Конспект уроку з математики "Усне додавання трицифрових чисел виду 520+340. Розв’язування задач" 3 клас

Про матеріал
Пропоную вашій увазі урок математики. Урок вивчення нового матеріалу за темою: «Усне додавання трицифрових чисел виду 520+340. Розв’язування задач» (За підручником М.В.Богданович, Г.П.Лишенко). Підготувала вчитель початкових класів Охтирської ЗОШ І-ІІІ ст. №2 Мар'ян Віта Миколаївна
Перегляд файлу

1

 

Тема уроку. Усне додавання трицифрових чисел виду 520+340. Розв’язування задач.

Мета.Ознайомити учнів із усним додаванням трицифрових чисел виду 520+340. Вдосконалювати обчислювальні навички, вміння учнів розв’язувати задачі, виконувати дії з іменованими числами.Розвивати логічне  мислення, техніку швидких обчислень, пам’ять, увагу. Виховувати допитливість, інтерес до математики, уважність, любов до ближнього,бережливе ставлення до природи рідного краю.

Обладнання: презентація, мультимедійна дошка, картки, посмішки, монетки.

Література: підручник М.В.Богданович, Г.П.Лишенко «Математика», 3 клас

Тип уроку: комбінований урок

Хід уроку

Слайд 1

І. Організація класу

1. Привітання, рефлексія.

Вчитель:

Ось і дзвоник пролунав,

Для навчання час настав.

Аурок у нас незвичний –

Чарівний, математичний!

До гостей поверніться, привітайтесь.

Діти: Добрий день!

Вчитель: - Перш за все візьмемо на урок для себе хороший настрій (діти обирають посмішку, образно одягають на себе, показавши свій настрій).

Вчитель: - Діти, ви любите подорожувати?

Діти: Так.

  • Сьогодні ми помандруємо у …

Вчитель: - У Царство «Математики» із казковим героєм, а з ким – відгадайте загадку:

Хлопчик деревʼяний довгоносий

Ключик золотий шукав,

від КарабасаБарабаса друзів рятував.

Всі: Буратіно.

Вчитель: - Ми допоможемо Буратіно відшукати золотий ключик, щоб відкрити скриньку найцінніших скарбів.

Вчитель: - Відшукаємо золотий ключик?

Діти:Так!

Вчитель: - А для цього треба виконати багато завдань. Та нам допомагатимуть добрі казкові герої.

ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь, навичок

1. Хвилинка каліграфії

Вчитель: - Задумався Буратіно,  він  хоче навчитися каліграфічно писати.Але у нього не виходить. Тож він попрохав допомоги у дівчинки Мальвіни.

Слайд 2

Вчитель: - Мальвіна проведе у нас «Хвилинку каліграфії».

-Сіли рівненько, правильно поклали зошит, правильно взяли ручку(число, класна робота вже написано).

Мальвіна пропонує написати цифру…

  •      Яка цифра схожа на носик Буратіно?
  •         Так це цифра 1.

Вчитель: Цифра один складається з двохелементів: короткої та довгоїпохилихліній. Перший елементпочинаємописатитрохивищесерединиклітинки і ведемокороткупохилулінію у верхнійправий кут клітинки, потімпишемо вниз довгупохилулінію до середининижньоїсторониклітинки.

  •      Напишемо рядок цієї цифри.
  •      Складіть трицифрове число, використовуючи тільки цифру 1.
  •      Вийшло число111.

Характеристика числа 111.

  •      Що ви можете розповісти про це число( 111 – це трицифрове число, записується у трьох клітинках однаковою цифрою; воно складається з однієї сотні, одного десятка, однієї одиниці; у ньому є одна одиниця (ІІІ розряду), одна одиниця (ІІ розряду), одна одиниця (І розряду); всіх десятків 11; це число непарне; сусіди числа: 110-  попереднє число, 112 – наступне число.
  •      Ви добре справились з каліграфічною хвилинкою від Мальвіни.
  • А тепер Буратіно разом з вами хоче порахувати. Для цього проведемо усний рахунок.

2. Усний рахунок

Слайд 3

А) Гра «Закодоване число». Визначити  число, що сховалось (сигнальні картки).

971=             +70+1

 

820=  800+   

 

702=  700+   

 

165=  100+            +5

 

286=  200+  80+ 

Б) Гра «Замочок та ключик» (на дошці)

200+10            50+20             400+300          500+400         60+30

 

900         210       70       700      90

Вчитель: - Молодці, чудово вмієте рахувати.

  • Тепер Буратіно пропонує написати вам математичний диктант.

3. Математичний диктант

Слайд 4

Вчитель: -Запишіть числа:

2сот. 1дес. 5 од., 8 сот.,5 десятків 6 одиниць,  чотириста шість, наступне до числа 299, число 600 збільшити на 50, 7 сотень зменшити на 1 сотню.

215, 800, 56,  406, 300, 650, 600.

  • Учень читає відповіді…

Вчитель: Буратіно відзначив, що діти добре справилися з математичним диктантом.

ІІІ.Мотивація навчальної діяльності

Слайд 5

Вчитель: - Зажурився щось  Буратіно, бо  не знає, як 520+340. А не виконає це завдання, не має шляху йому до скарбів.

Вчитель: - Щоб допомогти йому, треба досконало самим вивчити, як520+340.

ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку.

Вчитель: - Сьогодні на уроці ми працюємо над темою уроку:

Усне додавання трицифрових чисел виду 520+340. Розв’язування задач.

Вчитель:- Ви дізнаєтесь, як додавати трицифрові числа даного виду. Розв’яжемо задачі, будемо розвивати мислення, пам'ять, увагу та виховуватимемо бережливе ставлення до природи рідного краю.

Вчитель: Приступаємо до вивчення нового матеріалу.

 

ІV. Вивчення нового матеріалу

  1.          Пояснення нового матеріалу

520+340=

Вчитель: - Якже  520+340. Для цього кругле трицифрове число розкладаємо на сотні та на десятки.

500   20   300  40

Вчитель: - 520 на 500 і 20, 340 на 300 і 40.

А далі сотні додаємо до сотень, десятки до десятків.

Вчитель:

Додаємо сотні   500+300

800

Вчитель: додаємо десятки : 20+40

60

Вчитель: тепер до сотень додаємо десятки: 800+60=

860

Вчитель: Отже, 520+340=860

860

Вчитель: зробимо висновок, як додаються круглі трицифрові числа.

Учні:Сотні додають до сотень. Десятки додають до десятків. Знайдені результати додають.

Вчитель:  Відкрийте підручники на с. 77,  прочитаємо ще раз правило.

  • Повторимо правило (3 учні).

Отже, Буратіно тепер знає, як додавати трицифрові числа. А як зрозуміли ви, ми зараз перевіримо.

2.Первинне закріплення

Слайд 6

Поясни обчислення виразу 250+710 (з коментуванням)

250+710

Учень: 250=200+50, 710=700+10

200+700=900, 50+10=60, 900+60=960

Вчитель: перевіряємо

 200+700=900,  50+10=60, 

900+60=960

Вчитель: як можна додати по іншому?

Учень: 250=25 дес., 710=71 дес.,

25 дес.+71 дес.=96 дес.=960

Вчитель: перевіряємо

25 дес.+71 дес.=96 дес.=960

Отже, 250+710=960

VІ. Закріплення та узагальнення знань учнів

1.Розвʼязування прикладів

Слайд 7

Вчитель: розвʼязуємо приклади біля дошки, перевіряємо і записуємо в зошит.

А перевірятиме приклади Мудрий Гномик.

1)Учень(біля дошки): 350+410=760

Вчитель: перевіряємо.

2)Учень(біля дошки): 330+120= 450

Вчитель: перевіряємо.

3) Учень ( біля дошки): 640+230=870

Вчитель: перевіряємо.

Вчитель: А тепер попрацюйте самостійно.

Слайд 8

Самостійна робота

1 варіант -     140+320= 460

                       650+110= 760

                       240+240=480

 

2 варіант-      710+150= 860

320+320= 640

                       130+460=590

  • Зачитати відповіді першого  варіанту, потім другого варіанту. У кого немає помилок, у кого одна, дві?

Вчитель: Молодці, добре справились з самостійною роботою.

А тепер час відпочинку,  проведемфізкультхвилинку.

2.Фізкультхвилинка

Слайд 9

( вмикаємо відео фізкультхвилинки « Буратіно» )

Буратінопотягнувся, (підняти руки через сторонивгору, потягнутися, піднятися на носочки) 
Раз - нагнувся, 
Два - нагнувся, (нахили корпуса вперед) 
Руки в сторону розвів, (руки розвести в сторони) 
Ключик, видно, загубив. (повороти вправо і вліво) 
А щоб ключик відшукати, 
Треба нам навшпинькивстати. (руки на поясі, піднятися на носочки)

4. Робота над задачею.

Вчитель: Подорожує Буратіно далі, а назустріч йому розбійники.

Слайд 10

Вчитель: -Розбійники говорять, що не пропустять Буратіно до скарбів, а заведуть у ліс. Щоб ми там заблукали.

-Але Буратіно не злякався, бо має відношення до лісу. А яке здогадуєтесь?

