Урок проведений з метою розширити знання учнів про взаємозв'язок між неживою природою, рослинами і тваринами восени; вчити міркувати, порівнювати, робити висновки; розвивати спостережливість; виховувати любов до природи.
Тема. Які існують зв’язки між неживою і живою природою?
Мета: розширити знання учнів про взаємозв’язок між неживою природою, рослинами і тваринами восени; вчити міркувати, порівнювати, робити висновки; розвивати спостережливість; виховувати любов до природи.
Методично-дидактичне забезпечення: презентація, роздатковий матеріал, сигнальні картки.
Хід уроку
I Етап орієнтації
Встали, діти, підтягнулись
Одне одному всміхнулись
На урок старанність не забудьте взяти,
Сіли всі рівненько,
Починаєм працювати.
Діти: ми беремося до справи,
не ловитимемо гав.
Вчитель: тож, ви просто молодці
Діти: працювати будем всі.
Стан неба ______
Вітер_____
Температура повітря ___________
Опади ______________
II. Етап цілепокладання
Малюнкова загадка
III Етап проектування
План
1. Прес – бой
2. Зробіть вибір
3. Робота в парах
4. Фізкультхвилинка
5. Екологічна казка
6. Робота з підручником
7. Робота в групах
IV Етап організації виконання плану діяльності
Що таке осінь? (шлях який проходить природа від літа до зими)
Чому восени дні стають коротшими? ( бо восени на землю потрапляє менше тепла і світла)
Якими є осінні явища в житі рослин?( достигання плодів, насіння, листопад)
Назвіть багаторічні рослини. ( дерева, кущі)
Як розмножуються рослини? ( рослини розмножуються: насінням, стебловими і листковими живцями)
Хто і що розселяє рослини? ( поширюють тварини, вітер, деякі самі розкидають своє насіння)
Чому восени добре ростуть гриби? ( грибам потрібна тепла і волога погода, саме восени ідуть дощі)
Чому восени комахи ховаються? ( бо взимку їм не буде чим живитися)
Чому восени риба погано клює?( бо в холодній воді риба менш рухлива)
Які перелітні птахи відлітають першими? ( ластівка, вивільга, лелека)
Які ви знаєте осінні явища в житті тварин?( накопичення запасів жиру, линяння)
Жива природа Квітка Нежива природа
будинок
сонце
ріка людина
зорі
дерево ведмідь
Чому у вас залишився зайвий малюнок? (Будинок, бо він об’єкт – рукотворний)
(Ми вирішили що першою причиною змін в природі стало сонце. Воно піднімається нижче, стає прохолодно, це викликало пожовтіння листя, комахам нема чим живитися вони зникають, це призводить до того, що відлітають перелітні птахи)
Фізкультхвилинка
- відкрийте підручники на ст.63. Розглянемо малюнки і прочитаємо, як пов’язані між собою рослини і тварини, зображені на малюнках.
- Що є першою ланкою у ланцюжку живлення в першому стовпчику малюнків, другою, третьою ланкою у ланцюгу живлення?
- Які тварини в ланцюгах живлення належать до рослиноїдних, а які – до хижих?
- Як думаєте, чому нічого не зображено перед травою? (бо трава живиться сонячним світлом)
- Так, що є першою ланкою в ланцюжку живлення?
- Діти, між ким і чим ви побачили зв’язки у підручнику?
- Запам’ятайте: ланцюг живлення починається з рослини.
6. Робота в групах
- пропоную вам попрацювати в групах. На початку уроку ви об’єдналися в сталі групи. Займіть свої місця.
- Спробуйте скласти ланцюги живлення з малюнків, які знаходяться у групах.
- Час роботи 1 хв. В кінці ви почуєте сигнал про закінчення роботи.
- Починаємо працювати
Презентація груп.
- Отже, зробимо висновок: що станеться, якщо зникне одна із ланок живлення?
- Якщо одна ланка з ланцюжка зникне, то не буде існувати весь ланцюжок.
V Контрольно – оцінювальний етап
1. Вправа «Продовж ланцюг»
- А спробуйте продовжити такий ланцюжок.
Морква, заєць, ... (лисиця)
Ліщина, білка, …(куниця)
Водорості, риби,… (чайки)
Жолудь, дикий кабан,… (вовк)
А. холод,
Б. голод,
В. відсутність годівниць.
А. відмирають,
Б. зеленіють,
В. зацвітають
А. ховаються в щілини,
Б. живляться рослинами,
В. відлітають в теплі краї
А. відлітають у вирій
Б. впадають в сплячку
В. линяють
А. не залежить від стану неживої природи.
Б. залежить від стану неживої природи
- Перевірте. Хто виконав правильно?
Підсумок уроку
Працювали плідно, гарно,
І урок пройшов не марно.
Справилися із завданням всі.
Діти, ви сьогодні молодці!
Домашнє завдання