Конспект уроку з української літератури для 5 класу на тему: «Цар Плаксій та Лоскотон»

Про матеріал
Конспект уроку з української літератури для 5 класу на тему: «Цар Плаксій та Лоскотон» розвиває культуру зв’язного мовлення, образне бачення світу, фантазію;виховуває оптимістичне ставлення до життя, доброти, прагнення допомагати людям.
Перегляд файлу

 

Тема:

            В.Симоненко «Цар Плаксій та Лоскотон». Різні життєві позиції    

            царя Плаксія і Лоскотона. Казкова Історія і сучасне життя.

 

Мета:

 -   продовжити опрацьовувати ідейно-художній зміст літературної   

      казки В.Симоненка;

       -   вчити охарактеризовувати образи твору як антагоністичні;

         -   прослідкувати різні життєві позиції царя Плаксія і Лоскотона       

 (песимістичну й оптимістичну);

  • познайомити з художніми засобами: епітетом і порівнянням, учити знаходити їх у тексті;
  • розвивати культуру зв’язного мовлення, образне бачення світу, фантазію;
  • виховувати оптимістичне ставлення до життя, доброти, прагнення допомагати людям.

 

Тип уроку: комбінований

          

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Перебіг уроку

І. Забезпечення емоційної готовності до уроку (обмін щирими усмішками із сусідом по парті).

ІІ. Актуалізація опорних знань.

  • З творчістю якого поета ми познайомилися на минулому уроці. Який твір прочитали?
  • Тест «Так – ні». Підтвердити або спростувати запропоновану думку (так +, ні - )
  1. В.Симоненко народився с.Біївці на Полтавщині. (Так)
  2. Навчаючись у школі, майбутній поет був дуже здібним учнем. (Так)
  3. Василь – допитливий учень, не любив читати. (Ні)
  4. Василь Симоненко почав писати вірші, навчаючись в університеті. (Так)
  5. Письменник найбільше полюбляв поетичний літературний жанр. (Так)
  6. В.Симоненко прожив довге життя. (Ні)
  7. «Цар Плаксій та Лоскотон» - це оповідання. (Ні)
  8. Твір «Цар Плаксій то Лоскотон» складається із 6 частин. (Так)
  9. Цар Плаксій і Лоскотон – друзі. (Ні)
  10.                    Найбільше Плаксій полюбляв пити воду. (Ні)
  11.                    У Лоскотона були великі вуса. (Так)
  12.                    У торбині Лоскотон носив сміх. (Так)

Ключ:

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

+

+

-

+

+

-

-

+

-

-

+

+

(Роботи оцінюються шляхом взаємоперевірки)

ІІІ. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

Запис у зошитах теми:

«Різні життєві позиції героїв казки В.Симоненка «Цар Плаксій та Лоскотон»

ІV. Основний зміст уроку

Краще терпіти нужду і

бути веселим, ніж жити

в розкошах, не знаючи

почуття радості.

                           Епіктет

 

 

  1. Вступне слово вчителя.

Від чого залежить гарний настрій людини, її емоційний стан? Під впливом яких чинників він твориться?

Коли ми посміхаємося, усе довкола здається нам своєрідним, піднесеним. Кажуть, що сміх – це здоров’я.

Саме добрий сміх не ображає, а виліковує людину.

Ми продовжуємо працювати над казкою В.Симоненка «Цар Плаксій та Лоскотон».

  1. Характеристика образів героїв твору.
    1.         Аналіз образу царя Плаксія. Бесіда за питаннями.
  • Яка назва країни характеризує її господаря?
  • Про що свідчить портрет і опис зовнішності царя Плаксія?
  • Які імена були в дітей царя? Як вони їх характеризують?
  • Чим щодня займалися Плаксій і його родина?
  • Чи можна царя назвати жорстоким? Чому?
  • Як ви вважаєте, чому дитячі сльози, горе є насолодою для Плаксія?
  • Через що Лоскотон був ненависним царю?
  • Як сталося так, що сміх Лоскотона став сильніше за сльози Плаксія?
    1.         Складання інформаційного грона до образу:

 володар Плаксограда;

 жадність, підступність;

 ледар;

 жорстокість

Цар Плаксій гнобитель, тиран;

 ненависть до Лоскотона і людей

 боязливість

 хитрість, хвастовство

     2.3. Цитатна характеристика.

     2.4. Аналіз образу Лоскотона. Бесіда за питаннями.

- Яким чином Лоскотон протиставляється царю?

- У чому виявилася доброта героя і його гуманне ставлення до дітей?

- Про що свідчить портрет героя? Як він його характеризує?

- Як дядько Лоскотон намагався протистояти Сльозолиям?

- Як люди ставилися до того, хто розповсюджував серед них сміх?

- У чому була сила героя?

- Що сталося з тираном, його сім’єю та прибічниками наприкінці твору?

2.5. Складання інформаційного грона до образу.

 

 щирість, доброта;

 гуморист, балагур;

Дядько Лоскотон безкорисливий;

 справедливий;

 сміливий;

 волелюбний;

 любить дітей, простий люд.

2.6. Робота над поняттями оптиміст і песиміст (пояснення лексичного значення слів, наведення прикладів)

- Чи були у вашому житті випадки, коли оптимізм допоміг подолати неприємності.

2.7 «Мікрофон»: запропонувати шляхи боротьби із Плаксіями.

2.8. Рубрика «Дослідник»

А) Утворити антонімічні пари слів, які характеризують героїв (робота в парах)

Плаксій                              Лоскотон

 сльози                                  сміх

 зло                                        добро

 сум                                       радість

 жорстокість                         доброта

 страх                                    сміливість

Б) Знайти в казці пари рим.

2.9. Робота з теорії літератури (поняття «порівняння» як художній засіб). Робота з підручником (с.99)

V.  Виразне читання уривків казки.

VІ. Підсумок уроку (визначення ідеї казки, робота над епіграфом уроку)

VІІ. Оголошення результатів навчальної діяльності.

VІІІ. Домашнє завдання.

Намалювати ілюстрацію до казки або написати твір-перевтілення «Я – посмішка»

 

 

 

 

 

 

 

 


ЗНОБ-НОВГОРОДСЬКА ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА І-ІІІ СТУПЕНІВ

ЗНОБ-НОВГОРОДСЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ РАДИ

СЕРЕДИНО-БУДСЬКОГО РАЙОНУ  СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

 

 

 

 

В.Симоненко. «Цар Плаксій

та Лоскотон». Різні життєві позиції царя Плаксія і Лоскотона.

Казкова історія і сучасне життя.

5 клас

docx
Додано
3 лютого 2020
Переглядів
2468
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку