Математика
Тема уроку: Віднімання дробу від натурального числа
Мета уроку:
Тип уроку: засвоєння нових знань і умінь.
Обладнання і наочність: підручник, наочний та роздатковий матеріали.
Форма роботи: діалог, інтерактивне спілкування, практичне застосування нових знань.
Дата проведення: 5-Б – 12.02.2015
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
№ 1077. Якщо від 1 відняти , то дістанемо дріб, у якого:
Розв’язання:
.
Відповідь: 1) в) 6; 2) а) 8.
№ 1079. Обчисліть:
Розв’язання:
№ 1084. Обчисліть:
Розв’язання:
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
ІV. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
План вивчення теми
Пояснення вчителя
Чи можна відняти звичайний дріб від цілого числа? Розглянемо задачу.
Задача 1. Знайдіть різницю числа 4 і дробу .
Розв’язання: У даного дробу знаменник 2, тому подамо число 4 у вигляді неправильного дробу з таким самим знаменником: . Знайдемо різницю дробів з однаковими знаменниками: . Отримана різниця – неправильний дріб, тому виділимо в ньому цілу частину: . Отже,
. Наприклад:
.
Правило віднімання дробу від натурального числа
Щоб відняти дріб від натурального числа, треба:
Особливим є випадок, коли від’ємник – неправильний дріб. Тоді можна діяти і по-іншому.
Задача 2. Вінні-Пух в гостях у Кролика знайшов бочечку меду і з’їв кг цього меду. Скільки меду залишилось у Кролика, якщо у бочечці його було 3 кг?
Розв’язання:
Було – 3 кг
З’їв – кг
Залишилось – ?
Тоді (кг).
Відповідь: у Кролика залишилось кг меду.
Зверніть увагу: різницею натурального числа, більшого за 1, і правильного дробу є мішане число, ціла частина якого на 1 менша від даного числа, а дробова частина є доповненням даного дробу до 1.
VІ. ЗАСВОЄННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І УМІНЬ
Усно: № 1081, 1082.
№ 1081. Чи правильно, що різниця дорівнює:
Розв’язання:
.
Відповідь: 1) ні; 2) так; 3) ні.
№ 1082. Чи правильно, що різниця дорівнює:
Розв’язання:
Відповідь: 1) ні; 2) ні; 3) так.
Письмово: № 1083, 1087, 1089, 1091, 1094.
№ 1083. Обчисліть:
Розв’язання:
№ 1087. Обчисліть:
Розв’язання:
№ 1089. Знайдіть різницю чисел: (самостійно)
Розв’язання:
№ 1091. Порівняйте:
Розв’язання:
;
.
№ 1094. Зменшуване 2, різниця . Знайдіть від’ємник.
Розв’язання:
.
VІ. ПІДСУМКИ УРОКУ
1. Підсумкова бесіда
Отже, давайте повторимо основне правило:
Щоб відняти дріб від натурального числа, треба:
2. Оцінювання учнів
VIІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
О.П. Бочко, О.М. Коломієць, З.О. Сердюк. Розділ VІ, § 27, № 1095, 1092, 1090.
1