-Цей хлопчина був зроблений татом Карло саме з одного з дерев.

Вчитель: - Хто з вас знає з якого саме?

-Буратіно у перекладі з італійської означає Піноккіо, а піно –сосна. Тож можна сказати, що Буратіно був зроблений із сосни. Тому Буратіно частинка лісу і все знає про нього. А ми в лісі теж не заблукаємо, бо про нього вивчаємо на уроці «Природознавства».

Доведемо це, представивши презентацію….

Учнівська презентація «Довгожителі-дерева нашого краю»

Вчитель: Учні нашого класу зібрали інформацію «Скільки ж років живуть дерева?»

Слайд 11

 Про березу доповідає І група .

Береза– дерево доброти, родючості.Тривалість її життя – до 120 років (окремі види можуть жити до 400 років). Надзвичайно корисним є березовий сік. У ньому міститься багато корисних для організму речовин, кислот, білків, мікроелементів.

Слайд 12

 Про сосну збирала інформацію ІІ група.

Сосна звичайна — порода довговічна, живе до 300, а інколи й до 400—500 років. Виявляється, що в кожнійхвоїнці є ефірніречовини, які виділяються у повітря. Вони маютьсильнівластивості, які знищують шкідливімікроорганізми, хвороботворнібактерії.

Слайд 13

 Про липу збирала інформацію ІІІ група.

Липа — одна з найулюбленіших на Українідеревнихпорід. Живе до 400 років .

Липа славиться своїмилікарськимивластивостями. Липовий мед — відмінні ліки при хворобах серця,  простудних та багатьох інших захворюваннях.

Вчитель: - Я пропоную вам розв’язати задачу про те, скільки років живуть дерева.

Прочитаємо задачу №495

Розбір задачі:

Вчитель: Про що йдеться мова в задачі?

Учні: про березу, сосну, липу.

Вчитель: Що відомо про березу?

Учні: живе 150 років.

Вчитель: Що відомо про сосну?

Учні: на 220 р. довше від берези.

Вчитель: Що відомо про липу?

Учні: на 20 р. довше від сосни.

Вчитель: Що запитується  в задачі?

Учні: Скільки років живе липа?

Вчитель: Чи можемо відразу відповісти на це запитання?

Учні: Ні.

Вчитель: Чому?

Учні: Ні, бо невідомо, скільки років живе сосна?

Вчитель: Чи можемо дізнатися скільки живе сосна?

Учні: Так.

Вчитель: Що для цього треба знати?

Учні: Скільки живе береза.

Вчитель: Чи відомо, скільки живе береза.

Учні: Так, відомо.

Вчитель: Якою дією?

Учні: Додаванням.

Вчитель: Коли ми дізналися, скільки живе сосна, ми можемо дізнатися скільки живе липа?

Учні: Так.

Вчитель: Якою дією?

Учні: Додаванням.

Вчитель: Які головні слова у задачі?

Учні:Береза, сосна, липа.

Вчитель: Записуємо короткий запис задачі.

Задача 495

Береза- 150 р.

Сосна - ? р., на 220 р. довше від

Липа - ? р., на 20 р. довше від

Вчитель:  Скільки років живе береза?

Учні:150 років.

Вчитель: Що сказано про сосну?

Учні:Що живе на 220 років довше від берези.

Вчитель: Що відомо про липу?

Учні:Що живе на 20 років довше від сосни.

Вчитель: записуємо розв’язання задачі.

1)Скільки років живе сосна ?

1)150+220= 370 (р.) – живе сосна.

Вчитель: перевіряємо

2)Скільки років живе липа ?

2)370+20= 390 (р.)

Складемо вираз: (150+120)+20

Відповідь: липа живе 390 років.

Вчитель: Відпустили розбійники Буратіно, можна тепер рухатися далі, виконувати завдання.

5. Творча робота над задачею.

Слайд 14

Вчитель: Друзі Буратіно пропонують вам скласти та розв’язати задачу.

Вчитель: Кого ви бачите на малюнку?

Учні: Акторів, друзів Буратіно.

Вчитель:Де вони виступають?

Учні: У театрі.

Вчитель:Що показують у театрі?

Учні: Виставу.

Вчитель: Хто у театрі дивиться виставу?

Учні: Глядачі.

Вчитель:Давайте складемо задачу за коротким записом.

Слайд 15

Було – 360 хл. і 120 д.

Прийшло – 110 гл.

Стало - ? гл.

У театр було 360 хлопчиків і 120 дівчаток. Потім прийшло ще 110 глядачів. Скільки всього глядачів стало у театрі?

Розбір задачі:

Вчитель:Про кого йдеться мова в задачі?

