Розробка уроку з української мови (письма) для 1 класу на тему: "Удосконалення вміння писати вивчені букви. Виконання творчих письмових завдань. Наголос. Склад. Письмо слів під диктовку. СМС: складання зв'язної розповіді“.
Метою уроку є: систематизувати знання учнів про голосні звуки, удосконалювати навички правильної вимови, каліграфічного письма; вчити учнів писати слова під диктовку.
Автор розробки уроку з української мови
вчитель початкових класів
закладу „Загальнооосвітня школа І-ІІІ ступенів №16 ВМР“
Красна Оксана Ярославівна
спеціаліст вищої категорії
Тема: Удосконалення вміння писати вивчені букви. Виконання творчих письмових завдань. Наголос. Склад. Письмо слів під диктовку. СМС: складання зв’язної розповіді
Мета: систематизувати знання учнів про голосні звуки, удосконалювати навички правильної вимови, каліграфічного письма; вчити учнів писати слова під диктовку; розширювати уявлення учнів про склад як найменшу звукову одиницю, яка виділяється в мовному потоці; удосконалювати вміння ділити слова на склади, ставити наголос, виділяти наголошений та ненаголошений склади; розширювати словниковий запас; розвивати фонематичний слух, мовлення, увагу, мислення, інтелектуальні здібності; виховувати чуйність, доброту, гуманне ставлення до всього живого, шанобливе та турботливе ставлення до природи.
Обладнання: предметні малюнки, картки із завданнями для групової та індивідуальної роботи.
Тип уроку: формування вмінь та навичок.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань учнів
1. Каліграфічна хвилинка
Письмо довгої прямої лінії, заокругленої вгорі і внизу (перший елемент великих літер Щ, Ш, Ц, Й).
2. Робота над загадками
— Відгадайте загадки і дізнайтеся, які птахи зимують вдома.
• Я ловлю комах, жучків,
Їм маленьких черв’ячків,
В теплий край я не літаю,
Під стріхою хату маю.
Цвірінь! — сів я на хлівець.
Звуть мене… (горобець).
• Вірно людям я служу,
Їм дерева стережу.
Дзьоб міцний і гострий маю,
Шкідників ним добуваю. (Дятел)
3. Звуко-буквений аналіз слів-відгадок за варіантами
Варіант 1 — слово горобець.
Го|ро|бець — [горобец′] — 3 скл., 8 б., 7 зв. (Буква м’який знак звука не позначає.)
Варіант 2 — слово дятел.
Дя|тел — [д′ател] — 2 скл., 5 б., 5 зв.
4. Повторення відомостей про голосні звуки
• На які дві групи поділяються всі звуки в українській мові? (Голосні, приголосні)
• Яка з цих груп більша, а яка — менша? (Приголосних більше, голосних менше)
• Скільки голосних звуків в нашій мові? (6)
• Назвіть їх. ([а], [о], [у], [е], [и], [і])
• Назвіть букви, які позначають голосні звуки. (а, я, о, у, ю, е, є, и, і, ї)
III. Повідомлення теми і завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності
— Сьогодні на уроці ми будемо удосконалювати вміння писати вивчені букви, ділити слова на склади, ставити наголос у словах, а також писати слова під диктовку.
ІV. Повторення вивченого матеріалу
1. Завдання на закріплення знань про голосні звуки
— Доберіть голосні букви таким чином, щоб вийшли слова. З двома словами складіть і запишіть речення.
Варіант 1 Варіант 2 Варіант 3
р..с (о, а, и) д..б (о, у, а) ж..р (о, у, и)
с..р (у, а, и) л..с (у, а, і) к..т (у, а, і)
в..л (о, у, і) б..к (у, а, и) л..д (о, у, і)
2. Робота з деформованим текстом
— Переставте речення таким чином, щоб вийшла зв’язна розповідь. Запишіть два останніх речення.
1. Першими з’являються шпаки.
2. За ними прилітають жайворонки.
3. Вони дуже поспішають.
4. З приходом весни всі пташки повертаються додому.
5. Треба встигнути зайняти гніздову галявину, побудувати гніздо, вивести пташенят.
6. Навесні у пташок настає гаряча пора.
(4, 1, 2, 6, 3, 5)
3. Виконання завдань
Завдання 1
— Прочитайте текст. Про кого в ньому йдеться? (Про журавлів)
— Яку назву можна дібрати до цього тексту?
— Спишіть текст. Вставте пропущені букви.
Журавел.. - великий птах. У н..ого довгі ноги, довга ши.., довгі крила. Він живе біл.. води.
Журавлі – гарні танц…ристи. Вони ходять.. колом, вклоня..ться один одному.
— Які звуки позначають вставлені букви?
— Яка буква не позначає окремого звука?
— Яка її роль у слові?
Завдання 2
— Усно складіть речення за малюнком.
(Журавель побачив зелену жабку. Вона сиділа на великому листку лілії і дивилася на птаха переляканими очими. Журавлик запропонував жабці подружитися. Жабка була дуже рада.)
4. Робота над віршем
— Прочитайте вірш. Спишіть, підкресліть букви, що позначають голосні звуки.
Журавель
Прилетів журавель
З невідомих земель.
А в нашій окрузі
Поселився в лузі.
Фізкультхвилинка
Ходить бусол по воді:
Чап! Чап!
Ловить жабок по одній:
Хап! Хап!
Перелякані жабки:
Ква! Ква!
Пострибали під листки:
Раз! Два!
Ой лелеко довгоногий,
Покажи ти нам дорогу:
Заблукали ми без мами,
Не знайдем дорогу самі…
«Тупни правою ногою,
Потім лівою ногою,
Потім — обома ногами,
Так і прийдемо до мами…»
V. Узагальнення вивченого матеріалу
1. Дописування складів — утворення слів
— Допишіть склади, до яких входить одна буква.
Наприклад: ..нот — єнот.
..волга, ..рел, ..дуд, ..гуар.
змі.., ..жак, ..лень, ..щірка.
2. Дописування складів — утворення імен
— Допишіть склади, до яких входить одна буква, щоб утворилися імена людей
Варіант 1 (для хлопців)
1) ..ван, ..лля, ..гор, ..лег;
2) ..лександр, ..лексій, ..рослав, ..рій.
Варіант 2 (для дівчат)
1) Валері.., Вікторі.., Дар’.., Зо..;
2) Марі.., Наді.., ..ра, ..ля.
3. Робота в групах
— Прочитайте слова. Спишіть, поділяючи їх рисками на склади, підкресліть другий склад, поставте наголос.
Горлиця, ворона, горобець, сорока, снігур, качур, чапля, синиця.
— Побудуйте зі складів слова. Запишіть їх. З одним на вибір складіть і запишіть речення.
(Деркач, дятел, пава, папуга, фламінго, чайка, баклан, пелікан)
— Допишіть по два склади, щоб вийшло слово. З одним словом складіть і запишіть речення.
(Синиця, лелека, папуга, ластівка, горлиця, горобець)
Фізкультхвилинка. Пальчикова гімнастика
Ось конячка прискакала,
Б’є копитом: цок-цок-цок,
І по колу, й по доріжці,
Ще й забігла у лісок.
Рухи в різні боки другим і третім пальцями рук, підстрибуючи, з акцентом на один палець.
4. Письмо слів під диктовку
— Будьте уважні. Пишіть каліграфічно. Які слова слід писати з великої букви?
Ліс, масло, діти, літо, єнот, піч, матуся, Дмитро, колосок.
VI. Підведення підсумків уроку
— З якими пташками ви сьогодні подружилися?
— Хто з них вам запам’ятався найбільше?
— Що повторили, виконуючи письмові вправи?
— Що розкажете вдома батькам?