Клас: 3 клас
Предмет: Образотворче мистецтво
Тема: Зображення людини в русі. «Зимові ігри та розваги»
Мета: : вчити міркувати та фантазувати, працювати з холодними кольорами; формувати асоціативно-образне мислення; активізувати знання про зиму; розвивати творчу уяву, індивідуальні здібності; виховувати в учнів зацікавленість до образотворчого мистецтва, уважність, естетичний смак та почуття прекрасного.
Обладнання: альбом для малювання; простий олівець; гумка; гуаш; пензлі; ємність для води; серветки для витирання рук і пензлів; палітра.
Хід уроку
Добрий день, добрий час,
Сонце щиро сяє.
Наш веселий третій клас
Всіх гостей вітає.
Добрий день, добрий час,
Хай все добре буде в вас!
- Доброго дня, сідайте будь ласка.
- Сьогодні ми знову поринемо в світ Образотворчого мистецтва , де ми працюватимемо разом і звичайно розраховую на вашу підтримку та допомогу. Кожному з вас хочеться побажати на цьому уроці бути:
У – успішним
С – самовпевненим
П – працьовитим
І – інформованим
Х – хоробрим
У – уважним
Тобто побажати Успіху!
- Сонечко. Намалювати рукою в повітрі сонце (Круг, очі, посмішку, промінці), якщо діти здогадались, то малюють разом з вчителем.
1.1. Перевірка наявності художніх матеріалів.
- Тепер уважно подивіться на свої матеріали. Чи у нас є все? Для уроку нам потрібно: альбом для малювання; простий олівець; гумка; гуаш; пензлі; ємність для води; серветки для витирання рук і пензлів; палітра.
ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь
2.1.Бесіда про зиму “Я Вам, а Ви - мені”
2.2.Бесіда про зиму.
- Відгадайте загадку, слухайте уважно.
Стало біло навкруги –
Я розтрушую сніги,
Наганяю холоди,
Води сковую в льоди,
В дружбі з дітьми я всіма.
Здогадались? Я - ....( зима )
- Розгляньте ілюстрації. Скажіть, зима – весела чи сумна пора року?Доведіть свою думку.
- Чи подобається вам гуляти на вулиці взимку?


- Розгляньте, діти, наступні ілюстрації. Чому зиму вважають веселою порою року?
- В які ігри ви зазвичай граєте взимку?

2.3. Вправа “Хвилинка милування”
(https://www.youtube.com/watch?v=DHzU7ryMcN8&t=77s)
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.
- Сьогодні ми будемо рисувати зимові розваги дітей. Зображення людини в русі. Ми будемо вчитися передавати людину за допомогою простого олівця.
Моменти рухів людини, зазвичай, передаються відповідними позами, жестами, ракурсами, світлотінню, кольором, різними техніками і матеріалами. Щоб відтворити фігуру людини в русі, визначивши пропорції тіла, визначають напрям руху постаті.
- Після того, як дізналися назву теми для досягнення успіху необхідно сформулювати завдання уроку. Це може зробити кожен із вас, використовуючи формулу :
«Після цього уроку я зможу:
• Пояснити…
• Створити…
• Набути навички в роботі…
• Проаналізувати…,
тобто учні мають усвідомити власні очікування від уроку.
ІV.Мотивація навчальної діяльності.
4..1.Технологія « Уяви себе» за картиною
• Як ви думаєте, про що ця картина?
• Що зображено на ній?
• Яке небо на картині?
• Як зображено ялинка?
• Що найбільше сподобалося вам у цій картині ?
• Який настрій викликає картина?
• Якій заголовок можна дати цій картині ?
V.Вивчення нового матеріалу
5.1. Підготовча вправа
- Діти, перед вами лежить альбомний лист розділений на 9 квадратів. Тепер зафарбуйте ці квадрати у кольори зими, які на вашу думку нагадують вам зиму.
- Хто виконав піднімає руку.
- А зараз встаньте будь ласка біля своїх парт і покажіть мені лижника. Тепер замріть. Це у нас вийшов рух лижника так вони рухаються.
