Цікавий урок математики з презентацією. Використано міжпредметний зв'язок з уроком природознавства, літературного читання, народознавства.Буду рада, якщо вам сподобається.
Урок - подорож до лісу
Тема. Закріплення вивчених способів додавання і віднімання. Порівняння чисел. Складання та розв’язування задач за коротким записом.
Мета: актуалізувати знання учнів при обчисленні виразів зручним способом ; вдосконалювати вміння порівнювати числа, додавати та віднімати іменовані числа; повторити про обчислення периметра геометричних фігур; розвивати критичне мислення; виховувати інтерес до предмета, почуття любові до природи, насолоди від краси рідного краю.
Обладнання: малюнки – грибів, плодів дерев, липи,берези, «Лісовичка», білочки; картки із завданнями; конверти , в яких геометричні фігури для складання ялинки; сигнальні картки (зеленого та червоного кольорів); презентація уроку.
Тип уроку: урок закріплення і систематизації знань.
Міжпредметні зв’язки: природознавство, літературне читання,народознавство.
Хід уроку
І.Вступна частина
1. Організація класу
Всі почули вже дзвінок, В класі гості в нас зібрались,
Він покликав на урок. З ними дружно привітались.
Кожен з вас приготувався, Їм голівками кивнем
На перерві постарався. І урок свій розпочнем.
2.Актуалізація опорних знань
1)Створення емоційного настрою. (Малюнок густого, дрімучого лісу – 1 слайд).
Ліс густий, дрімучий, темний,
Споконвічний ліс росте.
Не проб’ ється навіть сонце
Крізь гілля його густе.
ІІ . Повідомлення теми і мети уроку
Багата українська земля на ліси. Це величаві дуби, красиві і ніжні берези. Соснові бори. І безкраї мішані ліси.(Повторюємо про мішані, листяні, хвойні ліси).
Ось таким мішаним лісом і ми сьогодні будемо подорожувати. Але ліс не простий, а математичний. І тому нам потрібно буде розв’язувати вирази, задачі, обчислювати периметр геометричних фігур. Але ліс зачарував Лісовичок (малюнок Лісовичка). І щоб увійти до лісу – ми повинні виконати його завдання. А принесли нам завдання помічники Лісовичка: Мишка,
Котик,Песик. Це кругові приклади. (Приклади надруковані на картинках цих помічників, вони на партах у дітей. Приклади виконуємо усно).
(Пригадуємо порядок виконання цього завдання).
4+7= 10+15= 76-53=
11+2= 25-11= 23+15=
13-5= 14-7= 38-11=
8+4= 7+42= 27+8=
12-9= 49+1= 35-24=
3+7= 50+26=
(Перевірка).
От і дозволив Лісовичок нам мандрувати мішаним лісом. А який ліс називається мішаним ?
1.Ось і перша зупинка. А хто зустріне нас дізнаєтеся тоді, коли відгадаєте загадку.
А) Хто у нашому гайочку
носить біленьку сорочку.
У тонесенькії кіски вплітає
жовтії стрічки.
А панчішки в чорну риску
прикрашають її взимку.
В неї листячко, мов слізка,
а зовуть її…(берізка). (слайд 2).
А що ми знаємо про берізку? (Що вона найперша жовтіє , але листя скидає останньою).
(Наші далекі предки садили березу біля своїх хат. Бо вважали, що вона відганяє злих духів, охороняє людей від хвороб. І, справді, береза згубно діє на шкідливі мікроби).
Записуємо число, класна робота.
Берізка пропонує без зупинки почати каліграфічну хвилинку. Висота берези 23м. Число 23- наша каліграфічна хвилинка.
Записуємо число 23, даємо йому характеристику.(23, 22, 24, 20, 3, 2 дес.3од.). Працюємо самостійно, а потім перевіряємо.
Б) А ще берізка хоче, щоб ми виконали математичний диктант :
(Працюємо в зошитах, а два учні – біля дошки. Коли учень написав вираз, то запитує ,чи згодні, а діти – сигналізують картками: зеленою – так, червоною – ні).
Запишіть число, яке стоїть перед числом 40.
Запишіть число, яке йде за числом 59.
Яке число стоїть між числами 39 і 41?
Запишіть число, в якому 6 дес. 4 од.
Запишіть число, яке має 7 дес. 5 од.
2.Зупинка.
І знову зупиняємось на галявині, а тут…
Здавна липа – медовиця,
Лісу нашого цариця,
З зелен – дубом подружилась,
У діброві поселилась.
І щоліта її цвіт
Лине пахощами в світ. (слайд 2).
А що ми вчили про липу на уроці природознавства?
(Так липа лікує від застуди. А ще липа всі нехороші слова, сказані людьми, приймає на себе. І тому на ній буває багато наростів. А щоб липка була без наростів, що потрібно? (відповіді учнів). Вона виділяє багато кисню і затримує пил.)
І от липка і берізка засперечались, хто з них вищий. Давайте їм допоможемо.
(Малюнки липи і берези, біля малюнків дерев записана їх висота).
Висота липи може бути до 37 м, а берези – 23м. Порівняйте висоту берези і липи.
Як порівняти два числа?
(Порівнюємо їх висоту – усно).
А наша липка пропонує нам руханку :
Ми усі фігури знаєм,
бо старанно їх вивчаєм.
Дружно обома руками
їх зобразимо із вами :
коло і чотирикутник,
прямокутник і трикутник,
знову коло, шестикутник.
А тепер ще п’ятикутник .
Фізкультпаузі кінець.
Хто старався - молодець.
І пішли далі в ліс.
3.От і знову зупинка.(слайд 2).
Дуб під вікном росте багато років,
Розлогі віти простягнув навкруг,
Під ним панує тиша, тінь і спокій,
Завжди нам був він як найкращий друг.
А що запам’ятали про дуба з уроків природознавства ?
(Дуб - могутнє дерево, міцне. Має велику магічну силу. Коли людина постоїть, притулившись плечима до дуба, то це додасть їй сили та здоров я. А живе дуб до 1000 років).
А тут де не взялась білка – пустунка. Їй захотілося погратися з нами, і вона кинула нам ось ці плоди дерев і гриби.(У дітей на партах малюнки – жолудів, горобини, мухоморів,боровиків. Малюнок білочки прикріплюю на дошці. На цих малюнках – вирази з іменованими числами.)
З яких дерев ці плоди? А які – гриби? Що ми знаємо про гриби? (Відповіді дітей. Нагадуємо про правила збирання грибів, не забуваємо про отруйні гриби).
На малюнках: ( жолудя) 1 год + 15 хв = хв
( горобини) 1 год – 30 хв = хв
(мухомора) 2 доби + 5 діб = діб
(боровика) 1 доба – 7 год = год
Розвязуємо вирази на картках. Перевіряємо. ( 3 слайд.)
Пустунка пострибала. І ми рушаємо далі лісом.
4. Зупинка.(Горобина).
А зустрічає нас:
Навесні зеленіла, як трава,
А осінь прийшла –
Червоне намисто одягла.(Відгадують загадку.) (4 слайд).
Кого годує взимку горобина ? Які птахи прилітають до нас взимку і смакують горобиною?
(Омелюх, снігур, чечітка – зимуючі птахи.)
(Існує повір’я, що горобина захищає людину від всякої біди.)
Далеко в лісовій гущавині росте її подружка. І щоб якось розвеселити її, горобина просить нас виконати завдання, де головною героїнею буде… А дізнаємось тоді, коли складемо її з геометричних фігур. Працюємо в парах. (Складають ялинку). Яке вийшло дерево? (відповіді учнів). Розкажіть про ялинку.(Не забуваємо про збереження ялинок перед Новим роком.)
(На партах конверти, в яких: 3 трикутники, 1 прямокутник).
Ялинка листяне дерево чи хвойне ? З яких геометричних фігур складається ялинка? Дайте характеристику трикутнику, чотирикутнику. Пригадуємо , як обчислити периметр.
Дівчатка вимірюють довжину сторін стовбура ялинки і обчислюють його периметр. А хлопчики – периметр гілля(трикутника). (Перевіряємо).
А нам час далі йти лісом. І щоб веселіше крокувати – будемо розв’язувати віршовані задачі:
Ворон каже: «Кар- кар- кар! Мої бабуся з дідусем
Я кращий в лісі перукар». По гриби ходили.
Прилетіли 3 синички Потім ті грибочки
Заплели собі косички в банках засолили.
А сорока Алла 4 з опеньками,
Хвіст пофарбувала. 2 з маслюками,
І промовив ворон : «Ох!» 8 з справжніми грибами.
Клієнтів обслужив скількох? Завдання для вас, діти, -
Всі банки полічити.
«Діти скільки в мене ніг? Тепле ніжне сонечко
Павучок волохатий Раненько вставало,
просить ноги рахувати. Веселі промінчики
Пропищала сороконіжка: Людям посилало.
« Порахуйте мої ніжки!» Спочатку 5,
Ну а скільки ніжок А потім 7.
У двох сороконіжок?» Скільки разом промінців ?
5.Зупинка.
А на нашому шляху особливе дерево. А чим воно особливе? Ось послухайте.
Боягузка у гайочку
Заховалась за дубочки.
Не лякав ніхто панянку,
Та тремтить без перестанку. (Осика.4 слайд).
(Осика листяне дерево. Живе до 100 років. В неї ніжно – зелений стовбур, а листки на довгих тоненьких черешках. Тому від найменшого подиху вітру листки тремтять і тому весь час чути шелест. Це рослина захисник від злих людей – говорять в народі.).
І осиці теж хочеться, щоб ви розв’язали від неї завдання. Це рівності та нерівності. Вони на ось цих листочках. (Листочки трьох кольорів – червоного, жовтого, зеленого).
13 – 6 13 – 3 – 8 ( на зелених листочках)
17 – 9 17 – 7 – 2 (на червоних листочках)
9 + 9 – 10 1 0 + 3 (на жовтих листочках)
(Учні зачитують відповіді. І, разом з тим, перевіряємо на осикових листках, які є на дошці).
6.Зупинка. А ми крокуємо далі в ліс. І зустрічаємо…
Я росту на верболозі,
Дні і ночі роню сльози. (верба. 4 слайд).
(У верби дуже гнучке гілля, вузенькі листочки. Любить рости біля води. Оберегом від хвороб є гілки верби, освячені на Вербну неділю.)
І тут припливли до верби качки – і принесли нам свою задачу. Ось вона.
(5 слайд).
Обговорюємо її, записуємо в зошити розв’язок. А потім перевіряємо на слайді.
ІІІ. Заключна частина
1.Домашнє завдання
С.62, № 341, 342. (Пояснюю виконання завдання).
2.Рефлексія (з використанням прийому «Інтервю»
Отже, діти, кожне дерево має своє призначення. Кожне дерево цінне, кожне дерево потрібне. Тож нехай ростуть дерева, тож нехай шумлять ліси. А ми назавжди запам’ятаємо такі правила :
Нема лісу – посади!
Мало лісу – не губи !
Багато лісу – бережи!
Зрубав дерево – посади два!
А Лісовичок мені прошепотів на вухо, що він дуже задоволений вами і говорить , щоб ви приходили до лісу – коли захочете.
Мені сьогодні на уроці допомагали всі ви. Це і … (називаю всіх учнів). Молодці. Дякую вам, що ви гарно працювали.
Чи сподобався урок? Що найбільше сподобалось? Які завдання запам’ятали? Які завдання здалися складними?