16 червня о 18:00Вебінар: Збереження здоров’я дітей з особливими освітніми потребами

Конспект уроку з українознавства на тему "Основні галузі господарства: ремесла та народні художні промисли. Вишивка, прядіння, ткацтво, килимарство"

Про матеріал

Конспект уроку з українознавства на тему " Основні галузі господарства: ремесла та народні художні промисли. Вишивка, прядіння, ткацтво, килимарство"

Перегляд файлу

Тема. Основні галузі господарства: ремесла та народні художні промисли. Вишивка, прядіння, ткацтво, килимарство.

Мета: ознайомити учнів з основними галузями господарства України; пробуджувати пізнавальні інтереси до вивчення традиційних художніх промислів українського народу; коригувати мовлення учнів, емоційно-вольову сферу, збагачувати словниковий запас; розвивати логічне, асоціативне мислення, процеси пам’яті (згадування, запам’ятовування), творче мислення; виховувати національну самосвідомість, інтерес до народних традицій, культурної спадщини українського народу, глибокі почуття до батьків, пошани до людей праці, сприяти розвитку естетичного смаку.

Обладнання: відеоматеріал, презентація.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

І. Організаційний момент

  1. Емоційне налаштування

Як кам'яні були сокири,

Як письма не знав ще світ, 
То люди, мов печерні звірі, 
Жили між скель і між боліт. 
Та в Україні гожі села 
Уже стояли на горбах, 
Пишалися хатки веселі 
У візерунках, у квітках. 
А посуд — стань лише й дивися. 
Хто тих людей учив красі? 
Було ж це літ тому п'ять тисяч 
В доби камінної часи. 
То наших предків предки давні, 
Та сама кров, той самий рід, 
Культурою своєю славний 
Тепер на весь широкий світ.

 

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку

- Тема нашого сьогоднішнього заняття: «Промисли і ремесла.».

- З давніх-давен у нас на Україні з покоління в покоління  народні майстри передають своє ремесло, яке і донині ще існує і    радує людей своєю чарівною принадою. Недарма мистецтво нашого народу визнано одним із найбагатших і найкращих у світі. Вишивальниці і ткачі, гончарі та різьбярі, килимарі, що жили і працювали в селах і містах, виробляли різноманітні речі побуту.

 

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

  1. Розповідь вчителя

- ТКАЦТВО - один з найдавніших і найважливіших елементів національної культури українського народу. Воно належить до найпоширеніших видів господарської діяльності й народного мистецтва.

- Основними прядильними волокнами в українців, як і в інших народів, з давніх-давен були вовна, коноплі і льон. Споконвіку на території України провідними галузями господарської діяльності були скотарство, зокрема вівчарство, яке давало можливість отримати овечу вовну, та хліборобст­во - вирощування луб’яних культур - льону і конопель, придатних для виготовлення пряжі. Прядінням і ткацтвом споконвіку займались жінки, дівчата і підлітки. 

-  Наприкінці XIX — на початку XX ст. домашнє ткацтво українців, незважаючи на розвиток фабричної промисловості, являло собою усталений комплекс технічних прийомів та знарядь праці, які склалися протягом століть. На початку XX ст. стали застосовувати й нетрадиційні види сировини: бавовняну та паперову пряжу, а в західних регіонах — металеву сріблясту нитку — сухозлітку.

  2. Перегляд відео

- А зараз перегляньте відео про ткацтво та скажіть з чого робили нитки.

  3. Розповідь вчителя

- Вишивка. Перш за все варто зазначити, що більшість мотивів для орнаменту українцям подарувала сама матінка-природа. Але тим, що всю природу зобразити за допомогою голки і нитки неможливо, визначають основні інтерпретації візерунків, які містять той чи інший елемент з широким смисловим навантаженням. Перш за все це  геометричний (Гуцульщина, Поділля, Полтава) та рослинний (Буковина, Волинь, Поділля, Побужжя) орнаменти.
- У зразках, створених переважно майстринями Північної Буковини, зустрічаються зображення людей і тварин (зооморфний та антропоморфний види). Хоча така регіональна прив’язка не є остаточною: відомо, що по всій території України були розповсюджені весільні рушники з вишитими птахами і навіть символічно зображеними молодятами.

Символізм кольорів

- Найпоширеніші та найбільш шановані давніми українцями кольори – червоний та чорний. Вони вважалися магічними. Червоний свідчив про життєдайну енергію сонця, кохання, радість землі. Чорний – в жодному разі не колір смерті чи жалоби, як ми звикли вважати, швидше навпаки: пращури наділяли його магією життєвої сили рідної землі, він уособлював безліч таємних знаків і закликів до родючого ґрунту, що забезпечував урожай і достаток.
- Відповідно, дослідники вважають, що білий колір символізує світло і високодуховність, синій – холод і воду, жовтий – відображає свободу і щастя. Щодо зеленого кольору, то він є найулюбленішим серед українців після чорного і червоного. Він символізує ріст і розвиток, прагнення життя і молоду, дужу силу. Коричневий у вишивці ототожнюється із засіяною ріллею, а сірий – з рівновагою та здійсненням бажань.

  4. Перегляд відео

- Перегляньте відео про вишивку та скажіть, які способи вишивки ви запам’ятали.

  5. Розповідь вчителя

- Ручне килимарство існує з тих часів, коли люди навчилися виробляти пряжу і тканини з волокнистих матеріалів. Батьківщиною килимарства вважається Персія. Історики вважають, що тодішні східні кочівники ткали щільні теплі полотна, щоб мати можливість швидко облаштувати житло. В умовах кочового життя захищали від вітру й піску, дозволяли розділити приміщення чи прикрасити його. Трансформація практичного полотна у твір мистецтва почалася, очевидно у часі, коли кочівники стали вести осілий спосіб життя.

У лівобережних, центральних і подекуди в західних областях України здавна виготовляли килими переважно з рослинним орнаментом. Нині їх продовжують ткати на Полтавщині, Чернігівщині та Київщин

  6. Перегляд відео

- перегляньте відео та скажіть чи мають право на помилку майстри при створенні килима.

  7. Розповідь вчителя

- Писанкарство є унікальним українським культовим мистецтвом, пов'язаним водночас і з вірою, і з міфологією, і з обрядами

- Петриківський розпис — декоративно-орнаментальне малярство, яке сформувалося на Дніпропетровщині. Назва походить від назви села Петриківка.

- Лимарство - вичинка шкіри і виготовлення з неї побутових виробів – одне з найдавніших занять українців.

- Деревообробка, різьбярство. З дерева виробляли посуд, знаряддя праці, човни, господарське начиння тощо. Найдавніші способи обробки деревини, що збереглись і до наших днів, - випалювання та видобування.

- Плетіння — кустарний промисел по виготовленню господарсько-побутових та художніх виробів з різноманітної еластичної сировини.

- Бондарство відоме в Україні вже в Х ст. як виготовлення місткого посуду: діжі, барила, відра, коновки, балії, дійниці та ін.

- Стельмаство - виготовлення транспортних засобів – возів, саней, а також коліс, полоззя.

- Теслярство — один із найбільш масових деревообробних промислів; зведення житлових та інших споруд, господарських будівель.

- Столярство — вид деревообробного промислу; виготовлення хатнього начиння — лав, ослонів, скринь, столів, табуреток та стільців, мисників, ліжок, а також віконних рам та рамок для вуликів, дерев'яних частин борін та плугів.

- Шевство — ремесло, що займається виробництвом і ремонтом взуття.

- Кравецтво – це пошиття одягу.

- Гончарство — найдавніше в світі ремесло. Перша посудина, яку зробили собі люди, була з глини. В Україні з давніх-давен живуть чудові гончарі на Київщині, Полтавщині, Чернігівщині, Поділлі, Харківщині, Волині та інших місцевостях.

 

ІV. Узагальнення і систематизація знань

  1. Створення художнього промислу

- А зараз я пропоную вам створити свій витвір.

- А саме писанкарство.

- Вашим завданням буде розмалювати писанку.

V. Підсумок уроку

  1. Підсумкова бесіда

- З якими ремеслами та промислами українців ми сьогодні познайомились?

- Що ви про них запам’ятали?

 

doc
Додано
28 січня 2019
Переглядів
1360
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку