Навчити правильно писати малу букву Ї, склади, слова із нею; з'єднувати її з іншими літерами у словах; співставляти, порівнювати її; розвивати увагу, мислення, мовлення учнів; закріплювати звукове значення букви, удосконалювати навички звуко – буквеного аналізу слів; повторити написання великих літер; вчити списувати з друкованого тексту; виховувати патріотичні почуття, любов до тварин.
Зош I – III ступенів ім. Пулюя смт. Гримайлів
Інтегрований урок з навчання грамоти, природознавства та образотворчого мистецтва
1 клас
Вчитель початкових класів
Бротська Н.В.
Тема: Письмо малої букви Ї, буквосполучень з нею. Складання й записування слів із
вивчених букв.
Мета: Навчити правильно писати малу букву Ї, склади, слова із нею; з’єднувати її з
іншими літерами у словах; співставляти, порівнювати її; розвивати увагу,
мислення, мовлення учнів; закріплювати звукове значення букви, удосконалювати навички звуко – буквеного аналізу слів; повторити написання великих літер; вчити списувати з друкованого тексту; виховувати патріотичні почуття, любов до тварин.
Обладнання: Зразки друкованих і писаних букв; предметні малюнки; ілюстрації із зображенням їжака, поїзда, звукові флешки, ілюстрації визначних місць Києва, робочий зошит.
Хід уроку
Встаньте, діти, всі рівненько
Підрівняйтеся гарненько.
Посміхніться до гостей
Привітайтесь: «Добрий день!»
Сідайте за парти і розпочнемо урок
Діти, сьогодні до нас завітав ще один гість. А щоб дізнатися хто, треба відгадати загадку.
Гостроносий і малий,
Сірий, тихий і незлий,
Вдень ховається,
Вночі йде шукать собі харчі.
Весь з тоненьких голочок
Як він зветься?...(Їжачок.)
Вчитель показує малюнок їжака
Так, діти, це їжачок. Він приїхав до нас у поїзді. У кожному вагоні є завдання, які ми маємо виконати на уроці.
Завдання
Завдання 1. Цікавинки про їжака
Цікавинки про їжака ми дізнаємось, коли пограємось у гру.
- Де живе їжачок? (У лісі, у садах, серед людей).
- Чим він харчується? (Молоком, фруктами, яйцями).
- Який їжачок? (Маленький та колючий).
- Чи можна побачити його взимку? (Ні).
- Чому? (Він впадає в сплячку).
- Що ще цікавого знаєте про їжачків?
Вчитель. Приблизно 15 млн. років тому з’явилися їжаки на нашій планеті. У їжака приблизно 10 000 голок. Раз на три роки відбувається поступово оновлення голок.
У їжака налічується 36 зубів. Він не полює на миші – це вигадка. Їжаки мають імунітет до отрути гадюк.
Вірш написаний на дошці.
Завдання 2. Завітайте в Читландію.
- Давайте хором прочитаємо вірш Л. Вознюк «Їжачиха з їжачком».
- Беремо всіх на «буксир». (С. 22)
1. Читання вірша учнями хором
2. Лексична робота (с. 22)
1) Робота над віршем
- Де ідуть їжачиха з їжачком?
- Чим їдуть їжаки?
- Які гриби вони назбирали?
- Це їстівні чи отруйні гриби?
- Куди вони складали гриби?
- Хто їх зустрічає?
2) Словникова робота
- Що означає слово «бричка»?
Бричка – чотирьохколісний легкий відкритий ресорний кінний екіпаж.
- Поясніть значення слова «козубеньки»?
Козубеньки – кошики.
3. Робота за сюжетним малюнком (с. 22)
- Хто зустрічає батьків - їжаків?
- Який настрій у їжаків?
- Чому?
Психогімнастика
Завдання 3. Казка про їжачка
- А ось послухайте пригоду, яка трапилася з їжачком.
Буква І гуляла в лісі
Там зустріла букву Й (йот).
А з кущів щось сіре лізе.
Як здякалась буква Й (йот)
Враз калачиком згорнулась
На краплинку обернулась.
Притулилася до І
Стало зверху крапок дві.
Звір, що викликав цей жах
Звичайнісінький їжак.
Завдяки цьому звіркові
Буква виникла нова
В нашій українській мові
Позначає звуки два.
А їжак на честь її
Має першу букву Ї.
- Діти, чим став корисним їжак? (Утворив нову букву Ї).
- То які звуки завжди позначає буква Ї? ( Два звуки [Й], [Ї])
Ї
[Й] [І]
І сьогодні ми цю літеру будемо вчитися писати у зошитах
Порівняння друкованої букви з рукописною.
Погляньте на рядку літеру Ї.
- На що вона схожа? (На букву і, тільки з двома крапочками; на перевернутий гачок, крючечок на двох цвяхах).
- Чи схожа рукописна літера на друковану? (Так)
- Чим відрізняється?
2. Підготовка до письма
Повторення гігієнічних правил письма?
- У якому стані повинна бути спина, коли ми працюємо? (Як знак оклику).
- Де знаходиться зошит під час письма?
- Продемонструйте, як потрібно тримати ручку у руці.
3. Повторення назв ліній зошита
- Покажіть де верхня лінія робочого рядка, нижня лінія робочого рядка, верхня міжрядкова та нижня міжрядкова лінія.
Учень показує на дошці ці лінії
4. Аналіз структури літери Ї
Рядкова літера ї складається з двох елементів: короткої прямої лінії із заокругленням унизу праворуч і крапок над нею, що не поєднується з першим елементом.
- Згадайте, у яких буквах ви вже писали таку паличку? (У буквах а, у, и, м, ш).
5. Алгоритм написання рядкової букви ї.
- Починаємо писати від верхньої рядкової пряму коротку лінію.
- Біля нижньої рядкової заокруглюємо праворуч.
- Закінчуємо писати близько середини робочого рядка.
- Дві крапки пишуться трохи вище верхньої рядкової лінії так, щоб перший елемент був між ними. Щоби правильно поставити крапки, слід торкнутися ручкою паперу.
- Пишемо під рахунок: раз – і, два, три.
6. Письмо літери в повітрі.
- Напишемо букву ї в повітрі під рахунок: раз – і, два, три рукою.
- Напишемо букву ї в повітрі під рахунок: раз – і, два, три носиком.
7. Письмо літери ї та буквосполучень в зошиті
- Запишемо літеру ї в зошиті.
- Прочитайте буквосполучення в наступному рядку (їм).
- Доберіть слова з цим буквосполученням. (їмо, з’їм)
- Яким з’єднанням з’єднано це буквосполучення? (Нижнім з’єднанням).
Напишіть його у зошит.
Фізкультхвилинка
- Прочитайте буквосполучення в третьому рядку. (їх).
- Доберіть слова з буквосполученням їх. (їх, їхати, їхній).
- Яким з’єднанням з’єднано буквосполучення? (Середнім з’єднанням) .
Напишіть у зошит
- Перегляньте буквосполучення в четвертому рядку.
- Яке з’єднання між ними? (Середнє)
Запишіть у зошит.
- Прочитайте буквосполучення в п’ятому рядку. (їзд)
- Доберіть слова із буквосполученням їзд. (їзда, їздити, поїзд, їздовий).
- Яке з’єднання між літерами?(Середнє, нижнє).
- Напишіть це буквосполучення
8. Списування речень, поданих друкованим шрифтом.
- Читання тексту кращими учнями.
- Назвою чого є слово «Україна»? (Це наша держава, наша Батьківщина, в якій ми живемо і яку ми любимо).
Так, діти, Україна – це наша держава. Київ – красиве старовинне місто. Воно побудоване на берегах найбільшої річки України – Дніпро. Головна вулиця міста – Хрещатик під містом проходить підземна залізниця – метро.
- Зверніть увагу, у тексті є слова записані з великої букви.
- Прочитайте їх. (Україна, Київ, України, Дніпра.)
- Які слова в українській мові пишуться з великої букви?
- Спишіть речення.
VIII. Закріплення вивчерного матеріалу.
1. Звуко – буквений аналіз слів
Робота в групах
Прочитайте слова біля схем на с. 22
З’єднайте схему з відповідним словом, назвіть послідовно букви.
Група 1. Слово – країна. Група 3. Слово – їжа.
Група 2. Слово – їдуть Група 4. Слово – їжак
- З якою схемою ви з’єднали слово «країна»? (З третьою).
- Назвіть букви.
- З якою схемою ви з’єднали слово «їдуть»? (З першою).
- Назвіть букви.
- З якою схемою ви з’єднали слово «Їжа»? (З другою).
- Назвіть букви.
- З якою схемою ви з’єднали слово «їжак»? (З четвертою).
- Назвіть букви.
2. Письмо слів
Слова «Країна», «їдуть», «їжа», «їжак» пропишемо у зошит.
Хочу звернути увагу на поєднання букв в буквосполученнях:
ду, їж, жа.
3. Гра «Одягни їжака»
Діти, послухайте, яка пригода ще трапилася з їжачком.
Дощик крапав – накрапав,
Їжак в лісі заблукав,
Походив туди – сюди,
Набрав в чоботи води.
Воду виливає,
А дощ накрапає.
Виправ свитку їжачок,
Та й повісив на пеньок,
Нехай просихає.
Глянув їжак через час,
А свитки немає.
Сидить в хаті він бідненький,
І голенький, і гладенький.
- І ось таким став їжачок.
3. Робота в парах.
Працюючи в парах, ми спробуємо швиденько одягнути їжачка.
Діти виконують завдання.
V. Підсумок уроку.
- Яку літеру ви навчилися писати на уроці? (Рядкову літеру ї).
- Скільки звуків позначає буква ї? (Два).
- Назвіть ці звуки. ( [й], [і]).
21 лютого 2013 року в м. Рівно відзначали Міжнародний день рідної мови. Було встановлено найбільшу в світі букву ї. Її висота 3м 60см – ввійшла в книгу рекордів України.