Комунальний заклад освіти
Урок математики
у 1-Б класі на тему:
«Дія додавання.
Ознайомлення з термінами “доданок”, “сума”. Складання виразів, що містять додавання,
за числовим відрізком.»
Підготувала :
вчитель початкових класів
Дата проведення:
Керівник метод об’єднання_________________
Заступник директора з
навчально-виховної роботи_________________
м. Дніпро
Мета уроку: ознайомити учнів з компонентами дії додавання — доданками, сумою; продовжити формування вміння складати приклади на додавання; вдосконалювати навички усної лічби; розвивати логічне мислення, кмітливість; виховувати інтерес до предмета, бажання вчитися.
Обладнання: предметні малюнки, таблиці, ТЗН.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
- Продзвенів уже дзвінок,
Починається урок.
Він незвичний і цікавий,
Гостей багато завітало.
Повернемось обличчям до гостей
і лагідно промовим:
«Добрий день!»
- Всі готові до уроку?
- Так.
Щоб урок пройшов не марно,
працюватимемо старанно,
щоб почути у кінці,
що у 1-Б класі
діти просто молодці!
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Математична розминка.
вивчені цифри. Назвіть, будь-ласка числа в порядку зростання від 1 до 10.
2. Математичний тренажер.
Завдання «На риболовлі».
ІІІ. Повідомлення теми уроку.
- Діти, до нас на урок завітав Смайлик. Він приготував для нас цікаві завдання. А ще він познайомить нас з назвами чисел при додаванні.
IV. Мотивація навчальної діяльності учнів.
1. Каліграфічна хвилинка.
- Смайлик пропонує вам підготувати ваші пальчики до письма. Відкрийте зошити на стор. 36 та пропишіть цифри (1 і 2).
2. Усна лічба.
Під час читання вчитель виставляє цифри.
• 5 горішків на пеньку
Спочивало в холодку.
А вечірньої пори
Білка ще принесла 3.
Так до ранку й пролежали.
Скільки всіх горішків стало?
• Дві сороки прилетіли,
Скрекотіли, скрекотіли...
Глянь! Он три іще летять,
Скрекотух вже стало...
- Якою дією рахували? (додавання)
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Ознайомлення з термінами «доданки» , «сума».
- При додаванні числа мають свої назви. Числа, які ми додаємо, називаються «доданками». Число, яке ми отримуємо в результаті додавання, називають «сумою». В першому прикладі числа 5 і 3 – це доданки, а результат дії додавання – число 8- це сума. В другому прикладі числа 2 і 3 – це доданки, а число 5 – це сума чисел.
2. Складання і розв’язування прикладів на додавання. ( Педагогічний програмний засіб).
- Діти, уважно послухайте наших друзів Равлика та Сонечко.
На лужку пасуться гуси
Їх пасе мала Маруся.
Сім гусей ще біля броду
Троє вже ввійшли у воду
Ми попросимо дітей
Полічити всіх гусей.
Пояснення Равлика про компоненти дії додавання.
3. Фізкультхвилинка. (Відео)
- Смайлик пропонує нам трішки відпочити.
4. Робота з підручником.(Ст. 47)
Завдання 1
— Скільки великих зірочок на малюнку?
— Скільки маленьких зірочок на малюнку?
— Скільки всього зірочок на малюнку?
— Щоб дати відповідь на питання, слід додати 3 і 2, виконати дію додавання. Ми вже знаємо, що числа, що додають, називають доданками, а число, яке отримали, виконуючи дію додавання, називають сумою. Читають так: «Сума чисел 3 і 2 дорівнює 5», або «Перший доданок 3; другий доданок 2; сума 5».
Завдання З
— Яку суму отримав перший ведмедик? Яку суму отримав другий ведмедик? Хто з них помилився? Назвіть правильну суму.
5. Робота в зошитах (стор. 36).
Завдання 1. Складання прикладів за числовим відрізком.
- Відкрийте зошити. На малюнку зображено як діти годували 6 пташок, ще 2 прилетіло згодом. Скільки стало пташок на малюнку?
- Як називається перше число в прикладі на додавання? Як називається друге число?
Як називається число, яке отримали в результаті?
Скільки морозива-ріжок? Скільки ескімо на паличці?
Запишіть приклад. Назвіть другий доданок. Назвіть суму чисел. Назвіть перший доданок.
6. Фізкультхвилинка для очей.
- Нашим оченятам потрібен відпочинок. Сядьте рівненько. Покладіть руки на парти. Слідкуйте очами за рухомими предметами на відео.
VI. Узагальнення і систематизація знань.
1. Первинне закріплення матеріалу.
- Смайлик пропонує нам відгадати захована числа.
VII. Підсумок уроку.
Резервний матеріал до уроку.
Веселі задачі
• У білки 10 білченят,
А горішків в неї 5.
Хто ж із вас, малята, знає,
Скільки ще не вистачає?
• Вовченята-сіроманці
Чистять зуби рано-вранці.
Тато, мама, двоє діток.
Скільки їм потрібно щіток?
• Зайченят у зайця 7.
Треба їсти дати всім.
10 яблук заєць мав,
По одному дітям дав.
Скільки залишилось в нього?
Хто прийде на допомогу?
• Три грибочки на горбочку.
Стільки ж видно з-під листочка.
Відповісти хто б зумів,
Скільки разом всіх грибів?
• Сидів хлопчик біля річки,
Він спіймав аж три плотвички.
Лисенятко одну вкрало.
Скільки рибок в нього стало?
• Гляньте, білочка одна
Визирає із дупла.
Ще одна стрибнула з гілки,
А за нею ще три білки.
Ми просимо, діти милі,
Щоб всіх білок полічили.
• Мчаться на санчатах
Четверо малят.
Троє з них — дівчата.
Скільки ж тут хлоп’ят?
• 5 яблунь у саду ростуть.
4 з них уже цвітуть.
А скільки ще не розцвіли,
Ну, як би ви відповіли?