ознайомлення учнів з буквою "я ", її назвою та звуковим значенням; вчити правильно артикулювати звук, читати склади, слова з буквою я; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати уяву, увагу, мислення, фонематичний слух, зв'язне мовлення, інтелектуальні здібності, пізнавальний інтерес; виховувати гуманні почуття, естетичні смаки, любов та дбайливе ставлення до природи.
Тема. Букви Я, я. Позначення буквою я звуків [йа]
Мета: ознайомити учнів з буквою, її назвою та звуковим значенням; вчити правильно артикулювати звук, читати склади, слова з буквою я; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати уяву, увагу, мислення, фонематичний слух, зв’язне мовлення, інтелектуальні здібності, пізнавальний інтерес; виховувати гуманні почуття, естетичні смаки, любов та дбайливе ставлення до природи.
Обладнання: схеми для утворення та читання складів, слів; предметні малюнки; фішки для звукового аналізу слів; схеми речень; ребус.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань учнів
1 Мовна розминка
Повторення скоромовки, вивченої на попередньому уроці.
2 Гра «Кут зору»
III. Повідомлення теми уроку, мотивація діяльності
— Сьогодні на уроці ми вивчимо ще одну букву, але ця буква непроста. Вона ніби актриса, яка може грати різні ролі. І сьогодні ми дізнаємося, якими ж ці ролі можуть бути.
IV. Вивчення нового матеріалу
1 Слухання вірша
ЯБЛУНЬКА
В лісі яблунька,
В лісі дичка,
Рясно яблучок
Невеличких.
Плаче яблунька,
Плаче дичка:
— Родять яблучка,
В. Гринько
— Про що розповідається у вірші? (У вірші розповідається про дерево.)
— Як називається дерево? (Яблунька)
— Чому плаче яблунька? (Її плоди називають кисличками.)
2 Звуковий аналіз слова яблунька
1 Демонстрація букви я (великої і малої). Аналіз будови, порівняння великої і малої букв між собою, з іншими буквами. Визначення місця букви я в касі букв
2 Утворення та читання складів типу злиття
1 Письмо друкованих літер Я, я
2 Письмо складів з буквою
Фізкультхвилинка
Працювати перестали
І тепер всі дружно встали.
Будемо відпочивати,
Нумо, вправу починати!
Руки вгору, руки вниз
І легесенько пригнись.
Покрутились, повертілись,
На хвилинку зупинились.
Пострибали, пострибали,
Раз — присіли, другий — встали.
Всі за парти посідали.
VII. Робота за Букварем (с. 98–99)
1 Розглядування малюнків
2 Аналіз звукової моделі слів яблуко, Ярик
— Хто зображений на малюнку? (Дівчатка та хлопчики)
— Як звати хлопчика? (Ярик)
— Давайте подивимось, як записана звукова модель цього слова.
— Який перший звук? ([й])
— Який другий?
— Отже, у першому складі два звуки — [й] та [а]. На письмі сполучення цих звуків позначається буквою я.
— У яких ще словах буква я стоїть на початку слова? Прочитайте їх.
— Які імена дітей ми ще не прочитали? (Надія, Лідія)
— Складемо до них звукові моделі.
— Поділіть слова на склади.
Перший склад — на, позначається звуками [н], [а].
Другий склад — ді, позначається звуками [д′], [і].
Третій склад — я, позначається звуками [й], [а].
— Після якої букви стоїть буква я у слові Надія? (Після букви і)
— Який звук позначає буква і? (Голосний)
— Отже, можна сказати, що буква я позначає два звуки ще й тоді, коли стоїть після голосного.
— А от ще яку роль виконує в нашому мовленні буква я, ви дізнаєтесь з віршика, який написав для вас А. Шибаєв.
Всьому світу спішить
Я мерщій доповісти:
— Чи ж ви знаєте, хто Я?
Я не просто собі Я —
Я — склад!
Я — літера!
Я — слово!
— Отже, буква я може бути і літерою, і складом, і окремим словом.
— А тепер вимовимо слова складами: я-лин-ка, я-гід-ка, я-щик, я-скра-вий.
— Назвіть лише перший склад у цих словах.
— Який перший звук? ([й])
— Який другий звук? ([а])
— Отже, у першому складі два звуки [йа], які на письмі позначаються однією буквою я.
— Послухайте речення і подумайте, які слова може заміняти буква я.
Я доглядатиму маленьких теляток і поросяток, жовтеньких курчаток і каченяток.
— Хто буде доглядати за маленькими тваринами? (Я) А хто це — «Я»? (Відповіді дітей.) Як бачите, кожен з вас замість свого імені може сказати: Я. Отже, я може вживатися замість імені людини.
4 Розгадування ребусів
— Скільки звуків позначає буква я у слові надія?
— Діти, а що означає слово надія? (Варіанти відповідей дітей.)
— Чому в підручнику слово Надія написане з великої літери? (Це ім’я дівчинки.)
— А хто знає, що ще означає це слово?
5 Робота з дитячим тлумачним словником
Надія — сподівання на щось краще.
6 Робота з прислів’ям
Один, два, три, чотири,
До хмарин дістанемо.
Нахиліться стільки раз,
Скільки квіточок у нас.
Один, два, три, чотири, п’ять.
Добре вміє рахувать.
Скільки покажу грибків,
Стільки ви зробіть стрибків.
Один, два, три, чотири, п’ять,
Час усім відпочивать.
VIII. Узагальнення та систематизація знань
1 Творче завдання
— На яблуньці — завдання (малюнок яблуні, на її листочках слова). Потрібно скласти речення з поданих слів.
яблуні, На, стиглі, плоди.
2 Гра «Діалог»
Я до вас питання маю:
Хто на я рослину знає? (Ялина, явір)
• Ще спитати хочу я:
Єна букву я ім’я? (Яна, Яків, Ярина)
3 Складання речення за схемою
Яблука на ярмарок
В ящику везла,
Яблука на ярмарку
Швидко продала.
— Назвіть слова, у яких вживається буква я. (Яблука, ярмарок, ящик)
— Скажіть, яку роль виконує буква я в цих словах?
IX. Підсумок уроку
— Що ви вивчали сьогодні на уроці?
— Що нового дізналися?
— Що можете сказати про роль букви я?