Конспект заняття з розвитку мовлення
2 клас
Тема: «Ми в ліс пішли, ми грибок знайшли»
Мета: ознайомити дітей із навколишнім середовищем, із багатством наших лісів; закріпити знання про лісові ягоди, гриби та про користь дерев; розвивати вміння робити масаж обличчя, тулуба, ніг, пальців; розвивати мову, логічне мислення, уявлення; покращення стану загальної та дрібної моторики, створення позитивного настрою. зняття емоційного напруження, виховувати любов до рідної природи.
Обладнання: макет лісової галявини з деревами, грибами та ягодами, маски: заєць, вовк, лисиця, їжачок, кошик і відерця.
Хід заняття
1. Організаційний момент . Ароматерапія .
Дихальна вправа «Сопілочка»
( Запалити ароматичну свічку )
Учитель: -Діти, який запах відчуваєте ? (сосновий ). Давайте будемо вдихати цей аромат. (діти набирають носом повітря і поступово, неначе дмухають у сопілочку, роблять плавний, тривалий видих на «ду».
― Що росте в лісі? Що потрібно взяти із собою щоб збирати гриби і ягоди?
― Яких тварин можна зустріти в лісі?
2. Психогімнастика .
Гра «Спіймай мій настрій»1
Дітям пропонується попрацювати в парах, виконуючи дії, які називає вчитель:
―Усміхніться. «Зніміть» усмішку зі свого обличчя долонею та «подаруйте своєму сусідові». «Прийміть» усмішку і «прикрасьте» нею своє обличчя.
3. Основна частина.
Мандрівка до лісу. Масаж стоп
Діти ідуть по кришечках, гороху, квасолі й промовляють:
По хвилястій по доріжці
прямували наші ніжки
Раптом доріжки розійшлися,
в сторони ми розбрелися,
В коло ставай і швиденько кружляй!
І знову по доріжці побігли наші ніжки.
Гра «Театральна зупинка»
― Зараз ми опинимося в осінньому лісі. Кожен обере собі тварину, якою він стане (можна дібрати маски). Тварини мають власні осінні турботи. Під час зустрічі розіграйте діалог цих тварин, тобто кожна тварина має розповісти (коротко) про свої турботи. (Діти обирають ролі, ходять «лісом», обмінюються репліками.)
З’являється зайчик
― Що ми скажемо зайчику?
― Де живе зайчик? Кого він боїться, як він рятується від лисиці?
― Діти, давайте розкажемо віршик і покажемо його, щоб зайчик нам вказав галявину з ягодами.
Мовленнєва гра-пантоміма «Зайчисько»
( діти декламують вірш, супроводжуючи його пантомімою)
У зайчиська довгі вушка, із кущів вони стирчать,
Він і скаче, і стрибає ― веселить своїх зайчат.
Скік та скок, скік та скок, зайчик стрибнув на пеньок,
Лапками він дзвінко б’є, зранку сік морквяний п’є.
Лапки ставить на бочок, Виставляє каблучок.
― Які ягоди ви бачите?
― Якого вони кольору, форми?
― Для чого нам потрібні ягоди?
― Що можна з ними зробити?
Гра «Збери ягоди»
Подивіться, скільки ягід осипалось. Давайте їх зберемо.( діти збирають маленькі кульки двома пальцями ― вказівним і великим).
Промовляють: гуляти я люблю у лісі, квіти розглядати,
З радістю сюди прийшли ягід назбирати.
З’являється вовк
― Що ми скажемо вовку? Де він живе?
― Що він їсть? Який він?
― Як виє вовк? (Усі разом протяжно вимовляють У-У-У)
― Давайте щось подаруємо вовку, щоб він допоміг нам назбирати грибів. Що ми йому подаруємо? Давайте пограємо з ним у гру.
Гра «Звірі у лісі»
Діти об’єднуються у 4 команди, кожна команда зображує певного звіра. Учитель розкладає обручі - це «нірки», де мешкають «звірі». (поки звучить музика, діти зображають звіра своє команди. Музика припиняє лунати - мають знайти свою «нірку»).
Вовчики та їжачки, лисички й зайченята.
Танцювати почали й весело кружляти (гру повторюють 3-4 рази)
З’являється лисиця
― Хто це діти? Де вона живе?
― Що їсть?
― Яке в неї хутро? Якого кольору?
― Давайте заспіваємо пісеньку лисичці, щоб вона допомогла нам назбирати грибів.
Самомасаж «Лисонька»
Наша лиска озирнулася,
Лапкою праворуч потягнулася,
Лапкою ліворуч потягнулася.
Сонцю ніжно посміхнулася,
В кулачок кігті стискала,
кулачками розтирала
Ручки, ніжки і бока та голівоньку злегка.
Потім лапки розтискала та долоньками почала.
Гладить рученята, ніжки та голівоньку ще трішки.
Ну й лисиця, ну й краса! (діти повторюють рухи).
Учитель. Подивіться, скільки гарних грибів виросло на галявині. Давайте позбираємо гриби. Назвіть їх.
Вправа на регулювання м’язового тонусу
Веселяться на галявині мухомори й поганки.
Лисички та сморчки, рижики й боровички,
Грузді та опеньки, не грайте у хованки!
Вас усіх в траві знайду і у кошик покладу! (повторюють рухи)
― Які вони за кольором, величиною?
― Що можна зробити з грибами?
З’являється їжачок
― Яку назву має цей звір?
― Де він живе? Який він?
Пальчикова гімнастика «Їжачки вітаються»
Коли зустрілись їжачки, то привітались залюбки:
― Здоров будь, друже!!!
― Ну здоров!
Ну й радий я, що ти прийшов!
Він нам допоможе назбирати шишок та жолудів.
Діти беруть шишки (жолуді), тримають між долонями й рухають ними вперед- назад.
Масаж долонь
Ми навчимося горіхи, шишки між пальцями катати,
Це нам в школі допоможе літери писати.
4. Фізкультхвилинка
Учитель:- Давайте в лісочку поводимо хоровод.
Вправа на увагу
Діти лісом гуляли, за природою спостерігали.
До сонця дотягнулися, промінчикам всміхнулися.
Метелики літали, крильцями махали.
Дружно плеснемо в долоні: раз, два, три – ти букет собі збери!
(повторюють рухи)
5. Розглядання дерев
Учитель:- Багато корисного ми знайшли в лісі. А головне багатство наших лісів - це дерева.
― Які дерева ви бачите в лісі? (великі й маленькі)
― Чим корисні дерева? (дерева рятують нас у спеку, зігрівають нас у холодні зими. Із дерев роблять меблі, папір, тканину.
На цьому подорож наша закінчується і ми повертаємося додому.
6. Малювання ягід і грибів. Арт-техніка.
Учитель: - Згадаємо, що цікавого бачили в лісі, про що дізналися, і намалюємо ягоди та гриби для лісових мешканців, яких ми зустріли. (використовуємо пісочниці)