Конспект уроку з трудового навчання з проекту "Серветка" "Виконання початкових вишивальних швів («стебловий», «тамбурний», «петельний») для виготовлення серветки."."

Про матеріал

Методична розробка уроку трудового навчання у 5-6 класі з проекту "Серветка". Урок застосування знань, навичок, умінь.Урок має на меті ознайомити учнів з технікою виконання"стеблового", "тамбурного" та "петельного" швів.

Перегляд файлу

Проект: Серветка

Основна технологія: технологія виготовлення вишитих виробів

Додаткова технологія: технологія обробки текстильних матеріалів ручним способом

 

Урок   36   Клас     5     Дата ____________

 

Тема уроку: Виконання початкових вишивальних швів («стебловий», «тамбурний», «петельний») для виготовлення серветки.

Мета уроку:

۞ навчальна: ознайомити з технікою виконання швів: «стебловий», «тамбурний», «петельний»,  їх графічним зображенням і застосуванням; вміння виконувати і розпізнавати шви; дотримуватись якісного виконання;

۞  формування вмінь та навички роботи з вибору інструментів і пристроїв для пошиття і вишивання виробів, організовувати робоче місце, відміряти і закріплювати робочу нитку без вузлика, складати технологічну карту виконання шва, виконувати інтерактивну вправу «мозаїка», дотримуватись правил техніки безпеки санітарно-гігієнічних вимог і під час виконання ручних робіт;

۞ виховувати повагу до українських традицій, старанність.

 ۞ розвивати навики роботи в групах, вміння аналізувати свою роботу, аргументувати свій вибір, пізнавальну активність;

۞  профорієнтаційна – ознайомити з професією мистецтвознавець української вишивки та формування інтересу до цієї професії.

Обладнання і матеріали: Голки, шпильки, ножиці, швейні нитки, фурнітура; мультимедійне обладнання, «Правила безпечної роботи», тканина, викрійка, кравецькі шпильки, крейда (мило), олівець, лінійка.

Методи навчання: розповідь і пояснення вчителя, бесіда, опитування, демонстрація, практична робота, спостереження, записування.

Форми організації пізнавальної діяльності учнів:

  • фронтальна - вивчення нового матеріалу, мотивація навчальної діяльності, вступний інструктаж;
  • групова - повторення раніше вивченого матеріалу, закріплення нового матеріалу, практична робота, інструктаж.

Після уроку учні зможуть:

  • дотримуватися правил безпечної праці, санітарно-гігієнічних вимог під час виконання ручних робіт;
  • організовувати робоче місце;
  • пояснювати технологію виконання ручних швів: «стебловий», «тамбурний», «петельний», їх застосування;
  • використовувати інструменти і пристрої для вишивання;
  • називати вимоги до якості виконання швів;
  • взаємодіяти в групах, виконуючи інтерактивну вправу «мозаїка»;
  • якісно виконувати названі шви;
  • складати технологічну карту виконання кожного шва.

Ключові поняття: «технічна культура», шви: «стебловий», «тамбурний», «петельний».

Тип уроку: уроку застосування знань, навичок, умінь.

 

Хід уроку

І. Організація класу. Рефлексія настрою і емоційного стану

  1.                   Привітання з учнями.
  2.                   Перевірка присутності учнів на уроці та робочого одягу.
  3.                   Перевірка підготовки робочих місць учнів до уроку.
  4.                   Барометр настрою: читаючи вірш, викладаю перші літери виділених слів.

Рішучість до нас на урок завітала,

Аж тут енергійність її наздогнала,

Завзяття з умінням до класу прийшли;

Й любов до навчання з собою взяли.

Терпіння й активність не забарились,

І творчість звичайно до класу з’явились.

Якщо об’єднати ці риси в одне ціле

То можна сміливо братись за діло.

Якщо ж вони стануть усі в один ряд,

То вийде відмінний у нас РЕЗУЛЬТАТ.

  1.                    Актуалізація опорних знань і дій учнів.

1. Гра «Доміно» – (правила безпечної праці, санітарно-гігієнічні вимоги під час виконання ручних робіт); (Додаток 1)

2. Головоломка – (інструменти і пристрої для ручних робіт) - 6 учнів виконують завдання. (Додаток 2).

3. Аналіз завдання, розкриття способів рішення творчих його елементів

Після уроку учні будуть знати:

  • технологію виконання ручних швів: «стебловий», «тамбурний», «петельний», їх застосування;
  •  вимоги до якості виконання швів;
  • пояснення терміну «технічна культура»

вміти:

  • взаємодіяти в групах, виконуючи інтерактивну вправу «мозаїка»;
  • виконувати правила безпечної праці, санітарно-гігієнічні вимоги під час виконання ручних робіт;
  • якісно виконувати названі шви;
  • перевіряти якість виконання швів;
  • складати технологічну карту виконання кожного шва;
  • розрізняти шви за графічним зображенням;
  1. Підготовка необхідного устаткування.
  • ознайомлення з інструкційними картками, зразками швів;
  • відео інструкція швів.
  1. Самостійне виконання практичної частини роботи.

Інтерактивна вправа «Мозаїка»

1. Інструктування

Оголошення мети, правил виконання; послідовності дій, часу, який відводиться на виконання);

2. Об’єднання в групи       

  •  Діти об’єднуються в 3 групи і отримують завдання:
    •                        опрацювати матеріал:
    •                        виконання швів:
    •                        «стебловий»;
    •                        «тамбурний»;
    •                        «петельний»;
    •                        скласти технологічну карту названих швів (в зошитах);
    •                        виконати шви.

Фізкультхвилинка

Час настав нам спочивать.

Тож піднімем руки вгору,

Ніби глянемо на зорі.

А тепер всі руки в боки,

Як зайчата — скоки-скоки!

Десять! Дев’ять! Вісім! Сім!

Час за парти нам усім.

Руки вгору! Погойдали —

Це дерева в лісі.

Опустили і стрибнули —

Збив росичку вітер.

Руки в сторони, змахнули —

Летимо, мов птахи.

Приземлились, відпочили —

Руки-крила склали.

6. Узагальнення й систематизація знань і способів виконання дій.

 Виконання завдання

Кожен учень із групи досконало опрацьовує одне завдання з переліку. Потім члени різних команд, які вивчали одне й те саме питання, збираються для п’ятихвилинного обговорення його та уточнення. Після цього вони повертаються до своїх команд і пояснюють зміст своєї частини навчального матеріалу іншим членам групи.

Рівень засвоєння навчального матеріалу визначається за результатами індивідуальної самостійної роботи, яку виконує кожен учень за матеріалом усієї теми.

4. Презентація результатів виконання вправи

  • Порівняти реальні результати з очікуваними;
  • Проаналізувати, чому відбулося так чи інакше;
  1. Контроль учителя, самоконтроль і взаємоконтроль.

Заповнити картку взаємоконтролю.

  1. Підведення підсумків уроку.
  • Закріпити чи відкоригувати засвоєне;
  • Зробити висновки

Рефлексія

Вправа «Незакінчене речення»

Учні по колу висловлюються одним реченням, вибираючи початок фрази з рефлексивного екрана на дошці:

сьогодні я дізнався..

було цікаво…

було важко…

я виконував завдання…

я зрозумів, що…

тепер я можу…

я відчув, що…

я здобув…

я навчився…

у мене вийшло…

мене здивувало…

урок дав мені для життя…

мені захотілось…

я спробую…

я зміг…

Мотивація оцінок за урок, виставлення їх в журнал, щоденники

  1. Повідомлення домашнього завдання.
  • закінчити технологічні карти швів;
  • диференційовані завдання: виконати різновиди швів: «стебловий», «тамбурний», «петельний»;
  • провести дослідження по проекту, підготувати повідомлення: «Розміщення вишивки на серветці», «Візерунки для вишивання серветки»;
  • виписати з довідника визначення поняття «вишивка», «етнографія».

X. Прибирання робочого місця

Дати вказівку учням прибрати свої робочі місця, привести в порядок свій зовнішній вигляд, а черговим учням старанно прибрати майстерню. Виходити з навчальної майстерні учні мають тільки з дозволу вчителя.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 1

Гра «Доміно»

Починає гру учень, якому випала перша картка. Він читає питання і сам на нього відповідає. Наступний той, у кого відповідь на це питання в першій частині картки. Цей учень читає питання в другій частині картки і теж на нього відповідає, і т.д.

  • Як треба сидіти при шитті і вишиванні?
  1.                   Сидіти прямо, не сутулячись, спираючись на спинку стільця.

- З якого боку повинно падати світло?

  1.                   Під час вишивання правою рукою світло повинно падати зліва на робоче місце, а при вишиванні лівою рукою  - справа.

 - Через який час потрібно робити перерву? Для чого?

  1.                   Через кожну годину вишивання чи шиття необхідно робити відпочинок для очей на 5-10 хвилин.

 - Де зберігати інструменти?

  1.                   Інструменти і пристрої для пошиття зберігати у спеціальній шкатулці чи ящичку.

 - Як працювати голкою?

  1.                   Голкою працювати обережно.

 - Що не можна робити з голкою?

  1.                   Не підносити голку близько до обличчя, не залишати голку без нитки, не вколювати її в одяг, меблі штори і т. д.

- Як класти ножиці на стіл?

  1.                   Ножиці на стіл класти із зімкненими лезами, направленими від себе, з правого боку (при  вишиванні правою рукою – зліва) .

   Що потрібно зробити перед роботою з тканиною?

  1. Перед роботою з тканиною треба ретельно вимити руки, щоб не забруднити тканину.

 - Чого дотримуватись на робочому столі?

  1.  На робочому столі слід дотримуватись чистоти і порядку.

 

 

Додаток 2

Головоломка

Переставте правильно букви в словах – отримаєте назви інструментів і пристроїв, необхідних для шиття:

1.

к

а

н

і

л

і

й

лінійка

ж

и

н

о

ц

і

ножиці

 

п

и

л

ь

ш

к

и

шпильки

2.

г

а

к

о

л

голки

к

н

а

п

т

о

с

е

р

наперсток

 

ц

і

л

о

в

і

олівці

Л

І

Н

І

Й

К

А

Н

О

Ж

И

Ц

І

Б

Ш

П

И

Л

Ь

К

И

Г

О

Л

К

И

О

К

Н

А

П

Е

Р

С

Т

О

Л

І

В

Ц

І

Р

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Світ професій

Мистецтвознавець – це фахівець, який має глибокі знання з мистецтва. Мистецтвознавець у сфері україн­ської вишивки має знати історію і теорію української вишивки, а також закономірності її розвитку.

Мистецтвознавці працюють у музеях, видавництвах, екскурсійних бюро тощо. Вони вивчають колекції зраз­ків вишитих виробів. Беруть участь в організації експо­зицій, тематичних заходів, дослідницьких експедицій. Проводять лекції, екскурсії, пишуть наукові праці, збір­ки мистецьких творів, путівники, мають власні сайти, де розміщують свої напрацювання та ін.

Мистецтвознавець української вишивки – це експерт, аналітик, ерудит, людина, яка занурена у світ вишивки.

Професійно важливі якості мистецтвознавця:

– вишуканий художній смак, розвинена образна уява;

– аналітичний розум, розвинена мова;

– хороша пам’ять, творче мислення тощо.

 

1

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 2
Оцінки та відгуки
  1. Чуприна Людмила Володимирівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. картава оксана
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
doc
Додано
19 лютого 2020
Переглядів
6731
Оцінка розробки
5.0 (2 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку