Мета: за допомогою запропонованих завдань виявити в учнів рівень знань, умінь та навичок з вивченої теми, закріпити їх; розвивати увагу, пам'ять, спритність, рішучість, кмітливість, уміння акумулювати отримані знання і застосовувати їх під час виконання завдань; виховувати наполегливість, старанність, силу волі, інтерес до наслідків власної праці, пунктуальність.
Конспект уроку з української літератури, 7 клас
«Контрольна робота з теми «Із пісенних скарбів. Про минулі часи».
Автор: Демченко Наталія Федорівна,
вчитель української мови та літератури
Запорізької гімназії № 50, спец. вищої
категорії, вчитель-методист
Тема Контрольна робота «Із пісенних скарбів. Про минулі часи»
Мета: за допомогою запропонованих завдань виявити в учнів рівень знань, умінь та навичок з вивченої теми, закріпити їх; розвивати увагу, пам’ять, спритність, рішучість, кмітливість, уміння акумулювати отримані знання і застосовувати їх під час виконання завдань; виховувати наполегливість, старанність, силу волі, інтерес до наслідків власної праці, пунктуальність.
Тип уроку: контроль, корекція знань та вмінь.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів
ІІІ. Основний вид роботи
1. Пояснення учителя щодо виконання контрольної роботи.
2. Самостійна робота учнів над різнорівневими, варіативними завданнями.
І варіант
Початковий та середній рівні (1-8 завд. –по 0,5 б., 9 завд. – 2 б.)
1. У суспільно-побутовій пісні «Ой на горі та женці жнуть» ідеться
А про дохристиянські часи Б про часи козаччини
В про часи Другої світової війни Г про сучасні часи
2. Чумаки, про яких ідеться в пісні «Ой у степу криниченька», - це
А мандрівні співаки й музиканти Б наймані робітники
В мандрівні купці Г постачальники харчів для козаків
3. У рядках «Як я стану коломийки співати, співати, засмієшся і затужиш, і станеш гадати» говориться про те, що коломийки
А дають нові знання Б допомагають молоді познайомитися
В впливають на почуття Г розкривають співочий талант
4. До ознак народної пісні НЕ належить
А мелодійність Б усність поширення
В авторство Г варіативність
5. Село Тухля знаходилося
А у Карпатах Б на Поліссі
В на березі Дніпра Г на Слобожанщині
6. Який тяжкий злочин скоїв Тугар Вовк принародно?
А потоптав громадські святині Б наказав прибрати священний камінь
В образив старійшину Г убив свідка
7. Визначте реального героя твору «Захар Беркут» І.Франка
А Максим Б Бурунда
В Тугар Вовк Г Захар Беркут
8. Визначте послідовність подій у пісні «Ой на горі та женці жнуть»
А А попереду Дорошенко, веде своє військо…
Б Гей, хто в лісі, озовися!
В А попід горою, попід зеленою козаки йдуть.
Г А позаду Сагайдачний, що проміняв жінку…
9. Установіть послідовність між твором і уривком з нього
Назва твору Уривок
1 «Ой у степу криниченька» А Посередині пан хорунжий,
2 «Ой на горі та женці жнуть Під ним кониченько…
3 Коломийки Б Ой ніхто так не заграє, як Іван весело,
4 «Захар Беркут» Іванкову сопілочку чути на все село.
В Воли ревуть, води не п’ють,
Бо в Крим доріженьку чують.
Г В чистім полі травиченька –
То тож моя й постіленька.
Д Доки будете жити в громадськім
порядку, дружно держатися купи,
доти ніяка ворожа сила не побідить вас.
Достатній рівень (3 бали)
1.Дайте визначення суспільно-побутовим пісням.
2. Коротко схарактеризуйте образ Захара Беркута.
3. Складіть сенкан, що характеризує Мирославу.
Високий рівень (3 бали)
Напишіть твір-мініатюру на одну з поданих тем:
1. «В піснях оживає історія мого народу».
2. «Простота і мудрість коломийок».
3. Опишіть власне продовження історії тухольської громади, її героїв – Максима і Мирослави.
ІІ варіант
Початковий та середній рівні (1-8 завд. –по 0,5 б., 9 завд. – 2 б.)
1. Суспільно-побутова пісня «Ой на гоі та женці жнуть» має характер
А трагічний Б героїчний
В жартівливий Г ліричний
2. У пісні «Ой у степу криниченька» чумаки привозили
А сіль Б шовк
В зброю Г хліб
3. У коломийці «Звідки мої співаночки? – питаються люди, - В полонинах, буковинах ростуть вони всюди» підкреслюється, що на складання пісень людину надихає
А гарне життя Б талант до музики
В сама природа Г надлишок вільного часу
4. Риса, не притаманна коломийкам
А мелодійність Б великий обсяг
В гумор Г наявність діалектизмів
5. Тухольці вважали Захара Беркута найбільшим добродієм, бо він
А лікував людей Б завжди допомагав усім знедоленим
В охороняв навколишню природу Г віддавав усі гроші на потреби храму
6. Як відреагували члени громади на злочин Тугара Вовка?
А наказали стратити боярина Б наказали за три дні залишити їхні землі
В безсило опустили руки Г розгубилися й злякалися
7. Захарові Беркуту наснився сон, що
А монголи обходять їхнє село стороною
Б на річці трапляється велика повінь
В великий камінь, що при вході в село, падає
Г в горах стався землетрус
8. Визначте послідовність подій у повісті «Захар Беркут»
А Мирослава переказує план Максима про розгром монголів.
Б Тугар Вовк рятує Максима від сокири Бурунди.
В Максим рятує на полюванні Мирославу від ведмедиці.
Г Остовпілий Бурунда дивиться, як у воді гине його військо.
9. Установіть відповідність між персонажем твору та його портретом.
Персонаж твору Портретна характеристика
1 Захар Беркут А …виховання було мужицьке й що в цім
2 Тугар Вовк прегарно розвиненім тілі живе сильний,
3 Мирослава обдарований великими здібностями дух.
4 Максим Б Не старий ще чоловік, каліка, без руки й
ноги, навхрест пере калічений.
В Сивий, як голуб 90-літній старець.
Громада – то був його світ.
Г Хороше, сонцем опалене й здоровим
рум’янцем осяяне, одверте, щире лице.
Д Плечистий, з грубими обрисами лиця
та грубим, чорним волоссям, він і сам
подобав на одного з тих злющих
тухольських ведмедів, яких їхав воювати
Достатній рівень (3 бали)
1. Що таке коломийка?
2. Коротко схарактеризуйте образ Тугара Вовка.
3. Складіть сенкан, що характеризує Максима.
Високий рівень
Напишіть твір-мініатюру на одну з поданих тем:
1. «Пісня — скарбниця нашої мудрості, нашої історії».
2. «Актуальність коломийок серед українців.
3. Опишіть власне продовження історії тухольської громади, її героїв – Максима і Мирослави.
IV. Підсумок уроку
V. Домашнє завдання
Повідомлення про викуп Т.Шевченка з кріпацтва, навчання в Петербурзькій академії мистецтв.