Розробка уроку з української мови для 1 класу на тему: "Читання віршів про весну. Складання розповіді про зміни в природі, які відбулися навесні. «Річечка» Микола Вінграновський“.
Мета уроку: удосконалювати вміння учнів читати поетичні твори; вчити робити інтонаційну розмітку вірша, узагальнити поняття «веснянка».
Автор розробки уроку з української мови
вчитель початкових класів
закладу „Загальнооосвітня школа І-ІІІ ступенів №16 ВМР“
Красна Оксана Ярославівна
спеціаліст вищої категорії
Тема: Читання віршів про весну. Складання розповіді про зміни в природі, які відбулися навесні. «Річечка» Микола Вінграновський
Мета: удосконалювати вміння учнів читати поетичні твори; вчити робити інтонаційну розмітку вірша; узагальнити поняття «веснянка»; учити дітей бути спостережливими, уважними, розвивати словесну творчість учнів засобами художнього слова; розвивати допитливість, інтерес до навколишнього світу; збагачувати активний словник учнів; виховувати гуманні почуття, любов до природи.
Обладнання: малюнки весняної природи.
Тип уроку: формування вмінь та навичок.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1. Мовленнєва розминка
Ма-ма-ма — минула вже зима.
Оз-оз-оз — утіка від нас мороз.
На-на-на — надійшла весна.
Ки-ки-ки — дзюркотять струмки.
Ва-ва-ва — зеленіє трава.
Хи-хи-хи — прилітають птахи.
Ла-ла-ла — квітка розцвіла.
Ло-ло-ло — сонце припекло.
2. Робота над віршем В. Гринько «Чарівні слова»
— Додайте свої чарівні слова до переліку В. Гринько.
До всіх сердець, як до дверей,
Є ключики малі.
Їх кожен легко підбере,
Якщо йому не лінь.
Ти, друже, мусиш знати їх,
Запам’ятать неважко:
Маленькі ключики твої —
«Спасибі» і «Будь ласка».
3. Творча вправа
— Доберіть близькі за значенням вирази до кожного з поданих.
Добрий ранок.
До зустрічі.
Гарних снів.
Перепрошую.
Щиро вдячний.
Доброго здоров’я.
4. Виразне читання вірша В. Крищенка «Добрий день»
— Чи може щире слово прикрасити день? А поліпшити настрій людини? Доведіть свою думку.
5. Читання за особами оповідання за В. Сухомлинським «Скажи людині: “Доброго дня!”»
6. Гра «Чи уважний ти читач?»
• У кущах заспівали цвіркуни. (–)
• Листя заграло і затремтіло. (+)
• Сонце засвітило яскравіше. (–)
• Польовою стежечкою ідуть батько й маленький син. (–)
• — Доброго дня, бабусю! — каже син. (+)
• — Бо ми побажали людині здоров’я. (–)
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
— Відгадайте загадки.
• Які ноги заввишки, такий ніс завдовжки.
Хату на хаті має, жабам рахунок знає. (Лелека)
• Привітанням журавля я пробуджую поля,
Небеса і ручаї та заквітчую гаї.
Відгадайте, хто вона, ця красуня чарівна? (Весна)
— Так, весна пробуджує землю від зимового сну, заквітчує гаї, наповнює струмки водою, викликає птахів у рідний край, вітається з сонечком ясним, квітами барвистими, пробуджує комах, звірів, веселить усіх людей. Сьогодні на уроці ми будемо читати і обговорювати вірші про весну.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Вправа для розвитку навички читання
— Прочитайте вірш. У другій строфі виділіть голосом кому і що несла весна. Для цього робіть паузу після кожного слова, підвищуйте і понижуйте голос так, як показують стрілочки.
2. Робота над спільнокореневими словами до слова весна
— Прочитайте слова. Яке серед них найголовніше?
весняний
весніти весна веснянка
веснонька
3. «Скарбничка слів і понять». Уточнення поняття «веснянка»
Веснянка – це хорова пісня. В ній оспівується пробудження природи від зимового сну.
4. Ознайомлення з віршем Т. Коломієць «Веснянка»
1) Читання вірша учнями
2) Обговорення вірша
— У чому до нас прийшла весна?
— Що вона принесла?
— Як ви зрозуміли вираз весна-красна?
3) Виразне читання вірша дітьми
4) Відповіді на запитання. Розглядування ілюстрації
— Як поетеса назвала весну?
— У чому вона до нас завітала?
— Як ви вважаєте, чому весна була в синій хустинці?
— Що весна з собою принесла?
— Поясніть, чому вона несла саме такі гостинці?
Фізкультхвилинка
Ось іде до нас весна.
Все навколо ожива:
(Встати із-за парт, потягнутися.)
Підсніжники прокидаються,
Проліски посміхаються,
(Посміхнутися, потерти кулачками очі.)
Пташки прилітають, (Помахати руками, як крилами.)
Діти вибігають, (Біг на місці.)
На луках стрибають. (Стрибки.)
5. Словесне малювання
— Як би ви, діти, зобразили весну?
6. Творча робота
— Доберіть до слова весна якомога більше слів — ознак предмета.
Весна (яка?) ... рання, весела, зелена, яскрава, різнокольорова, сонячна, радісна, ніжна, веселкова, квітуча.
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Робота в парах
— Прочитайте речення. Яку пору року вони відображають? Яке слово повторюють у кожному реченні?
• Діти побігли купатися на... (річку).
• Пригріло сонечко, і до... (річки) побігли дзюркотливі струмки.
• Сумно опустила верба золоті віти до тихого плеса... (річки).
• Мороз скував у льоди... (річки) та озера.
2. Ознайомлення з віршем М. Вінграновського «Річечка»
1) Читання вірша вчителем
Річечка
Сама собою річка ця тече,
маленька річечка, вузенька, як долоня.
Ця річечка – Дніпра тихенька синя доня,
маленька донечка без імені іще.
Вона тече в городі в нас під кленом,
і наша хата пахне їй борщем.
Цвіте над нею небо здоровенне
солодкими хмаринами з дощем.
Ця річечка тече для клена і для мене,
її й тоді я бачу, коли сплю.
Я річечку оцю в городі в нас під кленом
Як тата й маму і як мед люблю.
— Чи є ім’я в маленької річечки?
2) Самостійне читання учнями
Фізкультхвилинка (гімнастика для очей)
3) Обговорення прочитаного. Вибіркове читання
— Як описав М. Вінграновський річечку? Зачитайте.
— До якої річки несе свої води маленька річка?
— Прочитайте, де тече річечка?
— Знайдіть слова, що відображають ставлення автора до маленької річечки.
— Які образні вислови та порівняння використав автор у вірші? (Небо здоровенне, солодкі хмарини, Дніпра тихенька синя доня; вузенька, як долоня)
— З чим порівнюється любов до річки?
VІ. Підведення підсумків уроку
— Про яку пору року ми сьогодні говорили?
— На кого схожа весна? Опишіть її.
— Що принесла нам весна?
— З яким настроєм ви завершуєте урок?