- Молодці. Сідайте.
5.2.Демонстрація зразка
- Сьогодні ми будемо рисувати зимові розваги. А зараз давайте і ми спробуємо намалювати та розфарбувати.
5.3.Пояснення до творчого завдання. Аналіз схем зображення тіла людини в русі.
- Перед тим, як малювати - намітьте вісь симетрії. Визначте середину будови тіла – місце де з'єднуються ноги і тіло. Побудуйте схему основних ліній рук, ніг, плеч. Голови позначте овалами. Промалюйте контури тіла і розмальовуйте.
Правильно передавайте пропорції та пози тіла в русі.
- Ще раз звертаю вашу увагу на розміщення зображення
Ви вже знаєте, що аркуш паперу можна розташовувати горизонтально або вертикально.
-Якщо художник хоче показати велику гірку де граються діти, він розміщує зображення вертикально. А якщо зображено великий простір і митець підкреслює, що дітям необхідно для їхньої гри багато снігу, то малюнок розташовується горизонтально.
Спочатку придумайте й намалюйте пейзаж, снігову гірку, ковзанку, куточок засніженого парку. Фігури, розташовані ближче до нас, зробіть більшого розміру, ніж віддалені. Коли ви малюєте людину в русі, пам’ятайте, що руки та ноги ми можемо зігнути тільки в тих місцях, де кістки з’єднуються між собою за допомогою суглобів.
(Схеми послідовності малювання постаті людини повинні бути розташовані на видноті під час усього процесу малювання.) .
5.5.Фізкультхвилинка (Відео)
Фізкультхвилинка для очей
(https://www.youtube.com/watch?v=7LnNA0OHDUI)
VІ.Практична робота
6.1.Інструктаж з ТБ
1. Роботу розпочинати лише з дозволу вчителя.
2. Не можна працювати несправним і тупим інструментом, використовувати інструмент лише за призначенням.
3. Користуватися прийомами роботи з інструментами, як показав учитель.
4. Не носити з собою різальних і колючих інструментів, вони мають бути в школі.
5. Інструменти та обладнання мають зберігатися в призначеному місці.
6. Під час роботи учень повинен тримати своє робоче місце в належному порядку , а після роботи акуратно прибрати його
6.2.Інструктаж щодо виконання робіт.
1. Уявімо композицію і починаємо малювати.
2. Зробіть начерк майбутнього малюнка.
3. Якщо ви будете малювати радісний і сонячний день – використовуйте білі, голубі, ніжно фіолетові кольори та їх поєднання, а якщо пасмурний день – комбінацію більш насичених холодних кольорів.
4. Діти є головні персонажі ваших робіт. Тому, коли будете малювати власні роботи, пам'ятайте, що головне в творі, до чого необхідно привернути увагу глядача, завжди малюють більшого розміру.
6.3 . Самостійна практична діяльність учнів.
- За власним вибором: зображення веселих зимових ігор з урахуванням формату та розміру зображення.
- Отже приступаємо до роботи. Якщо у вас у когось не виходить то піднімайте руку і я підійду до вас.
Учні виконують творчу роботу. Надаю індивідуальну допомогу.
VІІ.Підсумок уроку.
7.2.Прийом « Рюкзак»
- Завершуючи урок, давайте також зберемо наш рюкзак, щоб узяти в дорогу знання, уміння та настрій сьогоднішнього уроку.
Я знаю______________________________________
Я вмію______________________________________
Мій настрій______________________ тому, що ________________________________________________
Тему «Зображення людини в русі» необхідно вивчити тому, що______________________________________________
Учні зачитують свої враження та кладуть аркуш до рюкзака, який тримає вчитель.
7.2.Перегляд та оцінювання дитячих робіт.
- Тепер коли ви зробили. Давайте перевіримо ваші роботи.
- Зараз вийдуть усі дівчатка покажуть свою роботу, а потім хлопчики..
- Молодці! Супер! Добре!
7.3.Прибирання робочих місць.
- Прибираємо свої робочі місця : скласти відповідний інвентар, вимити пензлі.
- Миємо руки з милом і витираємо рушником.