Тема: Тварини восени. Охорона тварин
Мета: з'ясувати причини змін у житті тварин восени; формувати поняття «зимуючі птахи», «перелітні птахи»; виховувати любов до живої природи
Конспект уроку
з природознавства
у 2 класі
Автор: Алексеєнко Галина Деонисівна
вчитель початкових класів
ЗОШ І-ІІІ ступенів №4
м.Білгорода -Дністровського
Кваліфікаційна категорія
«Спеціаліст вищої категорії»
педагогічне звання
«Учитель-методист»
Тема: Тварини восени. Охорона тварин
Мета: з’ясувати причини змін у житті тварин восени; формувати поняття «зимуючі птахи», «перелітні птахи»; виховувати любов до живої природи
Обладнання: ілюстрації птахів, комах, звірів, карта подорожі
Хід уроку
І. Організація класу
Знову день почався, діти,
Всі зібрались на урок.
Тож пора нам поспішати-
Кличе в подорож дзвінок.
Сьогодні в нас урок звичайний,
Та вчить багато нас чому.
Хай буде він для нас повчальний,
За це подякуємо йому.
А що ми будемо робити,
про кого будемо читати,
ви зможете усі сказати,
Як зможете загадку відгадати.
У садах, гаях блукає
Жовті шати одягає,
Золотисту стелить постіль
Жде сестрицю білу в гості.
Що це? – Так, це осінь.
ІІ. Вивчення нового матеріалу
‒ І сьогодні ми дізнаємось про те, як тварини восени готуються до зими. В човничку ми з вами вирушимо в дивну подорож у місто Природоград.
‒ Але перш ніж ми вирушимо в подорож, треба, як завжди, дізнатися, яка погода сьогодні на вулиці.
‒ Про погоду розповість репортер.
‒ Сідайте всі в човник. Займайте місця, отже вирушаємо.
‒ Птахів можна зустріти всюди. Немає такого куточка Землі, де б не було птахів.
Вони живуть в лісах, на полях, луках, болотах та водоймах.
‒ Зараз допоможуть мені провести екскурсію досвідчені екскурсоводи.
Про яку пташку буде перша розповідь, ви дізнаєтесь, відгадавши загадку.
Б’ється, стука молоток
Поправляє нам садок.
(дятел)
Розповідь про дятла
Що вона за дивна птиця –
Світла денного боїться,
Дзьоб гачком.
Великі очі,
І не спиться їй щоночі.
Ху-ху-ху! Кричить вона.
Розгадали? Це …
(сова)
Розповідь про сову
Найважче птахам доводиться взимку. Зникають комахи, зелені рослини, усе вкривається снігом.
Тому птахи збираються у великі зграї і відлітають у теплі краї.
Зараз ви самі зможете назвати перелітних птахів, якщо розгадаєте ребус.
Робота з зошитом. Розгадування кросворда (шпак, зозуля, лелека, журавель, ластівка)
Перший я приніс весну,
Розбудив усе від сну.
І співаю під вікном
Люди звуть мене… (шпаком)
Що за птах, що в чужі гнізда свої яйця кладе? (зозуля)
У червоних чобітках,
В білому халаті.
Він весною прилетів
І сидить на хаті.
(лелека)
Дивний ключ у небі лине.
Не залізний, а пташиний.
Цим ключем в осінній млі
Відлітають … (журавлі)
Швидко скрізь цей птах літає,
Безліч мошок поїдає.
За вікном гніздо будує,
Тільки в нас він не зимує.
(ластівки)
(виставляю по одному птаху)
Птахів, які на зиму не відлітають, називають зимуючими або осілими.
Шпак, лелека, горобець, ластівка (виставляю по одному птаху)
- Яких птах зайвий?
- Чому?
- Нагадайте, мені, чим живляться птахи.
4. Друга зупинка. «Будинок комах»
Майже всі комахи проносить велику користь людині.
Я вам зараз розповім про бджілку. Бджола – перша комаха, від якої людина почала отримувати користь.
За літо 1 бджолинасім’я збирає майже 150 кг меду. Мед не тільки смачний продукт харчування, це ще й цінні ліки.
З настанням осені змінюється життя усіх комах, з кожним днем їх меншає.
Вони поховалися під кору дерев, зарились у землю, поховались у шпаринки будинків.
Там вони спатимуть до весни.
ФІЗХВИЛИНКА
По різному зустрічають зиму звірі.
У одних з них до приходу зими відростає густа шерсть. Вони старанно заготовляють їжу на зиму.
А інші багато їдять, щоб запастись жиром і його вистачило би на зимовий сон.
ІІІ Закріплення матеріалу
Прочитайте зверху два абзаци і скажіть, хто заготовляє їжу, а хто впадає в сплячку.
Так, одні тварини накопичують їжу, як ось полівка, білки, а інші нагулюють жир.
IV. Підсумок уроку
V. Домашнє завдання
Читати, переказувати