Учні: Про глядачів.

Вчитель: Про яких саме глядачів йде мова?

Учні: Про хлопчиків та дівчаток.

Вчитель: Скільки було хлопчиків у театрі ?

Учні: 360.

Вчитель: Скільки було дівчаток у театрі ?

Учні: 120.

Вчитель: Скільки  глядачів прийшло пізніше?

Учні:110 глядачів.

Вчитель: Що запитується в задачі?

Учні: Скільки  всього глядачів стало у театрі?

Вчитель: Чи можемо відразу відповісти на це питання?

Учні: Ні.Бо не знаємо, скільки всього було глядачів.

Вчитель: Чи можемо дізнатися?

Учні: Так.

Вчитель: Якою дією?

Учні: Додаванням.

Вчитель: Чи можемо тепер відповісти на питання задачі?

Учні: Ні. Бо не знаємо скільки стало глядачів, після того як прийшло ще 110 глядачів.

Вчитель: Чи можемо дізнатися?

Учні: Так.

Вчитель: Якою дією?

Учні :Додаванням.

Вчитель: Складемо вираз до розв’язування задачі.

Перевіряємо, як склали вираз.

(360+120)+110

Вчитель: Записуємо вираз і відповідь.

Задача

(360+120)+110

Відповідь: стало  590 глядачів.

Вчитель:Молодці, друзі Буратіно задоволені вашою роботою. А тепер хочуть побачити, як ви вмієте працювати в парах.

6. Робота з іменованими числами (в парах).

Вчитель:

1 група  Виконати перетворення:                       2 група  Порівняти величини:

560 см= …   м       см                                          608см         6 м 08 см

    7 м 80 см= … см 7 см 4 мм         4 см 7мм

Вчитель: Перевіряємо.

Учні звітують про виконання завдання.

7. Робота  з геометричнимматеріалом .

Вчитель: - Буратіно прохає вас виконати завдання. Виміряти довжини відрізків ламаної лінії та знайти довжину всієї ламаної лінії.

Вчитель: Перевіряємо.

6 см + 5 см + 3 см =14 см=10 см 4 мм=1дм 4мм

  • Молодці, правильно справились з цим завданням.

V. Підсумок уроку

Слайд 16

Метод «Мікрофон».

Вчитель:- Піднімаємо руку, беремо мікрофон, відповідаємо.

Вчитель:- Звертаємо увагу на тему уроку.

Вчитель:

- Що нового дізналися на уроці?

Учні: ( відповідають)

Вчитель:- Так як додаються круглі трицифрові числа?

Учні: ( відповідають)

Які завдання виконували із задоволенням?

У чому виникли труднощі?

Учні: ( відповідають)

Вчитель:-Покажіть який зараз у вас настрій, чи не змінився він.

(Діти одягають знову посмішку).

VІ. Домашнє завдання

Слайд 17

Вчитель:- А зараз завдання додому

С.77, № 499 – обчислити значення виразів, №500 - розв’язати задачу(1 група),

скласти задачу за виразом №49 7(2група).

Вчитель: - На цьому наш урок закінчено. Молодці, чудово попрацювали, виконали багато різних завдань, допомогли Буратіно знайти ключик від скарбів.

Слайд 18

Вчитель:- Оскільки, ми виконали добре всі завдання, до нас завітали герої казки про Буратіно. Черепаха Тортіла вручає Буратіно золотий ключик від скарбів.

Учні розігрують діалог.

(Черепаха Тортіла вручає Буратіно золотий ключик від скарбів)

Буратіно: Що  тепер я отримаю за допомогою цього ключика найдорожчий скарб – знання, і не треба мені вчитися.

Черепаха :Знання не подарує жоден золотий ключик, бо їх можна отримати тільки в труді, наполегливості, старанності.

Буратіно: Що ж я відкрию чарівним ключиком.

Черепаха: Ним відкриєш найзаповітніші бажання: миру, здоров’я, щастя, милосердя.

Буратіно: -Коли здійсняться ці бажання?

Черепаха: - Вони почнуть здійснюватися тільки тоді, коли ти поділишся скарбом з іншими і від чистого серця це їм побажаєш.А все, що ти побажав повернеться до тебе.

Вчитель:- Буратіно віддає нам золотий ключик і ми відкриваємо чарівну скриньку із скарбами.

Вчитель:- Подаруйте побажання ближньому, подарувавши свій скарб іншому.

Слайд 19

Миру і добра бажаєм,

Щастя, здоров’я на всі літа.

Хай сонце весело вам сяє

І квітне в серці доброта.

docx
Додано
7 жовтня 2019
Переглядів
3107
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку