Розв'язування рівнянь. Перевірка розв'язання рівнянь. Розв'язування задач на порівняння двох чисел, одне з яких задане відношенням до другого ( №№ 301 – 309 ).
Тема. Розв’язування рівнянь. Перевірка розв’язання рівнянь. Розв’язування задач на порівняння двох чисел, одне з яких задане відношенням до другого ( №№ 301 – 309 ).
Мета: Продовжувати роботу над розв’язуванням рівнянь . Формувати навички і вміння учнів розв’язувати задачі на порівняння двох чисел.
Обладнання: Гра «Кращий грибник», підручники та зошити з математики.
Хід уроку
I. Перевірка домашнього завдання.
1. Перевірити розв’язування задачі 298.
- Про що йдеться в задачі? ( Про томатний сік.)
- Скільки вийшло дволітрових банок із соком? (9 банок.)
- Скільки всього вийшло банок із соком? (15 банок.)
2. Завдання 299 ( 30, 14, 6, 18, 3, 49.)
56 : 7 + 22 14 + 28 : 7
22 – 56 : 7 63 : 7 : 3
(14 + 28) : 7 42 : 6 · 7
3. . Завдання 300, ст.48
За рік у селищі збудували 6 будинків, по 4 квартири в кож- ному, і 8 двоквартирних будинків. Скільки всього квартир збудували в селищі за рік?
К – сть кв. в 1 буд. |
К – сть будинків |
Заг. К – сть квартир |
4 2 |
6 8 |
? ? ? |
План розв’язування
Розв’язання
1). 4 · 6 = 24 ( кв.)
2). 2 · 8 =16 ( кв. )
3). 24 + 16 = 40(кв.)
Відповідь: 40 квартир збудували в селищі за рік.
II. Гра «Кращий грибник».
Двоє учнів розв’язують на дошці приклади і « збирають» гриби, числа на яких збігаються з відповідями. Переможе той, хто « збере» більше грибів.
7 · 3 + 45 14 : 2 + 45
94 – 25 : 5 6 · 6 - 30
49 : 7 · 4 48 : 6 · 4
64 + 42 : 6 73 – 3 · 9
III. Розв’язування рівнянь.
65 – 5 = 35 60 – 3 = 67
100 – 0 = 10 35 : 5 + 2 = 5
21 – 5 = 16 35 : ( 5 + 2 ) = 5
90 – 9 = 99 20 – 6 : 2 = 7
21 – 8 = 3
13 + х = 35 х – 20 = 80 х · 4 = 12
х = 40 – 13 х = 80 + 20 х = 12 : 4
х = 27 х = 100 х = 3
х · 7 = 63 4 · х = 16 х – 7 = 21
х = 63 : 7 х = 16 : 4 х = 21 + 7
х = 9 х = 4 х = 28
9 · 7 = 63 4 · 4 = 16 28 – 7 = 21
Ділене |
36 - 6 |
18 |
36 : 4 |
70 - 7 |
25 + 17 |
6 · 4 |
Дільник |
6 |
2 + 4 |
3 |
7 |
7 |
3 |
IV. Розв’язування задач на порівняння двох чисел, одне з чяких задане відношенням до другого.
У зоопарку було 24 фламінго, а пеліканів – на 18 менше. У скільки разів більше було фламінго, ніж пеліканів?
Було фламінго – 24
Пеліканів - ?, на 18 менше.
План розв’язування
Розв’язання
1). 24 – 18 =6 (п.)
2). 24 : (24 – 18 ) = 4 (р.)
Відповідь: у 4 разів більше було фламінго, ніж пеліканів.
2.Колективна робота над задачею 306.
У туристичному гуртку 7 дівчаток, а хлопчиків – у 3 рази більше. На скільки в гуртку більше хлопчиків, ніж дівчаток?
Дівчаток – 7
Хлопчиків - ?, у 3 рази більше
План розв’язування
Розв’язання
1). 7 · 3 = 21 ( хл.)
2). 21 - 7 = 14 (хл.)
Відповідь: на 14 хлопчиків більше, ніж дівчаток.
3. Додаткові завдання (на вибір)
Обчислити.
с + (а – 36) · в, якщо а = 40, в = 8, с = 52.
52 + ( 40 – 36 ) · 8 = 448
V. Підсумки уроку і повідомлення домашнього завдання
1. Домашнє завдання.
Завдання 308, 309, с. 49.
VI. Підсумки уроку.
Прокоментувати розв’язання рівнянь.
x · 3 = 12 6 · x = 18
х = 12 : 3 х = 18 : 6
х = 4 х = 3
4 · 3 = 12 6 · 3 = 18