Розробка уроку з математики для 1 класу на тему: "Додавання і віднімання з переходом через 10. Геометричні фігури. Визначення часу за годинником“.
Метою уроку є: закріплювати прийоми додавання і віднімання в межах 20; закріпити знання учнів про час, одиниці вимірювання часу, формувати вміння користуватися годинником і практично визначати за ним час.
Автор розробки уроку з математики
вчитель початкових класів
закладу „Загальнооосвітня школа І-ІІІ ступенів №16 ВМР“
Красна Оксана Ярославівна
спеціаліст вищої категорії
Тема: Додавання і віднімання з переходом через 10. Геометричні фігури. Визначення часу за годинником
Мета: закріплювати прийоми додавання і віднімання в межах 20; закріпити знання учнів про час, одиниці вимірювання часу, формувати вміння користуватися годинником і практично визначати за ним час, навчити додавати і віднімати іменовані числа, пов’язані з часом; розвивати вміння розв’язувати задачі; розвивати логічне мислення, пам'ять; виховувати бажання вчитися.
Обладнання: годинник, геометричний матеріал, предметні малюнки.
Тип уроку: формування знань та вмінь.
I. Організаційний момент
ІІ. Повторення вивченого матеріалу
1. Усна лічба
1) Зберіть число 15. (Можна використовувати два, три і чотири числа.)
2) З’єднайте правильні відповіді.
45 – 5 69
62 + 7 40
96 – 90 10
20 – 10 6
40 + 5 45
2. Усна лічба (підручник, с. 132, завдання 1)
— Скільки десятків у числах: (24, 18, 99, 67, 100, 50, 81, 42, 71, 0).
— Скільки одиниць у цих числах?
— Назвіть найбільше число.
— Назвіть найменше число.
— Назвіть круглі числа.
— Назвіть число, яке не є натуральним числом.
— Назвіть числа від найбільшого до найменшого і навпаки.
3. Розумова розминка
— 1 година має ... (60 хвилин).
— 1 тиждень — це ... (7 днів).
— Доба — це ... (24 години).
— Андрій, Миколка та Гліб їхали в одному автобусі 3 год 30 хв. Скільки часу був у дорозі кожен хлопчик?
— Чи може іти дощ 2 дні підряд?
4. Математичний диктант (усно)
1) Запишіть відповіді віршованих задач.
Пиріжки на повний ротик
їсть товстенький бегемотик.
Вісім з маком, вісім з м’ясом.
Порахуйте, скільки разом.
Муська цілий день не спала,
Мишеняток малювала:
Дев’ять сірих, вісім білих.
Скільки разом, полічили?
2) Яке число на одиницю менше від 40?
3) Знайдіть суму чисел 40 і 20.
4) Знайдіть різницю чисел 56 і 6.
5) Запишіть «сусідів» числа 80.
Відповіді: 15, 16, 17, 39, 60, 50, 79, 81.
III. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
— Сьогодні на уроці ми будемо закріплювати прийоми додавання і віднімання в межах 20, закріпимо знання про час, одиниці вимірювання часу, ще раз повчимось користуватися годинником і практично визначати за ним час, будемо розв’язувати задачі, а також виконувати багато цікавих завдань.
IV. Розвиток математичних знань
1. Пояснення вчителя
— Початок доби – 0 год, кінець доби – 24 год. Від півночі до полудня час відлічують 1 год, 2 год … 12 год. Від полудня до півночі – 13 год, … 24 год.
15 хв – це чверть години
30 хв – це половина, півгодини
2. Робота за підручником (с. 132)
Завдання 2
За добу — 20 гр.
За 2 доби — ? гр.
— Про що задача?
— Як її розв’язати? (20 + 20 = 40 (гр.))
Завдання 3-4. Визначення часу за годинником
Завдання 5
— Коли закінчується доба? (24 год)
— Як знайти котра зараз година? (відняти, 24 – 10 = 14 год, тобто 2 години дня)
Фізкультхвилинка
«Раз» — підняти руки вгору,
«Два» — нагнутися додолу.
Не згинайте, діти, ноги,
Як торкаєтесь підлоги.
«Три-чотири» — прямо стати,
Будем знову починати.
3. Продовження роботи за підручником (с. 133)
Завдання 1 (самостійно).
Завдання 2. Вправа-гра «Коли це?» .
1 год — ніч 22 год 4 год 12 год
19 год — вечір 17 год 24 год 9 год
Завдання 3
— Скільки днів у тижні?
— Як дізнатись, скільки днів гостювала Софійка? (7 + 3 = 10 (дн.))
Завдання 4
— О котрій прибула електричка? (16 + 1 = 17, тобто о 17 год 10 хв)
Завдання 5
Учитель доводить до свідомості учнів, що при додаванні години додаємо до годин, хвилини до хвилин. При відніманні — від годин віднімаємо години, від хвилин – хвилини.
Перший рядок — з коментуванням, 2 — самостійно.
10 год + 20 хв 19 год 30 хв — 7 год 10 хв
5 год + 1 год 35 хв 24 год 35 хв — 10 год 15 хв
Завдання 6
— Як дізнатися, на скільки одне число більше або менше від другого? (Треба від більшого числа відняти менше).
— Як розв’яжемо задачу? (30 – 10 = 20 (дн.) Відповідь: на 20 днів довше).
Завдання 9
— Скільки чотирикутників заховалося на малюнку? (6)
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Робота в зошиті з друкованою основою (с. 87, 88)
2. Самостійна робота
1 варіант
1. Задача.
У потягу 36 вагонів: 10 купейних, інші — плацкартні. На скільки більше в потягу плацкартних вагонів, ніж купейних?
2. Розв’язати приклади.
37 – 17 63 – 42 44 + 20 – 4 98 – (60 + 20)
36 + 33 57 + 31 78 – 30 – 8 52 – 12 + 40
3. Накреслити відрізок довжиною 12 см, а другий – на 3 см коротший.
4. Вставити потрібні числа.
70 – = 50 16 – = 9
2 варіант
1. Задача.
Бабуся спекла 39 пиріжків. З капустою було 12 пиріжків, а інші — з картоплею. На скільки менше пиріжків з капустою, ніж з картоплею спекла бабуся?
2. Розв’язати приклади.
54 – 30 86 – 34 90 – 70 + 60 13 – (46 – 40)
56 + 13 75 – 32 37 + (2 + 30) 100 – (56 – 36)
3. Накреслити відрізок довжино 11 см, а другий – на 2 см коротший.
4. Вставити потрібні числа.
90 – = 40 14 – = 6
VІ. Підведення підсумків уроку. Рефлексія
— Чи можна вважати наш урок вдалим? Чому?
— Які завдання були найцікавішими і ви хотіли б виконати їх ще?
— Як ви впорались з самостійною роботою?