УРОК № Клас - 10 - Дата _____________
Тема. Розповідь про життя і творчість Т.Г. Шевченка.
Мета. Повторити відомі факти з біографії письменника, розширивши новими відомостями; розкрити значення спадщини Кобзаря; вчити учнів ставити перехресні запитання і відповідати на них; виховувати у здобувачів освіти глибоку повагу до Шевченка, бажання осягнути його геніальність і важливу роль в історії України; корегувати відповіді, мову та осанку учнів.
Обладнання: портрет Т. Шевченка, збірка «Кобзар», художній фільм «Мій Шевченко», презентація (Шевченко- майстер пензля і слова», репродукції малюнків Т. Шевченка.
Хід уроку
Епіграф: Життя нашого поета таке дивне, що, слухаючи про нього,
можна було б сказати, що це — легенда,коли б
усе це діялось не перед нашими очима.
(С. Васильченко)
I.Організаційний момент. (З’ясування присутності та підготовки до уроку учнів).
Сьогодні в нас урок звичайний і вчить багато нас чого.
Хай буде він для нас повчальний, цікавий і актуальний.
II. Нервово-психологічна підготовка до уроку (позитивна установка на роботу).
(На екрані усміхнене сонечко)
Спіймайте у долоньки промінчик сонця. Відчуйте, як він зігріває вас своїм теплом. Подаруйте його сусідові. Нехай тепло, доброта, щедрість вашої душі зігрівають всіх, хто поруч.
(Звучить пісня «Реве та стогне Дніпр широкий ...»)
Слово вчителя.
(На екрані портрет Т.Г.Шевченка)
— Тарас Шевченко народився на українській землі, під українським небом, проте він належить до тих людей-світочів, що стають дорогими для всього людства і що в пошані всього людства знаходять безсмертя.
«Він був поетом, якого ми до того не мали: поетом для всіх, поетом народним, поетом гноблених, але не скорених ... Його боялися царі. Його жахалися і смертельно ненавиділи кріпосники. ... Коли перед ним лягла несходима ніч муштри й солдатчини, мабуть, ті вінценосні кати вважали, що відправили його в таку безвість, звідки не буде йому вороття.
А він повернувся.
«Вогненною піснею, віщим незборканим словом повернувся поет до рідної своєї України», — саме такими прекрасними словами Олеся Гончара розпочинаємо сьогодні розмову про нашого Великого Кобзаря, геніального Тараса Шевченка.
Він відкрив світові красу і силу українського слова, підняв нашу літературу на височінь, гідну народу з багатим історичним минулим. Під впливом геніального Кобзаря розвивалася поетична творчість багатьох письменників.
(На екрані портрет Шевченка)
Шевченко для України — не просто народний поет і геніальний митець, а національний пророк, заступник усіх знедолених, провидець — і в цьому немає перебільшення. У його поезії і прозі кожен читач знайде для себе щось своє.
Правий Степан Васильченко, слова якого винесені в епіграф цього уроку, що життя Шевченка важке, але напрочуд дивне.
Життя нашого поета таке дивне, що, слухаючи про нього,
можна було б сказати, що це — легенда,коли б
усе це діялось не перед нашими очима.
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.
Тому тема нашого уроку звучить так: розповідь про життя і творчість Т.Г.Шевченка (Діти записують тему в зошити).
Метою уроку буде поглиблення ваших знань про життєвий і творчий шлях відомого поета.Цю тему ми будемо вивчати протяго 2-х уроків.
ІV. Актуалізація опорних знань учнів.
Про дитинство Тараса, його родину ви вже чимало довідалися у попередніх класах, зокрема з повісті Степана Васильченка «Широкий шлях», твору Оксани Іваненко «Тарасові шляхи». А зараз пригадаємо і поглибимо ці відомості, зосередившись на головному, причому спробуємо ставити один одному запитання. Це завдання виконаємо у формі бліц-інтерв'ю «Дитинство Шевченка».)
Бліц - інтерв'ю
Учень. Коли і де народився Тарас Шевченко?
Учень. Т. Шевченко народився 9 березня 1814 р. у с. Моринці Звенигородського повіту Київської губернії (тепер Черкащина).
Вчитель. Що ви знаєте про Звенигородщину — край, який дав Україні геніального Кобзаря?
Учень. Ця місцевість надзвичайно мальовнича: родючі чорноземні поля, високі тополі, села з білими хатинами, що губляться в розкішних садах, пагорби, могили, байраки.
Учень. У довколишніх селах було багато майстрів — ткачів, гончарів, малярів, стельмахів. Хати, навіть вози прикрашалися візерунками.
Доповнення вчителя з використанням карти (можливе).
— Звенигородщина лежить у центральній частині України. Тут ревно зберігалися звичаї та обряди, панувала добірна українська мова. Це — споконвічний козацький край, в якому вирували повстання проти польських поневолювачів, визвольна війна під проводом Б. Хмельницького, гайдамацька вольниця першої половини XVIII ст. За деякими свідченнями, у Вільшані (містечко поруч з Моринцями) народився черкаський полковник, герой Хмельниччини Максим Кривоніс, у Будищах (теж поруч) народився і виріс генерал-хорунжий армії УHP Юрко Тютюнник.
Учень. Що ви знаєте про батьків малого Тараса?
(На екрані портрет батька Т.Г.Шевченка)
Учень. Батько Тараса — Григорій Іванович Шевченко — походив з вільних низових козаків, знав грамоту, чумакував, стельмахував. Застудившись у чумацькому поході, через три роки по смерті дружині й помер.
(На екрані портрет матері Т.Г.Шевченка)
Учень. Мати — Катерина Якимівна (у дівоцтві Бойко) — з вільних селян, померла рано, маючи лише сорок літ.
Учень. Обоє з сусідніх сіл: батько — з Керелівки, мати — з Моринців, але були вже кріпаками поміщика Енгельгардта.
(Доповнення вчителя.) Родина Шевченків була не з бідних, але усі день і ніч працювали, щоб і ненависну панщину одбути, і себе прогодувати.
Учень. Скільки дітей було у сім'ї і хто був найближчий Тарасові?
Учень. Мали Шевченки шестеро дітей: Катерину, Михайлика, Тараса, Ярину, Марусю, Йосипа. Найближчою Тарасові була Катерина, яка замінила йому матір.
Вчитель (доповнення). Не дивно, що першу велику поему поет назвав іменем сестри «Катерина».
Учень. Хист до чого проявився у хлопця в дитинстві?
Учень. Дуже рано у Тараса виявився хист до малювання. Змалку крейда чи вуглина були для нього неабиякою радістю. Усе ними обмальовував, залюбки зображував птахів, звірів, людей.
Учень. Яким виростав Тарас?
Учень. Пустотливим, допитливим, мрійливим, білоголовим хлопченям, мав феноменальну пам'ять, любив природу, пісні, розповіді про минуле.
Учень. З ким у дитинстві дружив Тарас Шевченко?
Учень. З Оксаною Коваленко. Вона була трохи молодшою за нього. Діти разом пасли череду.
Учень. Як склалася доля Тараса після смерті батька?
Вчитель. Тарас залишився без будь-якого майна та підтримки. І перше, про що думав у такім становищі, — була школа й наука. Два роки служив у дяка П. Богорського, терпів приниження, голод і перечитував книги з його книгозбірні. Прагнучи стати художником, Тарас пішов шукати вчителя по сусідніх селах. Але малярі або не зважали на його здібності, або вимагали дозволу від пана.
Вчитель. Чи дав управитель пана Енгельгардта хлопцеві дозвіл?
Учень. Ні. Він зробив його кухарчуком, а-згодом — козачком молодого пана
Учень. Тарас спочатку служив козачком, а потім пан віддав його в науку до професійного художника.
Слово вчителя
V. Вивчення нового матеріалу.
- А тепер ми з вами поповнимо ваші знання. Сьогодні переглянемо уривки з художнього фільму «Мій Шевченко», подивимось презентацію «Шевченко – майстер слова і пензля» та послухаємо розповідь Хмеловця Євгена. Тому, діти, будьте уважні протягом уроку, бо в кінці проведемо вікторину і дізнаємось, хто як засвоїв новий матеріал.
(Увага на екран) Художній фільм «Мій Шевченко» І частина . 7хв.33с)
Слово вчителя.
-Що ж було далі, де подівся малий Шевченко. Про це нам повідомить Хмеловець Женя. (Розповідь про наку у дяка).
(На екрані портрет малого Шевченка)
Після батькової смерті почалося поневіряння хлопця по чужих людях. Побувши короткий час пастухом у дяка Павла, пішов Тарас до дячка Боярського за «школяра-попихача», тобто наймита. Тут він рубав дрова, носив воду школярам, а пізніше став ходити читати Псалтир над покійниками. Постійно п'яний дячок знущався зі школярів взагалі й з малого Тараса зокрема. Довго терпів його приниження хлопець, аби тільки вчитися й малювати (у нього в цей час уже прокинулася любов до малювання. У вірші «А. О. Козачковському» згадував поет, як він мережив книжечки, списував твори Сковороди, колядки й виспівував їх.
Нарешті хлопець утік від жорстокого вчителя. Пристрасно бажаючи навчитися малювати, він знову шукав учителів. Побувши три дні в Лисянці у диякона-маляра, який примушував його лише носити воду й розтирати фарби, хлопець пішов у село Тарасівку до відомого в околиці дячка-маляра. Але й тут на нього чекала невдача. Маляр, як розповідає Шевченко в автобіографії, «посмотрел внимательно на левую ладонь бродяги, отказал ему наотрез, не находя в нем таланта не только к малярству или к шевству, ниже к бондарству».
Повернувся Тарас у Кирилівку і став пасти громадську череду, не залишивши, однак, своїх мрій про малювання. Коли йому було 14-15 років, він знайшов одного маляра в селі Хлипнівці, який погоджувався взяти його в науку, але зажадав на це дозволу від поміщика. А коли Шевченко звернувся до управителя панських маєтків, той, замість дозволу, послав його на панську кухню кухарчуком.
Незабаром кухарчука зробили козачком, тобто слугою молодого пана Енгельгардта. Нескладні були обов'язки козачка. Сиди біля дверей панської кімнати і чекай, поки пан гукне подати вогню, щоб закурити люльку, налити води тощо. Та й тут хлопця не покидала пристрасть до малювання: він крадькома змалював олівцем картини, що прикрашали панські покої.
Разом із паном Шевченко виїхав до м. Вільно. Тут з ним сталася така пригода. Пан з панею поїхали на бал. Хлопець засвітив свічку і став перемальовувати портрет козака Платова, учасника Вітчизняної війни 1812 року. Він так захопився улюбленою роботою, що не чув, як пани повернулися додому.
«Пан,— розповідає Шевченко в автобіографії,— с остервенением выдрал его за уши, надавал пощечин, за то, дескать, что он мог не только дом — город сжечь».
- Подорожуючи з паном Енгельгардом Шевченко малює, пише вірші та тужить за батьківщиною.
(Увага на екран) Художній фільм «Мій Шевченко» І частина . 15хв.08с – 20 хв. 59с.)
Іван Сошенко по-справжньому оцінив художній талант Т. Шевченка, познайомив майбутнього поета з художниками К. Брюлловим, О. Венеціановим, поетом В. Жуковським та іншими видатними діячами культури.
