Під час вивчення нового матеріалу вчитель ознайомлює учнів з правилами безпечної поведінки вдома, формує вміння і навички, які допоможуть уникнути побутових небезпек під час відсутності батьків; спонукає до виконання правил безпечної поведінки вдома; виховує обережність, розсудливість.
Урок – презентація (1 клас)
Тема: Коли ти сам удома.
Мета: ознайомити учнів з правилами безпечної поведінки вдома; формувати вміння і навички, які допоможуть уникнути побутових небезпек під час відсутності батьків; спонукати учнів до виконання правил поведінки вдома; виховувати обережність, розсудливість.
Хід уроку
І Організаційний момент.
Усміхніться всі навколо
Небу, сонцю, добрим людям.
І тоді обов`язково
Наш урок цікавим буде.
ІІ. Повідомлення теми й мети уроку
Сьогоднішній урок у нас незвичний. До нас завітало багато гостей, за роботою на уроці за вами буде спостерігати смайлик, і якщо йому сподобається, то подарує на згадку подаруночки.
А ще розпочати я хочу наш урок дивним запитанням.
- Якби перед вами постав вибір: солодощі, розваги і життя. Що вибрали б ви? Чому? Добре що ви обираєте життя. Коли буде життя, то будуть і солодощі, і розваги.
Людське життя... Неповторне та звичне, радісне й сумне, солодке, як мед, і гірке, як полин.
Але яким би воно не було у людини, все одно …
Нема нічого кращого на світі,
Ніж дивне щастя - жити на землі.
В здоров`ї, кожній квіточці радіти
І посміхатись навіть уві сні.
Життя кожного із нас пов`язане з найдорожчими людьми - батьками, з найкращим місцем на землі, будинком, в якому ми народилися і живемо. І сьогодні метою нашого уроку є навчитися уникати небезпечних ситуацій, здавалося б, у такому безпечному для вас місці. Ми поговоримо про звичайні речі у вашій оселі, навчимося приймати правильне рішення, коли немає вдома дорослих. А також спробуємо скласти правила безпечної поведінки вдома.
Ви вже здогадалися, що тема нашого уроку «Коли ти сам удома» (слайд 1).
ІІІ. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
Кожен будинок – це не просто дах і стіни. У ньому є багато речей. Серед них електричні прилади, гострі і ріжучі предмети. Усі ці речі – наші помічники, вони допомагають людині, вони одночасно є і корисними, і небезпечними для тих, хто не вміє ними користуватися.
Спробуємо відгадати загадки, про які саме речі іде мова.
Залюбки він пил ковтає,
Не хворіє і не чхає.
Пилосос
Гладить все, чого торкається,
А торкнеш – кусається.
Праска
Барабан великий має,
Хоч в оркестрі і не грає.
Барабаном покрутила, -
І білизна сніжно – біла.
Пральна машина
Він продукти зберігає,
Їжу в холоді тримає.
Є у ньому морозильник.
Зветься диво …
Холодильник
Ну і дім – одне вікно.
В ньому кожен день кіно.
телевізор
Це ще не весь перелік електричних приладів. Крім них у ваших домівках є ще гострі і колючі предмети. Що сюди належить? Ми з вами переглянемо уривок із мультфільму, де тітонька Сова дасть вам мудрі поради і розповість, як з ними поводитись.
(перегляд мультфільму)
Які поради ви запам`ятали?
У яких випадках ви можете користуватися цими предметами?
Правило 1 (слайд 2)
Користуйся електричними приладами, ріжучими предметами у присутності дорослих
Діти, хто з вас залишається вдома сам?
Коли батьки залишають вас самих вдома, дають певні настанови.
Чи дотримуєте дане слово?
Послухайте вірш «Один вдома» і скажете, чи все правильно зробив хлопчик.
Один вдома
Сьогодні мама зранку
Пішла у магазин,
А синові сказала:
- Побудеш сам – один.
А ще тебе прошу:
Помий, будь ласка, посуд,
І яблука в корзинку
Склади й постав під стінку.
Закрий у ванній кішку,
Щоб не було біди,
І по обіді в ліжко
Сестричку поклади.
Отак сказала мама
І десь пішла собі,
А в сина переплуталось
Усе у голові
Він посуд склав під стінкою,
Накрив його корзинкою
Гарячою водою всі яблука помив,
Сестричку, бідолашку, у ванній зачинив,
І вкрай намучив кішку, заштовхуючи в ліжко.
Так, справді дуже важко, коли ти –сам-один,
Коли надовго мама іде у магазин.
Хлопчик все виконав про що його просила мама?
Чому він все переплутав?
Кошенятко чеше вуса
Лапками двома.
На базар пішла матуся,
В хаті я сама.
Вмиюсь чисто, вмиюсь біло
І тоді візьмусь за діло.
Підмету гарненько в хаті,
Молока дам кошеняті,
Своє ліжко застелю,
Квіти в горщику поллю.
Заплету я кіски русі
І чекатиму матусю.
Порівняльна характеристика обох віршів.
Аналіз казкових ситуацій
- Сьогодні вранці я отримала телеграми, які надійшли на нашу адресу. Давайте прочитаємо їх і довідаємося, що ж трапилося.
« Любі друзі, допоможіть. Нас семеро, ми дуже маленькі і потрапили у біду. Сірий Вовк хоче нас з'їсти».
- Від кого ця телеграма? ( Від маленьких козенят )
«Вовк і семеро козенят» (слайд 3)
- А як ви думаєте, чому маленькі Козенята потрапили у біду? (Тому що вони не послухалися своєї матері і відкрили двері Вовку)
« Діти, допоможіть! Котик – братик мене не чує, забрала мене Лиса за кленові ліса, за круті гори, за бистрі води. Допоможіть!»
- Діти від кого ця телеграма? ( Від Півника)
- З якої він казки? ( « Котик і Півник»)(слайд 4)
- А що з ним трапилось і чому? ( Півник був неслухняний, відкрив вікно для лисиці, от вона його і забрала).
- Отже, діти, чого вчать ці казки?
- Який висновок можемо зробити?
В казочках завжди гарний і щасливий кінець. В житті не завжди так буває і ми з вами не козенята, і не півники. Повинні пам`ятати, що маму потрібно слухати.
-Яке наступне правило безпечної поведінки вдома можна скласти?
Правило №2 (слайд 5)
Не відчиняй двері незнайомим людям. |
Кого ми бачимо на малюночку? (друзів) (слайд 6)
-Діти! Чи багато у вас друзів?
-Чи бувають вони у вас в гостях?
-Чи знають їх батьки?
-А чи можна запрошувати додому незнайомих дітей?
Вірш - порада
Ви з товаришем спочатку
Познайомте маму й татка
І тоді, будь ласка, в гості
Кожен день його приводьте.
Тільки друзів і знайомих
Ви запрошуйте додому.
- Отже, кого можна запрошувати додому?
-Який висновок ми зробимо?
Правило №3 (слайд 7)
Ніколи не приводь додому незнайомих дітей. |
Інсценівка казки
— Колобок, колобок, я тебе з'їм!
— Не їж мене, лисичко-сестричко, я тобі пісеньку заспіваю.
— Ану заспівай!
Я по засіку метений,
Я на яйцях спечений,—
Я від баби втік,
Я від діда втік,
Я від зайця втік,
Я від вовка втік,
Від ведмедя втік,
То й від тебе втечу!
— Ну й пісня ж гарна! От тільки я недочуваю трохи. Заспівай ще раз та сідай до мене на язик, щоб краще чути було.
Інсценівку якої казочки ви прослухали?
«Колобок» (слайд 8)
Що трапилося в результаті з Колобком?
- Яким був Колобок за характером? (добрим, довірливим)
-Чому ж його з`їла лисичка?
Правильно, Колобок всім розповідав,який він смачний.
В житті також можуть бути схожі ситуації.
-Діти, а чи можна про все розповідати незнайомим людям?
Учениця Дуже рада наша Ната,
Що її рідненький тато
Вже купив магнітофон,
«Відік», супертелефон,
Телевізор і годинник,
Ще й новенький холодильник.
Дівчинка до подруг милих
Полетіла як на крилах,
Щоб швиденько у дворі
Розповісти дітворі
І дорослим, і малечі
Про такі чудові речі.
Злодії не зволікали,
Того ж дня їх обікрали…
-Тож який висновок з цього ми можемо зробити для себе?
Правило №4 (слайд 9)
Не розповідай, що вдома є цінні речі і гроші. |
Фізкультхвилинка
Вправа «Бджілки» (слайд 10)
Наступне правило дізнаємось, як поводитися вдома, після прослухання віршика.
Учень Спека. Ти вікно відчинив
І до друзів поспішив.
Але перш, ніж йти гуляти
Треба вікна зачиняти.
Поспішаєш? – поспішай,
Тільки світло вимикай,
Воду в кранах перекрий
Щільно кватирки закрий,
Потім двері на замок,
Вимкни свій магнітофон.
Щоб спокійно йти гуляти
Треба все перевіряти.
Правило №5 (слайд 11)
Зачини вікно, двері, перекрий крани води, коли виходиш з дому. |
Як би ми з вами не намагалися дотримуватися всіх правил безпечної поведінки , але бувають випадки, коли ми не в змозі самі себе захистити, дати собі раду. Іноді це не можуть зробити навіть батьки і доводиться звертатися по допомогу до екстрених служб.
Про які служби йдеться мова?
Молодці! Але знати лише назви служб замало, потрібно знати номери телефонів, щоб в разі потреби зателефонувати.
Робота в групах
У кожної групи по два сюжетні малюнки і чотири телефонні номери служб, обговорюють ситуацію і вибирають правильний номер за яким можна звертатися за допомогою.
Висновок
Ці номери кожна людина повинна пам`ятати.
101 – пожежна охорона, 102 – міліція, 103 – швидка допомога, 104 – аварійна служба газу.
Правило №6 (слайд 12)
Запам`ятай необхідні номери телефонів і свою
домашню адресу.
V. Узагальнення і систематизація отриманих знань
1. Гра «Підкажи словечко»
Телефон завжди гарний спосіб від біди.
Ці важливі номери добре вивчи й повтори.
- Якщо пахне газ в квартирі, то дзвони на ……………104.
-Якщо з'явиться вогонь і дим, то дзвони на ……………101.
- Бачиш бійку, бачиш кражу, на ………… 102 дзвони відразу.
- Заболіло, закололо, не чекай біди, а скоріш дзвони ………103.
|
Це ще далеко не всі правила безпечної поведінки вдома, на наступних уроках ми ще обов`язково будемо про це говорити. Тому що безпечна поведінка – це ваше життя. Про життя, про здоров`я людини є багато висловів , мудрих порад, прислів`їв, приказок.
2. Робота в парах.
З`єднайте стрілочками поради і прочитайте.
1. Ніхто не потурбується про тебе краще, ніж ти сам.
2. Я завжди думаю про своє здоров'я.
3. Я здоров'я бережу, сам собі допоможу.
Підсумок уроку
Подивіться на свого сусіда по парті, посміхніться один одному і скажіть:
А як ви думаєте, смайлику сподобалось як ви працювали? Подивимось на екран. (слайд 13)
(на згадку маленькі смайлики)
Ось і пролунав дзвінок
Та завершивсь наш урок.
За роботу по заслузі
Я також дякую вам, друзі!
1