Ознайомити учнів із поняттям «ритм», «ритмічний рисунок». з назвами та графічним написанням тривалостей, поглибити знанняОзнайомити учнів із поняттям «ритм», «ритмічний рисунок». з назвами та графічним написанням тривалостей, поглибити знання з музичного мистецтва
Завдання
навчальні: учити відтворювати мелодію за графічним зображення;
розвивальні: розвивати творчу фантазію, уяву, уміння імпровізувати, розвивати в учнів чуття ритму, розуміння емоційного змісту і характеру творів;
виховні: виховувати вокальні, виконавські навички, виховувати інтерес до музики, співуз музичного мистецтва
Конспект уроку музичного мистецтва в 2 класі
Тема уроку: Ритм – музичний чарівник.
Тип уроку: комбінований.
Мета: : Ознайомити учнів із поняттям «ритм», «ритмічний рисунок». з назвами та графічним написанням тривалостей, поглибити знання з музичного мистецтва
Завдання
навчальні: учити відтворювати мелодію за графічним зображення;
розвивальні: розвивати творчу фантазію, уяву, уміння імпровізувати, розвивати в учнів чуття ритму, розуміння емоційного змісту і характеру творів;
виховні: виховувати вокальні, виконавські навички, виховувати інтерес до музики, співу.
Музичний матеріал: М. Шух «Весняні передзвони», Я. Дубравін «Крапельки», по співка «Кап, Кап», аудіозапис барабанного дробу.
Наочне обладнання: схема уроку, підручник, ілюстрація до музичних творів, портрет М. Шуха.
Технічне обладнання: ТЗН, фонохрестоматія, ксилофон, дзвіночки.
Хід уроку
ВСТУПНА ЧАСТИНА
Учитель: Якими бувають музичні звуки за висотою?
Учні: Високі інизьки.
Учитель: Чим відрізняються колискова пісня та військовий марш?
Учні: Колискова пісня – ніжна, лагідна. А марш ритмічний.
Учитель: Чому маленькі козенята з казки « Вовк та семеро козенят» не відчинили двері злому вовку?
Учні: Тому що, вовк хотів їх з’їсти. Тому що, у вовка голос не схожий на мамин.
Учитель: Так правильно, а чим відрізняються голос вовка від голосу Мами –кози?
Учні: У вовка голос страшний, злий, а у мами лагідний, ніжний.
Мотивація учіння.
(На дошці – портрети композиторів, ілюстрації до творів, написи тема уроку, таблиця «Римосклади». ).
Учитель: Діти, яке сьогодні свято?
Учні: Стрітення.
Учитель: Правильно. А що означає це свято?
Учні: Зустріч Зими та Весни.
Учитель: Так. На вулиці помаленьку тане сніг і з стріхи по підвіконні вистукують ритм крапельки – крап-крап, крап-крап, кап. Що означає це слово — ритм і з чого ж він виникає? Про це ми дізнаємося сьогодні на уроці.
ОСНОВНА ЧАСТИНА
3. Засвоєння понять. Бесіда. Слухання музики.
Учитель: Чергування довгих і коротких звуків — це ритм. А коли довгі і короткі звуки стоять в певному порядку – це називається ритмічним рисунком. За ритмом можна впізнати пісню
Учитель: : Скажіть, який ритм у польки?
Учні: У польки ритм веселий, швидкий.
Учитель: Вальсу?
Учні: У вальсу ритм повільний.
Учитель: Особливо важливим є почуття ритму у марші. Ця музика і є яскраво вираженим ритмом, що дуже важливий для всієї музики.
(Слухання – барабанного дробу).
Учитель: Ми ознайомимося з тривалостями, що складають цей рисунок. Яку назву мають ці тривалості?
ЦІЛА НОТА
Половинна нота
Четвертні ноти
Восьмі ноти
(вистукуємо тривалості)
Гра «Ритмосклади»
Учитель пропонує учням заповнити таблицю, записавши слова, що за кількістю складів відповідають певному ритму.
Поняття / Склади |
2 склади |
3 склади |
4 склади |
Хатні речі |
|
|
|
Дерево |
|
|
|
Тварини |
|
|
|
Учитель: Діти, вам сподобалась гра?
Учні: Так.
Учитель: Пропоную ознайомитися з незвичною весняною музикою — твором сучасного українського композитора Михайла Шуха.
(Слухання п’єси М. Шуха «Весняні передзвони»)
Учитель:Що нагадала вам ця музика?
Учні: Коли падає дощик по-підвіконні.
Учитель: М. Шух назвав свою п’єсу «Весняними передзвонами».Чому ці передзвони весняні?
Можливо, тому що ця пора року сповнена мелодійного передзвону — співу птахів, дзюрчання струмків тощо. Вершина весняного передзвону — великодні дзвони. Розгляньте ілюстрації, що зображують дзвонарів, які грають на дзвонах (демонструє ілюстрацію). Це дуже складна й відповідальна справа.
Учитель:Прослухаймо ще раз п’єсу М. Шуха «Весняні передзвони», приєднавшись до виконання мелодії за допомогою уявних дзвонів..
4. Виконання образних рухів під музику М. Шуха «Весняні передзвони»
(Звучить М. Шуха «Весняні передзвони» Учні відтворюють уявні дзвони).
6. Вокальна імпровізація-розспівування.
Учитель: Розгляньте ритмічний рисунок поспівки «Кап-кап».
Учитель: З яких тривалостей складається ритм цієї по-співки?
Учні: З четвертних і восьмих.
Учитель: Про плескайте довгі тривалості по колінах, а короткі — долоньками.
Розучування та виконання поспівки з проплескуванням ритму.
7. Розучування пісні «Крапельки» Я. Дубравіна.
Учитель: Тепер послухайте пісню «Крапельки». Яку пору зображує композитор?
(Учитель виконує «Крапельки»).
Учні: Весну.
Учитель:Так.
Робота над текстом.
Вчитель пояснює незрозумілі слова. Учні за учителем промовляють текст в ритмі пісні, виділяючи головний наголос у фразі.
Розучування мелодії.
Мелодія вивчається репродуктивним методом фразами. Рух мелодії кожної фрази учні показують рукою. В процесі розучування звертається увага на чистоту відтворення мелодії, плавність при виконанні.
8. Виконання пісні «Крапельки».
ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
9. Підсумки
Учитель: Як називають чергування довгих і коротких звуків?
Учні: Ритмічний рисунок.
Учитель: Які тривалості вам відомі?
Учні: Цілі, половинні, четвертні і восьмі.
Учитель:З яким музичним твором сьогодні ознайомилися?
Учні: «Крапельки».
Учитель: Сподобалась вам пісенька?
Учні: Так, дуже.
(Учні виходять із класу під музичний супровід (М. Шух «Весняні пере дзвони»).
10. Оцінювання.
11. Оголошення домашнього завдання.
Учитель: Вивчити пісеньку.
+
1