхніться!
-
Мовленнєва розминка (3 хв).
-
Робота над скоромовкою.
Вередували вереднички,
Що не зварили вареничків.
Не вередуйте, вередниченьки,
Ось поваряться варениченьки.
-
Робота над чистомовкою.
-
А зараз повторюйте за мною (вчитель говорить, а діти повторюють).
Сні-сні-сні – народивсь він на весні,
Ас-ас-ас – підростав малий Тарас,
Іт-іт-іт – став відомий на весь світ,
Ар-ар-ар – написав для всіх «Кобзар».
-
Актуалізація опорних знань учнів (6хв).
1. Перевірка домашнього завдання.
-
Давайте, виразно прочитаємо уривок із вірша Лесі Українки «Була весна» (вибіркове читання).
-
Якими словами описано весну?
-
Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності (8 хв).
-
Діти, подивіться уважно на портрет (на дошці). Хто на ньому зображений?
-
Так, це Тарас Григорович Шевченко. Можливо ви щось вже знаєте про нього?
-
Отже, діти, сьогодні ми з вами познайомимося із творчістю видатного поета Тараса Шевченка, навчимось виразно читати та аналізувати його вірші.
1. Розповідь учителя
-
Видатний поет України народився 9 березня 1814 року на Черкащині в бідній селянській родині. Знав багато народних пісень і дуже гарно співав. Любив слухати кобзарів і бандуристів, добре малював. Свою першу книжку Т. Шевченко назвав «Кобзар», бо звуки кобзи для нього були найдорожчими, він чув їх змалку. Ці звуки назавжди залишилися в його серці, як спомин про рідну Україну. Згодом Т. Шевченка стали називати Великим Кобзарем. (Перегляд відео гри на кобзі).
-
У своїх літературних творах він прославив Україну, рідну землю, її працьовитих людей. Вірші поета — мелодійні, як народні пісні. Багато з них покладено на музику, з ними ви ознайомитеся в старших класах. Твори Т. Шевченка знають у всьому світі. Згадуючи раннє дитинство, Т. Шевченко написав ліричний вірш «Садок вишневий коло хати...», з яким ми сьогодні і познайомимося.
-
Але перед тим, як ми ознайомимося із віршем, давайте з’ясуємо значення деяких слів.
2. Словникова робота.
Хрущі – великі жуки, які літають.
Плуг – знаряддя праці для обробітку землі.
Плугатарі – орачі, ті хто ходять за плугом.
Зіронька встає – сходить на небі.
(На дошці малюнки із зображенням цих слів).
-
Робота над вивченням нового твору (15 хв).
-
Відкрийте підручник на сторінці 119 та послухайте вірш (вчитель декламує вірш ).
Садок вишневий коло хати,
Хрущі над вишнями гудуть,
Плугатарі з плугами йдуть,
Співають ідучи дівчата,
А матері вечерять ждуть.
Сім’я вечеря коло хати,
Вечірня зіронька встає.
Дочка вечерять подає,
А мати хоче научати,
Так соловейко не дає.
Поклала мати коло хати
Маленьких діточок своїх;
Сама заснула коло їх.
Затихло все, тільки дівчата
Та соловейко не затих.
-
Діти, про що розповідається в вірші?
-
Хто подає вечерю?
-
Де вечеряє сім’я?
3. Читання вірша учнями:
-
про себе;
-
ланцюжком;
-
читання «хвиля» (починає читати пара дітей за першою партою. Після прочитування двох рядочків, до цієї пари приєднується наступна, далі – третя і так охоплюються всі діти класу).
-
читання вголос окремими учнями.
4. Бесіда за прочитаним.
-
Із скількох стовпців складається вірш?
-
Яку пору року змалював поет? Чому ви так вирішили?
-
Який настрій вірша?
-
Хто згадується у вірші?
5. Словесне малювання.
-
Діти, оберіть із вірша по одному стовпчику, який вам найбільше сподобався, та поміркуйте, що б ви намалювали до цих рядків.
Фізкультхвилинка.
-
Закріплення вивченого матеріалу (3 хв).
(Робота в парах. Дітям роздаються картки із тестами. Вчитель зачитує питання, діти обирають правильний варіант).
1. «Хрущі над … гудуть».
-
над яблунею;
-
над вишнями;
-
над дубами
2. «Сім’я вечеря коло …»
-
столу;
-
сливи;
-
хати.
3. «А мати хоче научати,
Так … не дає».
-
соловейко;
-
батько;
-
батько.
-
Підсумок уроку (2 хв). Рефлексія.
-
Домашнє завдання (2 хв).
-
Вивчити вірш Т. Г. Шевченка «Садок вишневий коло хати» напам’ять. За бажанням намалювати до нього ілюстрацію.
Демонстраційний матеріал