У колі передових діячів російської та української культур зароджується думка про викуп Шевченка з кріпацтва. У квітні 1837 р. К. Брюллов написав портрет В. Жуковського, який було розіграно в лотерею. За одержані 2500 крб Тараса викупили з неволі. У відпускній зазначалося, що Шевченко вільний, що до нього не мають більше ніякого права ні пан Енгельгардт, ні його спадкоємці.
— Чому, на вашу думку, пан Енгельгардт визначив таку велику суму за волю Шевченка? (Тому, що він гадав, що за такі гроші ніхто не захоче викупити Шевченка).
Хто ж там, хто вже так втомився,
І наліво похилився?
Треба дружно всім нам встати,
Фізкультпаузу почати.
Отже рівно станьте, діти, посміхніться,
Землі нашій уклоніться
За щасливий день вчорашній.
Всі до сонця потягніться,
Вліво, вправо нахиліться,
Веретенцем покрутіться.
Раз присядьте, два присядьте
І за парти тихо сядьте.
(Увага на екран) Художній фільм «Мій Шевченко» І частина . 26хв.08с – 27 хв. 07с. – Шевченкова воля)
— Далі Шевченка офіційно зараховують в Академію мистецтв. Юнак захоплено навчається і досягає значних успіхів — отримує 3 срібні медалі за малярські роботи. Багато читає, відвідує театр, починає писати поезії. Першим, хто помітив у Шевченка поетичний талант, був український поет Євген Гребінка. Саме він взяв активну участь у виданні «Кобзаря», який побачив світ 1840 року.
Автопортрет- портрет художника, виконаний ним самим.
VІ. Закріплення вивченого.
-Прийшла черга перевірити ваші знання, те що ви запам’ятали під час уроку. Цю перевірку ми здійснимо, даючи відповіді на вікторину «Всім знайомий нам Шевченко»
Вікторина «Всім нам знайомий Т. Шевченко»
Завдання: упродовж 3 хв надати письмово відповіді на запитання:
1. Село, яке письменник вважав своєю батьківщиною. (Моринці)
2. Соціальний стан Тараса у дитячі роки. (Кріпак)
3. Вуличне прізвисько батька Тараса. (Грушівський)
4.Здібність поета у дитинстві. (Малювання)
5. Ім'я художника і написаний ним портрет, який розіграли в лотерею, щоб визволити Т. Шевченка з кріпацтва.
(Художник К. Брюллов написав портрет В. Жуковського)
6. Сума викупу Тараса з кріпацтва. (2500 руб.)
7. Заклад, у якому навчався Тарас Григорович, отримавши «вільну».
(Академія мистецтв)
9. Хто з родини Шевченків мав ім'я Катерина? (Старша сестра Тараса)
11. Відома поезія митця про безрадісне сирітське дитинство.
(«Мені тринадцятий минало»)
12. Місце перепоховання Т. Шевченка. (Канів, Чернеча гора)
VІІ. Домашнє завдання.
Прочитати статтю у підручнику «Т.Г.Шевченко – народний поет України». С.84-88. Дати відповіді на запитання на с.88.
VІІІ. Підсумок уроку.
Він залишається серед нас, українців, і далі невмирущим як поет, як геній, як поводир, що показує нам шляхи у боротьбі за наші ідеали.
Беручи всю світову літературу, тяжко знайти серед письменників другу подібну постать, що пройшла б такий же винятковий життєвий шлях; що вийшла б із самих низів і досягла б найбільшого злету творчого генія, що з прожитих 47 років життя була б лише десять років на волі, що була б одночасно поетом, прозаїком, драматургом, малярем, чудовим різьбярем, співаком, редактором, а головне, що могла б так глибоко відбити думки, життя і мрії свого народу, як це зробив геніальний Тарас Шевченко, ставши письменником світової слави.
Тим-то вся Україна шанує Тараса Шевченка як свого найбільшого сина, як найбільшого оборонця свого народу, як найбільшого поета, як свій прапор і найбільший ідеал .
«І мене в сім'ї великій, в сім'ї вольній, новій, не забудьте помянути незлим тихим словом».