Конспект уроку з навчання грамоти для 1 класу на тему: "Письмо великої букви Ф."».

Про матеріал
Конспект уроку з навчання грамоти для 1 класу на тему: "Письмо великої букви Ф. Відновлення деформованих слів." був розроблен із застосуванням особистісно-орієнтованих технологій навчання слабозорих учнів. У конспекті простежується корекційна складова уроку.
Перегляд файлу

Предмет. Українська мова (навчання грамоти). Вчитель   Лисанова В.М. Дата уроку­­­­­­­­___________

Тема уроку. Написання великої букви Ф. Відновлення деформованих слів.

Мета:

  • формування предметних компетентностей: ознайомити учнів з великою рукописною буквою Ф; удосконалювати вміння орієнтуватися в сітці зошита, писати ручкою, списувати речення, застосовувати знання про вживання великої букви, збагачувати активний словник учнів; складати розповідь за малюнком; розвивати мовлення учнів, їх творчі здібності, уяву, спостережливість, кмітливість; корегувати кольорове сприйняття; виховувати допитливість, інтерес до рухливих ігор, любов до тварин, робити висновки;
  • формування ключових компетентностей: спілкування державною мовою, уміння навчатися впродовж життя; екологічна грамотність і здорове життя; соціальну, громадську, природничу.

Обладнання: демонстраційна таблиця із зображенням рукописних букв Фф, картки для заповнення на різних етапах уроку, комп’ютер, відеоролик,  віяла з геометричними фігурами для психологічного тесту.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна і здоров’язбережувальна, природнича.

 

Хід уроку

 

І. Організаційний момент.

1. Вправи для пальців.

– Діти, сьогодні до нас завітало багато гостей. Поверніться до них та привітайтесь.

А тепер скажіть усім наш девіз.

 В школу всі прийшли ми вчитись,

  Постараймось не лінитись.

 Тож до праці всі мерщій,

 Здолаймо труднощі усі!

­– Сідайте, дітки. Перш, ніж розпочати урок, нехай ваші пальчики привітаються один з одним.

– Молодці! Я бачу, що до уроку письма ви вже готові.  Перед вами лежать віяла з різнокольоровими фігурами. Покажіть фігуру того кольору, що найбільше підходить до вашого настрою.

– Підніміть угору ті, хто взяв зелену фігуру. Це означає, що ви впевнені в собі.

червоний – ви повні сил;

фіолетовий – схвильовані; 

синій – спокійні;

жовтий – раді;

оранжевий – добре почуваєтесь;

коричневий – боїтесь;

чорний – байдужі.

 

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.

1. Розкриття поняття «професія».

– Кожен з вас має свої обдарування, свій талант, свої здібності. Хтось гарно співає, танцює, малює, швидко розв'язує задачі, виразно декламує вірші. Але не завжди людина знає про свої здібності, розвиває їх. Сьогодні саме той день, коли кожен з вас познайомиться з про____есіями. Треба відшукати букву, яка загубилась.

– Яка це буква? (Буква ф)

– Так, вірно. Ми отримали слово ... разом... (професії)

– Де знаходиться буква ф на початку, в середині чи в кінці цього слова?

– Що означає слово професія?

Професія рід трудової діяльності людини, яка володіє комплексом спеціальних знань, практичних навичок, одержаних шляхом спеціальної освіти, навчання чи досвіду, які дають можливість здійснювати роботу в певній сфері виробництва.

2. Розгадування загадок про професії

– А щоб згадати професії, відгадаємо загадки:

 

Він з комп’ютером на ТИ,
Розумніших не знайти,
Віртуальний творить міст
Диво-майстер… ПРОГРАМІСТ.

 

Літаком керує вправно
Коли навіть в небі хмарно,
Посміхається з висот
Найхоробріший… ПІЛОТ.

 

Професії (це кожен знає)
Важливішої немає!
Він — наставник і навчитель,
Мудрий, приязний… УЧИТЕЛЬ.

