Конспект уроку з української мови 2 клас частина 1
(Н. Кравцова, В. Романова, А. Савчук)
Тема. Заміна, додавання, вилучення одного зі звуків (букв) слова так, щоб утворилося інше слово. Дослідження мовних явищ.
Мета: закріпити і поглибити знання учнів про звуки; вчити заміняти, додавати, вилучати один зі звуків слова таким чином, щоб вийшло інше слово; розвивати спостережливість, пам’ять; розширювати світогляд; виховувати комунікативні здібності, вміння працювати в парах.
Обладнання: підручник Українська мова 2 клас частина 1, картки з надписом «стоп», мультимедійна презентація.
Література: Українська мова та читання : підруч. для 2 кл. закл. заг. серед. освіти (у 2-х частинах) : Частина 1 : Українська мова / Н. Кравцова, В. Романова, А. Савчук. Київ : Грамота, 2019. 160 с. т іл.
Інтернет-джерела:
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Хід уроку
Ось і знову дзвінок лунає,
Мелодійно і срібно звучить.
Він до класу дітей скликає,
Щоб успішно нового навчить.
II. Актуалізація опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання (с. 4, вправа 5)
2. Гра «Чим відрізняються слова?»
Мак — рак, шишка — мишка, сірка — зірка, коса — коза, ворона — ворота, сливи — слава, пічка — річка.
Порт — спорт, Оля — Коля, боби — бобри, сова — слова, оса — роса, оси — коси.
- Давайте розгорнемо наші зошити напишемо сьогоднішнє число і класна робота.
3. Хвилинка каліграфії
Ведмідь, ясен, дятел;
— Скільки звуків у цих словах? Намалюємо звукову модель одного з слів.
III. Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні на уроці ми продовжимо розмову про звуки мовлення, будемо вчитися утворювати нові слова.
IV. Сприймання та усвідомлення учнями нового навчального матеріалу.
1. Відгадайте загадку.
• К дерева захищає
І на них вона завжди.
Коли треба, від біди. (Кора — нора)
— Із яких звуків складається перше слово-відгадка? ([к], [о], [р], [а])
— А друге? ([н], [о], [р], [а])
— які звуки в них однакові? ([о], [р], [а])
— А які розрізняють значення слів? ([к] — [н])
— який висновок можна зробити? (спотворювати звуки у словах не можна.)
— є слова, які хоча й схожі за звучанням, але різні за значенням. Наприклад: мак — рак. який звук треба замінити в слові мак, щоб утворилося слово рак? чим відрізняється слово лак?
— чим відрізняються слова?
Шишка — мишка, губка — шубка, галка — палка, коса — коза, день — пень, миска — мишка, валити — варити.
— Кожний звук у слові має своє важливе значення. Тому їх треба вимовляти чітко й правильно, бо, спотворивши навіть один звук у слові, ви вимовите слово з іншим значенням, а це зашкодить розумінню тієї інформації, яку ви хочете передати.
2. Робота за підручником (с. 6–7)

3. Первинне закріплення
Гра «Звук Чарівник»
— Дуже важливо називати всі звуки у словах, незамінювати їх
іншими, бо від цього змінюється значення. є звуки-«чарівники»,
які змінюють слова.
— як вони це роблять, ви зрозумієте, виконавши завдання.
1)З кожного поданого слова виключити один звук, щоб утворилося нове.
Зразок: зубр — зуб.
— Скільки звуків було у слові спочатку, скільки стало в новому слові?
слова: коса (оса), сміх (міх), екран (кран).
2) Додати до кожного почутого слова один звук так, щоб утворилося нове.
Зразок: мій — змій.
— Скільки звуків було у слові спочатку, скільки стало у новому слові?
слова: дар (у), клад (с), бере (г), оса (к);
3) Замінити в почутих словах один звук так, щоб утворилося нове.
Зразок: корж — морж.
— Скільки звуків було у слові спочатку, скільки стало в новому слові?
— який звук замінили у слові?
слова: нігті (к), зуби (д), пісок (л), галка (п), світ (ц).
Учні записують на вибір одну з пар слів до кожного завдання; вимовляють по порядку всі звуки в цих словах.
Фізкультхвилинка
https://www.youtube.com/watch?v=DxS_dV9T55U
4. Робота з підручником впр 8, ст. 5
V. Узагальнення й систематизація знань
1. Гра «Допоможіть Незнайкові»
— якось Незнайко вирішив стати поетом і почав писати вірші, але припустився помилки, написавши в одному зі слів не той перший звук, тому вірш звучить дуже кумедно. Треба допомогти Незнайкові виправити помилку.
Учитель читає вірші, а учні піднімають слово «стоп» коли чують помилку.
В кип’яток потрапив (б)ак (рак),
Став червоний, наче мак.
Наш Данило — лісоруб.
Він спиляв старезний — (ч)уб (дуб).
Просо висіяв Микита,
Та чомусь вродило (с)ито (жито).
я вночі забравсь на гірку
І побачив в небі (д)ірку (зірку).
риє нам з тобою (д)ріт (кріт)
Під землею перехід. я іменини відзначаю:
З’їв (п)орт (торт) і випив кухоль чаю
2. Вправа
— Замініть перші звуки в словах: син, рак, сік, річ, а в словах: сом, сир, гак, брат — останні звуки так, щоб утворилися слова з іншим значенням.
— Зробіть висновок про роль звуків у мові. (Кожний звук у слові має своє важливе значення. Тому їх треба вимовляти чітко й правильно, бо, спотворивши навіть один звук у слові, ви вимовите слово з іншим значенням)
— Як ніч можна перетворити на рака, змінюючи почергово лише одну букву? (Ніч — річ — рік — рак.)
VI. Підбиття підсумків.
— Із чого складаються слова, які ми вимовляємо?
— Щоб не плутати значення слів через один спотворений звук, що треба робити? (Треба чітко вимовляти всі звуки у слові, щоб не спотворювати його значення.)
— Наведіть приклади слів, схожих за звуковим складом. (Гриб — грип, зуб — суп, гора — кора — нора — пора, гілка — білка, піч — ніч — річ, кіска — кізка)
2. Домашнє завдання
-Молодці усі гарно справилися. Ми з вами добре попрацювали сьогодні.
Домашнє завдання. вправа 9 с. 5.
Дякую вам щиро за урок і до наступної зустрічі. До побачення!