"Конспект уроку з навчання грамоти для 1-го класу на тему: "Буква Ю"

Про матеріал

Закріпити звукові значення букви ю; удосконалювати навички правильної вимови, вміння виконувати звуко-буквений аналіз слів; формувати навички самоконтролю, чи­тання аналітико-синтетичних схем; учити дітей бути спостережливими, уважними, ви­робляти звичку до планування власних дій; збагачувати словниковий запас; розвивати фонематичний слух, мовлення, мислення, інтелектуальні здібності, увагу, пізнавальний інтерес, почуття змагання, уяву, кмітливість, інтерес до навчання, дрібну моторику; формувати вміння аналізувати навчальний матеріал, працювати за зразком; вихову­вати охайність, естетичні смаки, бажання працювати, перемагати, любов до школи; вчити працювати спільно, формувати позитивне ставлення до навчання.

Перегляд файлу

Урок 177 (читання)

Тема. Закріплення звукових значень букв Ю, ю. Робота над текстом «Десять робітників»

Мета: закріпити звукові значення букви ю; удосконалювати навички правильної вимови, вміння виконувати звуко-буквений аналіз слів; формувати навички самоконтролю, чи­тання аналітико-синтетичних схем; учити дітей бути спостережливими, уважними, ви­робляти звичку до планування власних дій; збагачувати словниковий запас; розвивати фонематичний слух, мовлення, мислення, інтелектуальні здібності, увагу, пізнавальний інтерес, почуття змагання, уяву, кмітливість, інтерес до навчання, дрібну моторику; формувати вміння аналізувати навчальний матеріал, працювати за зразком; вихову­вати охайність, естетичні смаки, бажання працювати, перемагати, любов до школи; вчити працювати спільно, формувати позитивне ставлення до навчання.

Обладнання: картки і таблиці для читання.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Повторення вивченого матеріалу

1 Артикуляційно-слухові вправи, в основі яких лежить вивчений звук

1) Виділення звуків зі скоромовки

Юлик з Юрою — юннати,

Юра з Юликом два брати.

— Чітко промовте скоромовку декілька разів.

— Хто може розповісти скоромовку напам’ять?

— Назвіть слова, у яких зустрічається буква ю.

— Скільки звуків позначає буква ю у цих словах?

2) Активне вимовляння виділених звуків, спостереження за артикулюванням

— При вимові звукосполучення [йу] спинка язика змикається з твердим піднебінням, рот прикривається губами, і ми вимовляє­мо звук [й]. Потім спинка язика розмикається з піднебінням, губи витягуються в трубочку, і ми вимовляємо звук [у]: [й] — м’який приголосний, [у] — голосний.

— Вимовте перший звук у словах: юність, юшка. ([й])

— Який наступний звук чуєте? ([у])

— Вимовте разом два звуки [йу].

— Якою буквою позначаємо на письмі звукосполучення [йу]? (Буквою ю)

— Наведіть власні приклади слів, у яких буква ю позначає два звуки.

— Наведіть приклади слів, у яких буква ю стоїть після приголо­сного, позначає один звук і м’якість попереднього приголосного.

Висновок. Буква ю може позначати один звук [у] та м’якість по­переднього приголосного або два звуки [йу] на початку слова та піс­ля голосного.

3) Робота з картками. Зіставлення різних випадків уживання букви ю

— Прочитайте спочатку слова, у яких буква Ю позначає один звук і пом’якшення попереднього приголосного, а потім — слова, у яких буква Ю позначає два звуки.

Юшка, юнак, люстра, Юрій, Людмила, юність, тюльпан, юн­нат, рюкзак, верблюд, ключ, Юхим, любисток, працюй, костюм юрба, ювелір, Юліана.

4) Виявлення слів, у яких відсутня буква ю

Учитель читає слова, учні плескають у долоні, якщо у слові немає зву­ків [й′у].

Каюта, буря, Юля, годує, купка, маю, синю, зустріч, луг,мандрую.

5) Складання звукових схем слів. Звуковий аналіз слів. Друкування в зошитах за зразком

— Відгадайте загадки.

Він замок відкрити може

І закрутить легко гайку.

Чарівник вам допоможе!

Відгадайте цю загадку. (Ключ)

Всім обід готує мама:

Ось бере вона петрушку,

Інші додає приправи —

Будеш їсти смачну… (юшку).

— Виконайте звуко-буквений аналіз слів-відгадок.

D:\Навчання грамоти 1 клас\01.jpg

6) Аналітичні й синтетичні вправи зі звуком [йу] та всіма вивченими приголосними

а) Прочитати склади з таблиці.

юм

 

юл

 

юп

 

юр

 

ют

 

ню

 

цю

 

юш

 

юс

 

юд

 

юк

 

юг

 

лю

 

дю

 

юн

 

юш

 

юв

 

юч

 

юй

 

тю

 

зю

 

б) Прочитати слова за транскрипцією, надрукувати ці слова.