 

Як рубанком дошку чистить,
Летить стружка золотиста.
З-під рук майстра той-же колір.
Як цей майстер зветься?.. СТОЛЯР

 

Золоті у нього руки:
Робить зачіски й перуки,
Підстриже і пофарбує,
Гарний настрій подарує. ПЕРУКАР

 

Хто людей з біди рятує
І хвороби всі лікує -
Призначає процедури
І таблетки, і мікстури? ЛІКАР

 

 

 

Зникло світло, що робити?
По кімнаті як ходити?
Мама каже: «Без істерик,
Допоможе нам… ЕЛЕКТРИК».

 

Хто розносить нам листи?

Телеграми і газети?

Ой, важка у нього ноша!

Діти, хто він? ЛИСТОНОША.

 

Тисне вчасно гальма й газ,

Відвезе усюди нас.

Для доріг він хлопець свій!

За кермом сидить ВОДІЙ.

 

Виростають скрізь будинки.

Хто ж складав усі цеглинки,

Хто тут стіни мурував,

Нам будинки збудував? БУДІВЕЛЬНИК

 

– Діти, тоді будемо для себе обирати  ПРОФЕСІЇ  та ставати  ФАХІВЦЯМИ (СПЕЦИАЛИСТАМИ).

 

ФАХІВЕЦЬ - це людина, що володіє спеціальними знаннями й навичками у будь-якій галузі, простіше кажучи – майстер своєї справи.

- На яку букву починається це слово? Букву Ф.

 

3. Робота з карткою про професії.

– То що, готові? Тоді, до роботи!

– Яку нову професію винайшли у останньому завданні? (Банкір)

4. Фізкультхвилинка.

 

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

– Пригадайте, над якою буквою ми працювали на уроці читання?

– Який звук позначає буква ф?

– Охарактеризуйте його. ([ф] – приголосний твердий звук)

– Доведіть, що буква ф позначає приголосний звук.

– Яку перешкоду зустрічає струмінь повітря при вимові цього звука?

– Назвіть слова зі звуком [ф].

– Молодці!

 

 

IV. Повідомлення теми та завдань уроку.

– Діти, зараз до дошки піде _____________________, та запише речення: Майстер своєї справи. Але ми замінимо слово майстер на фахівець.

 (Учень записує з коментуванням:

– Початок речення пишу з великої літери. Записую слово Фахівець.

– А ми ще не вчили, як пишеться велика буква Ф.)

– Можливо, ви здогадалися, що ми будемо вивчати на уроці?

– Так. Ми будемо вчитися писати велику прописну букву Ф.

– А навіщо потрібно знати, як пишеться велика буква Ф? (Щоб писати початок речення, ім’я, прізвище та по-батькові з великої літери, клички тварин, назви міст, вулиць, річок, країн)

 

V. Вивчення нового матеріалу.

1. Графічний аналіз великої прописної букви Ф.

– Подивіться уважно на велику букву Ф, скажіть, з яких елементів вона складається? (Двох овалів та подовженої похилої палички із заокругленням внизу ліворуч.)

– Порівняйте її з малою літерою ф. Що треба зробити, щоб перетворити її на велику? (Збільшити  розмір та добавити ліве заокруглення внизу)

 

2. Пояснення написання великої літери Ф.

– Велику прописну букву Ф починаємо писати трохи нижче верхньої міжрядкової лінії, піднімаємось угору, заокруглюючи ліворуч, спускаємось вниз до верхньої рядкової і повертаємо праворуч, де поєднуємось із початком написання елемента. Другий елемент починаємо писати від міжрядкової лінії вниз. Ведемо пряму похилу подовжену паличку, яку біля нижньої рядкової лінії заокруглюємо ліворуч. Потім починаємо писати третій елемент – овал. Його письмо починаємо від другого елемента, заокруглюючи вгору до міжрядкової, далі ведемо заокруглену лінію вниз до верхньої рядкової, де повертаємо ліворуч, і закінчуємо сполучившись з початком цього елемента.

– Можна писати велику букву Ф під такт: «і – раз – і - два – і – і – три – і».

 

3. Письмо букви в повітрі. Обведення пальчиками по буквах з оксамитового паперу.

– Діти, візьміть ручки, і, повторюючи за мною, пропишіть велику букву Ф в повітрі.

– А тепер проведіть пальчиками по буквах, які лежать у вас на партах спочатку з відкритими оченятами, а потім з закритими.

4. Письмо великої букви Ф.

– А тепер відкрийте прописи на сторінці 53.

 Зошит свій я відкриваю

 І похило покладу,

 Сяду рівно, не зігнуся,

 До роботи я беруся.

 

VI. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ.

1. Письмо слова з великою буквою Ф. Робота з карткою.

– В які ігри можна грати м'ячем?

– А ви любите грати у футбол?А дивитися футбол?

– Де можна побачити цю гру?

– Розкажіть віршик про цю гру. Яку пташку в ньому згадують? (Фазана)

2. Офтальмологічна хвилинка.

 

3. Написання речень.

– Розмовляємо ми сьогодні про професії. Про яку цей віршик?

Фермер землю обробляє

І чекає на врожаї.

Якщо гарно вродить жито

Буде фермер добре жити.

 

Фірма ферму будувала.

 

Фірмі фарби було мало.

 

– Чи любите ви малювати?

– Чим можна малювати (олівцями, фломастерами, фарбами)

– Визначимо місце букви Ф в словах фермер, ферма, фірма, фарба.

– Які кольори ви знаєте? (Гра «Називай швидше». Учні передають м'яч і називають кольори).

– Ви назвали багато кольорів. Як це сказати одним словом?  (Різнокольорові)

    

– Спишіть речення на вільний рядок під зразком.

 

– Хлопці списують речення з верхнього рядочка, а дівчата з нижнього рядочка.

 

 

– Всі добре впоралися з цим завданням, молодці!

 

VII. Підсумок уроку.

1. Підсумкова бесіда.

– Ми ознайомились з професіями, якими?

– Закінчується наш урок. Які нові знання ви здобули на уроці? (Поняття «ФАХІВЕЦЬ» - означає майстер своєї справи)

– Що на уроці було найцікавішим?

– А що найважливішим?

– Що для вас було важким?

– Чи здолали труднощі?

– Ви – молодці!

2. Рефлексія.

 – За допомогою віял виразіть свій настрій після уроку. Фігурка зеленого кольору - відмінний, жовтого кольору - добрий, а червоного - сумний.

– Я рада, що після уроку ваш настрій покращився.

 

Роздатковий матеріал.

 

 

Фірма ферму будувала.

Фірмі фарби було мало.

 

 

 

Фірма ферму будувала.

Фірмі фарби було мало.

 

 

 

Фірма ферму будувала.

Фірмі фарби було мало.

 

 

 

Фірма ферму будувала.

Фірмі фарби було мало.

 

 

 

Фірма ферму будувала.

Фірмі фарби було мало.

 

 

Фірма ферму будувала.

Фірмі фарби було мало.

 

 

 

Фірма ферму будувала.

Фірмі фарби було мало.

 

 

 

Фірма ферму будувала.

Фірмі фарби було мало.

 

 

 

Фірма ферму будувала.

Фірмі фарби було мало.

 

 

 

Фірма ферму будувала.

Фірмі фарби було мало.

 

 

 

Фірма ферму будувала.

Фірмі фарби було мало.

 

 

 

Фірма ферму будувала.

Фірмі фарби було мало.

 

 

 

docx
Пов’язані теми
Навчання грамоти, Розробки уроків
Інкл
Додано
17 вересня 2021
Переглядів
1422
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку