Конспект уроку з природознавства у 4 класі - "Материки. Африка"

Про матеріал

Конспект для 4 класу на тему "Африка". Мета - закріпити поняття «материки», «частини світу»; ознайомити учнів з особливостями природи Африки; розвивати просторову уяву, вміння працювати із картою півкуль; формувати навики роботи в парі, вміння критично мислити, порівнювати, аналізувати; виховувати пізнавальний інтерес, спостережливість, почуття дружби.

Перегляд файлу

Природознавство 4 клас

(за підручником Т.Г. Гільберг)

ПРИРОДА МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ

Урок 28. АФРИКА — НАЙСПЕКОТНІШИЙ МАТЕРИК ЗЕМЛІ

Мета: закріпити поняття «материки», «частини світу»; ознайомити учнів з особливостями природи Африки; розвивати просторову уяву, вміння працювати із картою півкуль; формувати навики роботи в парі, вміння критично мислити, порівнювати, аналізувати; виховувати пізнавальний інтерес, спостережливість, почуття дружби.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

«Психоформула»

Люблю я свій розум, увагу та пам'ять,

Працює мій мозокі вчусь я старанно.

Сприймаю все нове і мислю логічно.

Вперед до знань!

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. «Мозковий штурм»

- Як називається предмет,який у мене в руках? (Глобус)

-Що таке глобус? (Модель Землі)

- Який колір переважає на карті? Що ним зображують?

- Скільки є материків?

- Який материк найбільший?

- На якому материку ми живемо?

2. Гра «Так чи ні» 

Рослинний -  і тваринний світ Євразії різноманітний.

- На півночі Євразії поширені білі ведмеді.

- У лісах Євразії ростуть фікуси і пальми.

- У Євразії не живуть крокодили і носороги.

- У Євразії мешкають лисиця, вовк, лось.

- У Євразії немає хвойних лісів.

- У Євразії є пустелі.

- У Євразії росте дуб, ясен, клен.

3. Природничий диктант

На нашій планеті є ______ океани. Найбільший ______, а найменший ______.

Материк ______, є найбільшим. Він ділиться на дві частини ______ і _______.

Материк Євразія знаходиться у ______, півкулі.

Найбільшими горами у Євразії є гори ______.

До найбільших річок належать ______.

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

1. Відгадай загадку і назви материк

Чи насправді так, чи може сон це,

наче казка, неповторний дивний світ.

Цей материк - улюблениця сонця,

там побував чудовий лікар Айболить.

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про особливості природи Африки.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Виступ вчителя (слайд 1)

Материк цей цікавий, мов казка.

Є куточки — справжнісінький рай!

Любий друже, дізнайся, будь ласка,

Все про Африку, часу не гай!

Гра «Уява»

Діти, коли я кажу слово «Африка», що перше приходить у вашу уяву?

Що ви бачите? Що б ви намалювали найпершим, коли чуєте слово Африка?

 

 

Гра «Спогади»

Я впевнена, що кожен із вас вже щось чув про Африку із телебачення, інтернету, з мультфільмів. Розкажіть.

(слайд 2)

— Африка — другий за розміром материк на Землі. Назва материка походить від латинської «африкус» — безморозний, той, який не знає холоду. Африка — найспекотніший материк на Землі. Тут є пекучі пустелі, густі тропічні ліси і вкриті травою рівнини. В Африці немає звичних для нас холодних зим, на більшій її частині розподіл на зиму і літо є умовним.

(слайд 3)

Більшість жителів Африки ніколи не бачили снігу. Навіть сріблясто-крижані вершини високих гір, що виблискують поблизу екватора, місцеві жителі довго вважали скупченням коштовних металів...Африку ще називають Чорним континентом, маючи на увазі чорний колір шкіри її мешканців.

( слайд 4)

Найвищою точкою Африки є гори Кіліманджаро (5895 м), покриті снігом.

( слайд 5)

На півночі Африки знаходиться найжаркіше місце на Землі — пустеля Сахара. Пісок у Сахарі нагрівається так, що в ньому можна пекти яйця.

( слайд 6)

 Верблюди, які мешкають у цій пустелі, можуть обходитися без води більше двох тижнів. Часто саме на верблюдах люди мандрують пустелями.

( слайд 7)

Африку перетинає найдовша річка на планеті — Ніл.

( слайд 8)

Африка дуже багата на внутрішні води. До найбільших річок належать Замбезі, Нігер, Оранжева, Лімпопо.

( слайд 9)

Річка Конго є найповноводнішою річкою світу.

( слайд 10)

Також Африка багата на озера. Найбільшим прісноводним озером є озеро Вікторія.

( слайд 11)

Таку ж назву має водоспад- Вікторія.

( слайд 12)

Також тут є такі озера як Танганьїка, Чад, Ньяса, Ківу, Тана.

( слайд 13 )

В окремих африканських країнах роками не випадає жодної краплі дощу, а в інших щодня бувають зливи. В Африці сонце завжди над головою і весь рік гріє дужче, ніж у нас в Україні у найспекотніші дні липня або серпня.Мадагаскар- один

З найбільших островів планети.

( слайд 14 )

Так, як і Євразія, Африка міститься у західній і східній півкулях. Через ці два материки проходить початковий меридіан, який ділить Землю на західну і східну півкулі. Африка — материк, поділений екватором навпіл. По обидва боки від екватора простягаються ліси. Висота дерев у них досягає 16-поверхового будинку. Африка дуже багата на корисні копалини: золото, платина, алмази, нафта, газ, уранові руди

(слайд 15)

На території Африки розміщені 54 суверенних держави. Найбільша країна Африки - Судан

( слайд 16)

Африка дуже багата на тваринний і рослинний світ. Але про це ми поговоримо на наступному уроці.

2. Робота за підручником (с. 62-65)

Вправа «Мікрофон»

Учні відповідають на запитання на с. 62.

Учитель пропонує учням розповісти про материк Африка за малюнком 51.

— Що ви дізналися про пустелю Сахару?

— Розкажіть за малюнком 53 про природні зони Африки.

— Які корисні копалини добувають в Африці?

— Які моря і океани омивають береги Африки та як вони впливають на природу цього материка?

— Що ви дізналися про річки й озера Африки?

— Що таке Мадагаскар?

— Чим займається населення Африки?

— Скільки держав розміщено на території цього материка?

  Розкажіть, про що ви прочитали у «Бібліотечці природодослідника».

— Прочитайте і запам’ятайте висновки на с. 65

— Якими словами ви збагатили на уроці свій словник?

3. Фізкультхвилинка

 

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

1. Робота за таблицею

Для закріплення отриманих знань учні заповнюють таблицю «Африка».

Материк

Гори

Ріки

Озера

Пустелі

Головні особливості

Африка

Кіліманджаро

Ніл

+

Сахара

Найжаркіший

2. Робота в парах

• Яке твердження є правильним?

а) Сахара — найменша пустеля планети;

б) Сахара — найпосушливіша пустеля планети;

в) Сахара — найбільша пустеля планети.

• Яке твердження є правильним?

а) Ніл — найповноводніша річка Африки;

б) Конґо — найповноводніша річка планети;

в) Ніл — найдовша річка світу.

• Яке твердження є правильним?

а) Африка — найжаркіший континент;

б) Африка — найбільший континент;

в) Африка — найсухіший материк.

3. Цікаво знати!

У пустелі Калахарі (Африка) дуже спекотно. Але 1 вересня 1981 року там уперше випав сніг.

Дерево баобаб живе до 5 тисяч років. (Африка)

 

4. Гра «Вірю — не вірю»

Чи вірите ви в те, що?..

• Африка — материк, поділений меридіаном навпіл. (Екватором)

• В Африці сонце весь рік гріє дужче, ніж у нас в Україні у найспекотніші дні липня або серпня.

• Африка — найбільший за площею материк.

• Африка розташована у всіх півкулях.

• На півночі Африку омиває Чорне море.

• По обидва боки від екватора простягаються степи Африки. (Ліси)

4. Гра «Добре і Погане»

Діти об’єднуються у команди « Добре» і «Погане». По черзі кожна з команд висуває аргумент, чому у Африці жити добре чи погано, наприклад: добре, тому що там завжди тепло, погано, бо там мало дощів.

5. Гра «П'ять речень»

Учні у п’яти реченнях формулюють засвоєні знання про рослинний і тваринний світ Африки.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

Гра  «Відгадайте мене»

 

  1.              Я –  найбільший материк, що складаюся з двох частин. (Євразія)
  2.              Я – материк, що знаходиться в східній півкулі, мої береги омиваються водами Індійського та Атлантичного океанів. (Африка)
  3.              Я- материк, на якому знаходиться південний полюс. (Антарктида)
  4.              Я – невеликий материк, що знаходиться в східній півкулі.  (Австралія)

 

Мандрували ми успішно,

Знаєм всі материки.

- Яку тему вивчали на уроці?

- Гра «Відкриття»

Учні по черзі розказують, що на уроці їм запам’яталось найбільше.

Рефлексія

 

  •                 Ось і закінчився наш урок. Вам сподобалося?
  •                 На якому материку ми побували?
  •                 Чи однаковий тваринний і рослинний світ на нашій планеті?
  •                 Від чого це залежить?
  •                 А тепер визначіть свій настрій.

 

.

В кожного учня на парті є три вирази обличчя. Завдання дітей вибрати лише одне, яке відповідає обізнаності з даної теми. Одну з вибраних фішок діти прикріплюють до дошки, тим самим дають оцінку успішності уроку.

 

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підручник (с. 62—65)

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Лещенко Валентина Петрівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
doc
Додано
11 березня 2018
Переглядів
9375
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку