Конспект уроку з української літератури для 5 класу
підготувала учитель української мови та літератури
Дикун Н.М.
Тема: М.Вінграновський «Сіроманець». Довіра і співчутливість, дружба і взаєморозуміння.
Мета:
-
Прищеплювати гуманістичні цінності
-
Розуміння важливості дружби в житті людини
-
Розвивати творчу уяву, логічне мислення, культуру мовлення
Хід уроку
І Перевірка домашнього завдання
ІІ Повідомлення теми та мети уроку
ІІІ Опрацювання твору «Сіроманець» у формі бесіди за питаннями:
-
Яким був Сіроманець у молодості? Чим він полюбляв займатися? Що змінилося, коли прийшла старість?
-
Навіщо, на вашу думку, Чепіжний налаштовував проти Сіроманця усіх селян?
-
Хто був у селі єдиним захисником вовка? Чому?
-
За яких обставин відбулося перше знайомство хлопчика з вовком? Наведіть цитати з тексту.
-
Чому хлопчик ходив до школи через ліс?
-
Навіщо Чепіжний їздив до Києва? Яким був результат цієї подорожі?
-
Як селяни планували спіймати Сіроманця?
-
Де сховав Сашко свого друга-вовка?
-
Як Сіроманцю вдалося звільнитися з полону?
-
Де переховувався Сіроманець після втечі з села?
-
Що з ним трапилося, коли пішов густий сніг?
-
Хто знайшов напівживого вовка та врятував його?
-
Які нові друзі з’явилися у вовка? Яка нагода трапилась йому, щоб віддячити своїм рятівникам?
-
Хто є центральними персонажами повісті? (Сіроманець та хлопчик Сашко)
ІV Складання цитатної характеристики Сашка (цілеспрямованість, сміливість, турбота, спостережливість, чутливість, готовність, усупереч усьому надати допомогу, врятувати, любов до тварин, розсудливість, спритний, витривалий, турботливий, добрий, вірний друг)
-
«Раптом Сашко відчув, що хтось дивиться йому в спину: за дубом хтось стояв!
-
Піти глянути, чи не йти? – завагався Сашко. Але вирішив: - Чого це я стану його боятися? Піду гляну» - сміливість
-
«Сашко вибрав підходящу для Сіроманця нору, розчистив її трохи лопатою, нарвав пирію, настелив, ліг сам» - турбота
-
«Одного дня Сашко відкрив, що Сіроманець сліпий» - спостережливість
-
«Так от ти який лизунчик, а ще Сіроманець», - сказав Сашко і погладив Сіроманцеві шию, почухав під горлом - чуйність
-
«Сашко став на коліна, почав обмацувати темінь, наткнувся добряче лобом на ковадло, і вже Сіроманець щімко задихав Сашкові в обличчя. Сашко обійняв обома руками вовка за шию» - готовність усупереч усьому надати допомогу, врятувати
-
«Це ж не чесно – він один, а їх онде скільки» - відчуття несправедливості, смуток через поведінку дорослих
-
«Так він живий і йому треба жити» - любов до тварин, розсудливість
-
«Ти і не подумав тікати, бо ти у мене розумний, вовчику. Пиріжка з печінкою хочеш?» - співчутливий, турботливий
-
«Засунув шапку у кишеню; «скинув на сніг кожушину», махнув однією ногою, другою, валянки попадали біля кожушка в сніг» - спритний, витривалий
-
«Я з тобою, я тебе не покину і не віддам нікому» - турботливий, добрий, вірний друг
-
«До школи була дорога, нею ходили всі, хто хотів, а Сашко ходив стежиною, лісом» - любить ліс і все, що в ньому
V Фізкультхвилинка «Гімнастика Сіроманця»
Сіроманець лиш проснувся
І до сонця потягнувся (піднімання рук)
А побачив бадилинку,
То нагнувся на хвилинку (нахилитись вниз)
Восени будяк присів (присідання)
Любить вовк Сашка стрічати
І від радості стрибати (стрибки)
VІ Складання сенкану про Сашка
Іменник (тема) Сашко
Два прикметники (опис теми) Турботливий, людяний
Три дієслова (дії, пов’язані з темою) Оберігає, захищає, допомагає
Фраза з 4-х слів (речення) Виступає проти знищення вовка
Слово – синонім Гуманна людина
VII Рефлексія
Продовжи фрази
Мене змусило замислитись…
Мені соромно…
Я обіцяю…
VIII Домашнє завдання
Сказав мудрець:
«Живи, добро звершай!
Та нагород за це не вимагай!»
Хай оживає істина стара:
Людина починається з добра.
Вовк – міцний, сильний, прудкий, відчуває добрих людей, сумує за родиною, колишнім життям, втратив зір, мав гострий нюх, старий, вірний, винахідливий, життєлюбний, щирий рятівник, допомагає людям.
Сіроманець дитя природи Василь Чепіжний
сміливий мудрий кмітливий злий жорстокий злопам’ятний мстивий
Щира дружба робить чудеса
Чого вчить повість?
-
Дружити, допомагати слабшим, відстоювати свою думку, бути самостійним, відповідальним.