Тема. Вправи на змінювання іменників за числами. Іменники, що вживаються лише в однині або лише в множині.
Мета: вчити учнів розуміти і використовувати в мовленні поняття „число іменників”, „множина”, „однина”. Вправляння у змінюванні іменників за числами, розвиток вміння аналізувати та узагальнювати мовні явища, розвивати орфографічну зіркість та зв’язне мовлення учнів. Виховувати інтерес до вивчення української мови.
Обладнання: індивідуальні картки, таблиці слів, ребуси, таблиці по темі „Іменник”.
Хід уроку
І. Організація класу.
Подивіться мені в очі. Погляньте один на одного, посміхніться. Для того, щоб справитися з завданням нашого уроку будемо працювати старанно, слухати уважно і писати охайно. Тож нині завдання на уроці такі
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати,
Дружно і плідно працювати.
Ми уже з вами підросли, але слова, які завжди беремо на урок добре пам’ятаємо.
Я – школяр,
Я – школярка,
Я – особистість творча,
Я – думаю, замислююся,
Я – аналізую, висловлюю свої судження,
Я – хочу знати.
Зошити ми всі відкриваємо
І під нахилом тримаємо.
Сидимо рівно не нахиляємось,
А ми поглянемо, як ви стараєтесь.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
(На дошці записані букви)
Зз, Аа, Сс, Іі, Вв, Лл, Уу, Тт, Оо, Кк.
„Сонечка” – записати ці букви в алфавітному порядку.
„Хмаринки” – записують лише приголосні букви.
„Зернятка” – записують лише голосні букви.
(Перевірка)
Яку частину мови ми зараз з вами вивчаємо?
Перша з них – іменник, друзі,
Цю частину люблять дуже,
Бо усе вона назве,
Дасть імення золоте.
Мама, мир і Україна,
Сонце, небо, світ, людина,
Звуки, букви, слово, мова –
Ось частина ця чудова.
В_сн_, н_вч_нн_, з_м_вл_, в_дм_дь, г_лл_, б_р_зк_, к_нь.
На скільки груп ми можемо поділити ці слова? На які саме? (за орфограмами
А чи можемо ми ще за якимись ознаками поділити ці слова на групи?
(за родами)
Придумайте з одним із слів речення.
Берізка вплела у коси золоті стрічки.
„Сонечка” – підкреслити граматичну основу і встановити зв’язок слів у реченні.
„Хмаринки” – визначити частини мови.
„Зернятка” – підкреслити граматичну основу.
(Перевірка)
А як ви думаєте, які найважливіші іменники у житті кожної людини?
(мама, тато, життя, здоров’я, хліб, мова, праця, хата, батьківщина, мир)
А які іменники ви б не хотіли ніколи вживати?
(смерть, біль, горе, хвороба, війна)
Підберіть, будь ласка, до слова Батьківщина синонім (вітчизна)
А до слова хата? (домівка, оселя)
До слова хвороба підберіть антонім. (здоров’я)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Яку тему ми почали вивчати на минулому уроці? (змінювання іменників за числами)
За якими числами змінюються іменники?
Коли одна – це однина:
Парта, дошка, бузина.
В множині – вони мої:
Книжки, парти і краї.
IV. Вивчення нового матеріалу.
(один учень називає слово в однині, сусід називає в множині)
„Сонечка” – описати лісового звіра. Підкреслити іменники в однині однією, а в множині – двома рисками.
„Хмаринки” – з тексту виписати іменники у множині.
Одяглися люди в шуби,
Натопили тепло груби,
Білки граються в дуплі,
Миші в норах у землі.
Сплять ведмеді в теплих лігвах,
Сосни в інею застигли
І під кригою на дні
Сплять у річці окуні.
„Зернятка” – списати строфу вірша вставляючи закінчення у множині.
Вишн_ в інею розквітли,
В білих шуб_ _ всі дубк_,
Зазирають ноч_ світлі
В розмальовані шибк_.
(Перевірка)
„Сонечка” – списати. Підкреслити однину і множину, знайти спільнокореневі слова і виділити корінь
„Хмаринки” і „Зернятка” – списати і підкреслити іменники в множині.
Морози, землі, місяці, ножиці. (поставити в однині)
Чому іменник ножиці не можна поставити в однині?
Загадки
У зимову веселу пору ми кращі друзі дітвори.
Возять діти нас на гору, ми веземо їх з гори. (сани)
Хто входить і виходить, той перший нам руку подає.
Ми стоїмо завжди при вході, нас у хаті кілька є. (двері)
(визначте число)
Ребуси
(визначити число)
Висновок. В українській мові є іменники, які вживаються тільки в множинні або тільки в однині.
М’ясо, молоко, масло, олія, сало, борошно, золото, дітвора, ходьба, доброта, сміливість, радість, любов.
Сани, двері, ворота, граблі, гроші, канікули, жнива.
Вчитель. Категорія числа іменників зараз об’єднує два значення: однину і множину. А колись (приблизно до кінці 12 – початку 13 століття) існувала ще форма двоіних, тому можна було сказати „дві руці”, „дві рибі”, „дві голові”.
V. Підсумок уроку.
Інтерактивна вправа „Мікрофон”
VI. Домашнє завдання.
Виконати вправу №66
„Сонечка” – скласти розповідь.
„Хмаринки” – складають словосполучення.
„Зернятка” – записують іменники.