[й у в е л′ і р], [м а л′ у к], [г р а й у], [л′ у с′ а], [т а н ц′ у й у]

(Ювелір, малюк, граю, Люся, танцюю)

— Як напишемо слово Люся? Чому?

в) Повторення графічної будови букви Ю, ю.

• Ю — пряма велика лінія поєднується маленькою горизонталь­ною лінією з великим овалом;

• ю — пряма вертикальна лінія поєднується маленькою горизон­тальною лінією з малим овалом.

г) Гра «Додай три букви».

Учитель може допомагати дітям відгадати слова, наводячи най­простіші пояснення до їх лексичних значень:

• перша страва;

• багато людей, які зібралися разом на майдані;

• молодий хлопець;

• ознака молодого хлопця;

• маленький хлопчик, який виконує на кораблі обов’язки матроса;

• ім’я дівчинки;

• ім’я хлопчика.

D:\Навчання грамоти 1 клас\02.jpg

III. Робота за Букварем (с. 116)

1 Читання слів

Умію юнак слухаю

читаю юний запитують

малюю бігаю допомагають

— Прочитайте слова, що складаються з двох, трьох, чотирьох, п’яти складів.

— Прочитайте слова з наголошеним першим, другим, третім складом.

— Які звуки позначає буква ю у цих словах?

— Прочитайте слова, які називають предмет, ознаку, дію.

— До слів слухаю, запитують доберіть слова, протилежні за значенням.

2 Ознайомлення з текстом Букваря

1) Вступна бесіда за темою тексту з використанням ілюстрації підручника

— Пропоную провести фізкультхвилинку.

П’ять пальчиків ми маємо

І так їх називаємо:

Мізинчик — скромний, чемний,

А поруч — безіменний.

Середній — то найвищий,

А вказівний — той нижчий.

Великий палець — п’ятий,

Не можемо не знати.

Всі пальчики ми знаємо,

Їх пестим, доглядаємо.

Вони ж потрібні нам такі —

Найкращі з них помічники.

— Назвіть кожний пальчик і покажіть його у себе на руці.

— Роздивіться ілюстрацію на сторінці 117.

— Що зображено на малюнку?

— Що може зробити кожен маленький чоловічок?

— Як ви вважаєте, про кого піде мова у тексті, який зараз по­чнемо читати?

2) Запитання перед первинним сприйманням тексту

— Як ви розумієте назву тексту?

— Хто головна героїня розповіді?

3) Читання тексту вчителем

4) Лексичний аналіз мови художнього твору (словникова робота)

а) Виявлення слів, ужитих у переносному значенні. Пояснення вчителем значення цих висловів.

Десять робітників — десять пальців;

вони мене слухають — виконують потрібну роботу;

один одному допомагають — працюють гуртом.

б) Поясніть назву твору.

5) Мовчазне читання тексту учнями

6) Читання «ланцюжком»

7) Вибіркове читання

— Хто автор тексту «Десять робітників»?

— До кого зайшов автор тексту в гості?

— Чи був порядок у хаті господарки?

— Про що запитав Одарку гість?

— Що відповіла жінка?

— Що це були за десять робітників?

8) Колективне читання-аналіз речень тексту

— Прочитайте окличні речення.

— Прочитайте питальні речення.

— Прочитайте слова, у яких зустрічається буква ю.

9) Робота з моделями (схемами) речень за змістом прочитаного

— Знайдіть у тексті і прочитайте речення, які б відповідали мо­делям:

D:\Навчання грамоти 1 клас\03.jpg

— Чи допомагають вам ваші десять робітників?

— Чи завжди у вас все прибрано, виконано гарно й охайно?

— Пам’ятайте, що руки не будуть працювати, якщо ви того не захочете.

— Згадайте прислів’я, які ще раз довели б, що без труда нема плода.

• Праця чоловіка годує, а лінь марнує.

• Хочеш їсти калачі — не сиди на печі.

• Зробив діло — гуляй сміло.

• Що посієш, те й пожнеш.

• Ледачого всі обминають, а роботящого шанобливо вітають.

IV. Підсумок уроку

— Яку букву повторили сьогодні на уроці?

— Про що читали текст?

— Чи сподобалось вам оповідання? Чим саме?

— Чим і як допомагають вам ваші десять робітників у виконан­ні різних справ?

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
4.8
Відповідність темі
5.0
Загальна:
4.9
Всього відгуків: 4
Оцінки та відгуки
  1. Панченко Євгенія
    Загальна:
    4.7
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    4.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Пилопчук Ольга Мирославівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  3. Сидоренко Ганна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  4. Григоренко Юлія
    Цікава розробка уроку!!!
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
Показати ще 1 відгук
doc
Додано
14 лютого 2018
Переглядів
9954
Оцінка розробки
4.9 (4 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку