конспект уроку з трудового навчання 5 клас "Використання електричної енергії. Побутові освітлювальні та нагрівальні електроприлади. Паспортні дані електроприладів." Дано основну класифікацію нагрівальних електроприладів, приділено увагу їх практичному використанні.
Трудове навчання 5 клас Дата__________
Тема: Використання електричної енергії. Побутові освітлювальні та нагрівальні електроприлади. Паспортні дані електроприладів.
Мета: Ознайомити учнів з призначенням та принципом роботи освітлювальних та нагрівальних електроприладів; розвивати знання про освітлювальні та нагрівальні електроприладів; навчити читати паспортні дані електроприладів; виховувати бережливе ставлення до використання електроенергії в побуті.
Хід уроку:
І.Організаційний етап.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
2.Будова електричної лампи розжарювання.
1 – нитка розжарення;
2 – траверси;
3 – електроди;
4 – колба;
5 – боковий контакт (цоколь);
6 – центральний контакт.
Робочою частиною лампи розжарювання є спіраль (нитка розжарення). Спіраль – це тоненька металева пружинка, кінці якої приварені до двох електродів. Під час роботи спіраль нагрівається до 3000 град.С, тому її виготовляють з тугоплавкого металу – вольфраму. Колби потужних ламп заповнюють спеціальним газом, який не підтримує горіння (наприклад, інертним газом криптоном. На колбі електричної лампи зазначені робочі параметри: робочу напругу і потужність.
3.Класифікація нагрівальних електроприладів.
За призначенням нагрівальні електроприлади поділяють на п’ять груп:
4.Будова нагрівальних електроприладів.
Конструкція електроплити із закритим нагрівальним елементом:
1 – металева основа;
2 – корпус нагрівального елемента;
3 – регулятор напруги;
4 – електричний шнур.
Конструкція електричного обігрівача:
1 – корпус; 2 - електричний шнур з електричною вилкою; 3 – захисний екран; 4 – вимикач (терморегулятор); 5 – нагрівальні елементи.
5. Технічний паспорт електроприладів.
Кожен електроприлад має певне призначення, розрахований на певні умови використання, має певні технічні характеристики. Ці дані записані в технічному паспорті, який у вигляді таблички кріпиться на корпусі електроприладу. До кожного побутового електроприладу додається інструкція-паспорт, що містить технічні характеристики , будову, принцип роботи, правила безпечної експлуатації та інші дані.
4. Загальні правила користування побутовими електроприладами.
ІV. Закріплення вивченого матеріалу.
V. Практична робота учнів. Мініпроект.Вивчення будови побутових електроприладів.
VІ. Підсумок уроку.