Конспект уроку з математики для 5 класу на тему "Доповнення правильного дробу до одиниці"

Про матеріал
Мета уроку: • навчальна: сформувати поняття доповнення правильного дробу до одиниці; сформувати вміння розв’язувати задачі, які передбачають використання цього поняття; • розвивальна: розвивати увагу, логічне мислення, пам’ять; • виховна: виховувати дисциплінованість, старанність, працьовитість; Тип уроку: засвоєння нових знань, умінь, навичок. Обладнання та наочність: підручник, наочний та роздатковий матеріали. Форма роботи: діалог, інтерактивне спілкування, практичне застосування нових знань.
Перегляд файлу

Математика

Тема уроку: Доповнення правильного дробу до одиниці

Мета уроку:

  • навчальна: сформувати поняття доповнення правильного дробу до одиниці; сформувати вміння розвязувати задачі, які передбачають використання цього поняття;
  • розвивальна: розвивати увагу, логічне мислення, память;
  • виховна: виховувати дисциплінованість, старанність, працьовитість;

Тип уроку: засвоєння нових знань, умінь, навичок.

Обладнання та наочність: підручник, наочний та роздатковий матеріали.

Форма роботи: діалог, інтерактивне спілкування, практичне застосування нових знань.

Дата проведення: 5-Б – 11.02.2015                                  

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

  1. Привітання вчителя і учнів.
  2. Організація готовності учнів до уроку, налаштування їх на роботу.

ІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

  1. Перевірка завдання, заданого за підручником

№ 1050. Знайдіть значення виразу , якщо:

  1. a = 51, b = 23, c = 77, d = 14;
  2. a = 72, b = 25, c = 97, d = 33;
  3. a = 10, b = 26, c = 127, d = 66.

Розвязання:

  1. .                                     

 

;

 

.

 

  1. .

 

;

 

.

 

  1. .

 

;

 

.

 

  1. Відповісти на питання, що виникли у учнів під час виконання домашніх вправ.

ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

  • Сьогодні на уроці ми з вами розглянемо тему: «Доповнення правильного дробу до одиниці».
  • Метою сьогоднішнього уроку є: якомога найкраще навчитися знаходити два дроби від числа 1.

ІV. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

План вивчення теми

  1. Що таке доповнення правильного дробу до одиниці?
  2. Чому дорівнює різниця числа 1 і правильного дробу?
  3. Приклади віднімання звичайного дробу від числа 1.

Пояснення вчителя

                                                      Подивіться на малюнок на дошці. Ви бачите, що

                                                        пятикутник поділено на 5 рівних трикутників.

                                                                              Два з них зафарбовано, а три – ні. Зрозуміло,

                                                        Що зафарбована і не зафарбована частини

пятикутника доповнюють одна одну до цілого пятикутника. Цю думку можна виразити за допомогою дробів. Зафарбована частина становить пятикутника, а не зафарбована – . Якщо пятикутник – це 1, то можна сказати: дріб доповнює дріб від 1, і навпаки, дріб доповнює дріб до 1. Іншими словами, і є парою дробів, які доповнюють один одного до 1.

Щоб знайти другий дріб такої пари, треба знайти різницю числа 1 даного дробу. Для цього треба 1 перетворити у неправильний дріб, а потім виконати віднімання. Наприклад:

.

Ви напевно помітили, що сума чисельників дробів такої пари завжди дорівнює знаменнику. Тому, щоб знайти другий дріб такої пари, достатньо знайти різницю знаменника і чисельника даного дробу і записати це число в чисельник шуканого дробу.

Зверніть увагу: різниця числа 1 і правильного дробу є дробом, що доповнює даний дріб до 1.

VІ. ЗАСВОЄННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І УМІНЬ

  1. Робота за підручником (§ 27)

Усно: № 1072.

№ 1072. Який із наведених дробів доповнює дріб до 1:

  1. ;                    2) ;                  3) ;                      4) .

Відповідь: 3) .

.

Письмово: № 1073, 1074, 1075, 1076, 1078, 1080.

№ 1073. Які із наведених пар дробів взаємно доповнюють один одного до 1:

  1.  ;             2) ;              3) ;                    4) ?

Розвязання:

  1. ;                                  2) :
  1. ;                                  4) .

Відповідь: 3) .

№ 1074. Подайте число 2 у вигляді неправильного дробу зі знаменником:

  1. 3;                     2) 4;                     3) 5;                    4) 8.

Розвязання:

  1. ;               2) ;              3) ;              4) .

№ 1075. Подайте число 5 у вигляді неправильного дробу зі знаменником:

  1. 2;                     2) 5;                     3) 6;                    4) 10.

Розвязання:

  1. ;               2) ;              3) ;              4) .

№ 1076. Потрібно від 1 відняти .

  1. Яким буде у різниці знаменник: а) 4; б) 5; в) 10; г) 1?
  2. Яким буде у різниці чисельник: а) 5; б) 4; в) 1; г) 0?
  3. Назвіть дріб, який отримаємо в результаті віднімання.

Розв’язання:

.

Відповідь: 1) б) 5;         2) в) 1;            3) .

№ 1078. Обчисліть:

  1. ;                    2) ;                     3) .

Розвязання:

  1. ;

 

  1. ;

 

  1. .

№ 1080. Сума двох дробів дорівнює 1, один із дробів дорівнює . Знайдіть інший дріб.

Розв’язання:

.

Відповідь: .

VІ. ПІДСУМКИ УРОКУ

1. Підсумкова бесіда

Отже, давайте повторимо основні правила:

  • Щоб знайти другий дріб пари, треба знайти різницю числа 1 даного дробу.
  • різниця числа 1 і правильного дробу є дробом, що доповнює даний дріб до 1.

2. Оцінювання учнів

 

VIІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

  1. Завдання за підручником:  Н.А. Тарасенкова, І.М. Богатирьова,

О.П. Бочко, О.М. Коломієць, З.О. Сердюк. Розділ VІ, § 27, № 1077, 1079, 1084.

  1. Інструктаж:
  1. № 1077 подібний до № 1076.
  2. № 1079 подібний до № 1078.
  3. № 1084 подібний до № 1083.
  4. Щоб під час виконання цих номерів у вас не виникло ніяких проблем, вам потрібно знати основні правила.
  5. І обов’язково почитайте § 27 і перегляньте § 26.

 

 

1

 

docx
Додано
24 лютого 2019
Переглядів
4761
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку