Конспект уроку з природознавства для 3-го класу на тему "Повітря. Його склад та властивості"

Про матеріал

Урок комбінованого типу розроблений з метою розширити та поглибити знання учнів про значення та місцезнаходження повітря, його склад та властивості. Формувати уміння проводити досліди та робити висновки. Розвивати увагу, уяву, мовлення учнів, спостережливість. Виховувати пізнавальний інтерес до вивчення природи.

Перегляд файлу

Тема: Повітря. Його склад та властивості.

Мета: Розширити та поглибити знання учнів про значення та місцезнаходження повітря, його склад та властивості. Формувати уміння проводити досліди та робити висновки. Розвивати увагу, уяву, мовлення учнів, спостережливість. Виховувати пізнавальний інтерес до вивчення природи.

Методично – дидактичне забезпечення: склянки, пробірки, аркуші паперу, картки, картинки.

                               Хід уроку:

І. Етап орієнтації.

Урок природознавства розпочнемо з вами

Та займемось серйозними ділами.

На уроці будем дружно працювати,

Уважно слухати та міркувати,

На усі запитання відповідати,

Щоб нові знання здобувати.

ІІ. Етап цілепокладання.

-Про що йде мова?

Воно таке велике, що цілий світ займає.

Воно таке маленьке, що в усі щілини зайде.

    -Сьогодні на уроці ми дізнаємось, що таке повітря, де воно знаходиться

та його властивості.

ІІІ. Етап проектування.

          План уроку

1. Хвилинка спостережень.

2. Гра «Упізнай мене».

3. Хвилинка – цікавинка.

4.Вивчення нового матеріалу.

5. Проведення дослідів.

6. Фізкультхвилинка.

7. Робота з підручником.

9. Робота в зошитах.

10.Дидактична гра «Доповни речення».

ІV. Етап організації виконання плану діяльності.

1. Хвилинка спостережень

- Сьогодні до нас на урок завітав синоптик, який розкаже про погоду у нашому місті (дата, день, стан неба, напрям вітру, температура повітря, опади, інші явища природи).

2. Гра «Упізнай мене»:

- це предмет неживої природи;

- це те, що оточує нас, але не створене людиною;

- це те, без чого не може існувати будь – який предмет живої природи.

- Так, це повітря. А що ви знаєте про повітря? (Відповіді учнів).

3. Хвилинка – цікавинка.

- А чи знаєте ви, що:

- без їжі людина може прожити кілька тижнів;

- без води кілька днів;

- без повітря кілька хвилин.

4.Вивчення нового матеріалу.

Розповідь учителя.

    Земля оточена  з усіх боків повітрям. Воно невидиме, але є усюди. Повітря

заповнює щілини, є у ґрунті, у воді. Без повітря не можуть жити рослини, тварини, люди. Але воно потрібне не тільки для дихання. Повітря розсіює сонячні промені вдень,вночі оберігає від охолодження, є своєрідним щитом для планети. Що ж таке повітря?

      Повітря – це суміш газів. Основні з них: азот (78%) і кисень (21%). Інші становлять лише близько 1% (в тому числі вуглекислий газ – 0,03%). Кожний з газів виконує свою роль. У повітрі також є водяна пара. Вона виділяється в повітря листям рослин, під час дихання людей і тварин, а також внаслідок випаровування води з ґрунту, з поверхні озер, морів та океанів. Водяна пара перетворюється на дощ і сніг, без яких життя на Землі було б неможливе. Крім газів у повітрі є домішки (дим, сажа, пил та інші речовини).

5. Проведення дослідів.

   Існування повітря навколо нас – істина, але її треба довести. Тож давайте проведемо досліди.

Дослід 1. «Чи можна відчути повітря?»

-Візьміть аркуш паперу та помахайте біля обличчя. Що ви відчуваєте?

Висновок: повітря можна відчути, коли воно рухається.

Дослід 2. «Де знаходиться повітря?»

    У склянку перед уроком налили холодну воду. Через деякий час на стінках склянки з’явились маленькі бульбашки. Це повітря, яке знаходиться у повітрі.

Висновок: повітря знаходиться у воді.

Дослід 3 «Повітря – газоподібне тіло, яке займає певне місце»

  Опустіть порожню склянку догори дном у посудину з водою.

-Чи заповнює склянку повітря? Чому?

Якщо склянку повільно нахиляти, то можна побачити як зі склянки виходять бульбашки повітря, а в неї заходить вода

Дослід 4. «Повітря легше води».

   Візьміть трубочку, опустіть її у склянку з водою. Подуйте у трубочку. Ви побачите бульбашки повітря, які піднімаються догори. У цьому можна переконатися, спостерігаючи за аквалангістами або за компресором у акваріумі.

Дослід 5. «Повітря знаходиться у ґрунті».

   Візьміть склянку з водою. Опустіть в неї грудочку землі. Що ви бачите? (Звідти виходять бульбашки). Ці бульбашки і є повітря.

Висновок: Повітря знаходиться повсюди: у воді, у ґрунті, навколо нас у класі,

на вулиці. Воно прозоре, без запаху, легше за воду, заповнює всі порожнини.

6. Фізкультхвилинка.

Раз – піднялись, два – присіли,

Хай мужніє наше тіло.

Хто ж втомився присідати,

Може вже відпочивати.

Руки в боки, руки так,

Руки вгору, як вітряк.

Раз – піднявся увесь клас –

Фізкультпауза у нас.

7. Робота з підручником.

Читання статті самостійно та розгляд картинок.

8.Робота в парах «Я тобі – ти мені»

(Учні задають один одному запитання за змістом тексту).

9. Робота в зошитах.

Завдання 1. Властивості повітря. Допиши.

Завдання 2. Хто дихає повітрям, розчиненим у воді? Познач.

V. Контрольно – оцінювальний етап.

1. Підсумок уроку.

Дидактична гра «Доповни речення»

Повітря належить до… (неживої природи).

Воно без… (кольору, запаху).

Заповнює всі… (порожнини).

Складається із… (суміші газів).

2. Домашнє завдання.

Опрацювати статтю на ст. 28 – 29. Дати відповіді на запитання.

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
4.7
Відповідність темі
5.0
Загальна:
4.9
Всього відгуків: 3
Оцінки та відгуки
  1. Миколайчук Надія Вікторівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Кончук Марія Вікторівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  3. Мазуренко Анастасія Олександрівна
    Дякую,цікавий урок, а головне - доступний!
    Загальна:
    4.7
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    4.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
12 лютого 2018
Переглядів
23668
Оцінка розробки
4.9 (3 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку