Дата: 08.02.2022
Вчитель класу : Гринчук О.Г.
Предмет : Математика
Тема. Обчислюємо різними способами.
Мета. Навчати обчислювати вирази різними способами, розв’язувати задачі; розвивати мислення, пам'ять, увагу;виховувати любов до математики.
Хід уроку
І.Організаційна частина.
1. Привітання
Клас готовий працювати? (Так)
Додавати й віднімати? (Так)
На розряди розкладати? (Так)
Вчасно руку піднімати? (Так)
Вміло в групах працювати? (Так)
Вирази й задачі розв’зати? (Так)
ІІ.Повідомлення теми та завдань уроку, мотивація навчальної діяльності учнів.
1.Розв’яжіть приклади та розшифруйте тему уроку.
30 |
38 |
55 |
18 |
36 |
|
10 |
50 |
81 |
|
46 |
15 |
39 |
16 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ми |
8 + 8 |
різ |
90 – 80 |
об |
15 + 15 |
ба |
40 – 1 |
ни |
20 + 30 |
чис |
40 – 2 |
спо |
50 – 4 |
ми |
80 + 1 |
є |
9 + 9 |
лю |
50 + 5 |
со |
8 + 7 |
мо |
40 – 4 |
Сьогодні на уроці ми будемо розв’язувати приклади на додавання і віднімання різними сособами.
На дошці з’являється запис
ІІІ.Перевірка домашнього завдання.
Прочитайте вирази, які обчислювали вдома в порядку зростання їх результатів.
С.71 №5
36+6=42
45+9=54
64-8=56
71-9=62
(на дошці 42, 54, 56, 62)
- Підніміть руку, хто отримав такі результати.
ІV.Контроль, корекція та актуалізація опорних знань.
1.Каліграфічна хвилинка.
Продовжіть ряд чисел і запишіть у зошит каліграфічно.
10, 20, …, …, …, …, …, …, ..., 100
- Як називаються ці числа?
- Яке найменше число з записаних?
- А яке найбільше? Охарактеризуйте його.
V.Сприймання та усвідомлення учнями нового матеріалу .
1.Колективна робота з підручником.
Знайди значення виразів різними способами за схемами
Віднімання числа з переходом через розряд
41-8= 30+ (11-8) =30+3=33
41 розкладаємо на 30 і 11. 30 + різницю чисел 11 і 8. 30 +3=33
Віднімання частинами
41-8 =41-1-7=40-7=33
Вісім розкладаємо на 1 і 7 = 41 відняти 1 і відняти 7 = 40-7=33
Віднімання способом округлення
41-8= 41-10+2 =31+2=33
Замінимо число 8 найближчим круглим числом 10 . І віднімемо від 41 не 8 , а 10, одержимо 31. І додаю стільки ж одиниць з отриманого числа на скільки більше одиниць відняли. Додаємо 2. 31+2=33
Додавання з переходом через розряд
76+8=70+(6+8)=70+14=84
Додавання частинами
76+8=76+4+4=80+4=84
Додавання способом округлення
76+8=76+10-2=86-2=84
Замінимо число 8 найближчим круглим числом 10. І додамо до 76 не 8 а 10 , одержимо 86. І віднімимо стільки ж одиниць з отриманого числа на скільки більше одиниць додали. 86-2 =84
Додавання з переходом через розряд
86+8= 8+(6+8)=80+14=94
Додавання частинами
86+8=86+4+4=90+4=94
Додавання способом округлення
86+8=86+10-2=96-2=94
Віднімання з переходом через розряд
32-7 =20+(12-7)20+5=25
Віднімання частинами
32-7=32-2-5=30-5=25
Віднімання способом округлення
32-7=32-10+3=22+3=25
Додавання з переходом через розряд
44+9=40+(4+9)=10+13=53
Додавання частинами
44+9=44+6+3=50+3=53
Додавання способом округлення
44+9=44+10-1=54-1=53
Віднімання з переходом через розряд
65-8=50+(15-8)=50+7=57
Віднімання частинами
65-8=65-5-3=60-3=57
Віднімання способом округлення
65-8=65-10+2=55+2=57
Знаходження значення виразів різними способами за схемами (з поясненням біля дошки)
3.Розв’язання задачі с.72 № 4
- Про що йде мова в задачі?
Скільки всього годин на яйцях сиділи страуси? (24 год)
Скільки всього годин яйця гріло сонце? (невідомо)
На с кільки більше часу на яйцях сиділи страуси, ніж їх гріло сонце? (невідомо)
Запишіть в зошитах слово задача та короткий запис
Всього – 24 год
Страуси - ?, 8 год і 12 год, на ? більше, ніж сонце
Сонце -?
Якщо нам відомо скільки годин на яйцях сиділа самка страуса та самець страуса. Чи можемо ми дізнатися скільки на яйцях вони сиділи разом? Якою дією ? Який вираз складемо?
1)8+4=20 (год)-всього годин на яйцях сиділи страуси.
Ми дізналися скільки всього годин на яйця сиділи страуси. Чи можемо ми дізнатись скільки годин яйця гріло сонце? Якою дією? Який вираз складемо?
В добі 24 години Отже
2)24-20=4 (год) – яйця гріло сонце
Ми дізналися скільки годин яйця гріло сонце і знаємо скільки на яйцях сиділи страуси. Чи можемо ми дати відповідь на запитання задачі і дізнатись На скільки більше часу на яйцях сиділи страуси, ніж їх гріло сонце? Якою дією? Який вираз складемо?
3)20-4=16 (год)
Відповідь: на 16 годин більше на яйцях сиділи страуси, ніж їх гріло сонце
Задача 2.
У страусовому гнізді було 25 яєць. Першого дня вилупилось 9 пташенят, а другого – ще 8. Скільки залишилось яєць у страусовому гнізді?
Було – 25 яєць
Вилупилось пташенят - ?, 9 яєць і 8 яєць
Залишилось - ?
Чи можемо ми дізнатись скільки всього пташенят вилупилось? Якою дією? Який вираз складемо?
Якщо ми знаємо скільки всього пташенят вилупилось , чи можемо ми дати відповідь на запитання задачі? (Скільки яєць залишилось у страусовому гнізді?) Якою дією? Який вираз складемо?
Відповідь: у страусовому гнізді залишилось 8 яєць.
VI.Узагальнення, систематизація та закріплення вивченого матеріалу .
1.Робота в групах.
Перевір, чи правильно знайдено результат.
67 – 8 = 59 54 + 7 = 47 81 – 3 = 78
46 + 8 = 64 74 – 5 = 69 16 + 9 = 26
2.Робота з Лего . Побудуй вежу
36 |
35 |
42 |
25 |
38 |
49 |
27 + 8 =
34 – 9 =
43 – 5 =
34 + 8 =
27 + 9 =
54 – 5 =
VII.Підсумок уроку.
1.Продовжіть речення
VIII.Повідомлення домашнього завдання.
С.72 №5
Вчитель класу: ___________________________________________________________