Конспект уроку з української мови для 1 класу на тему :"Закріплення звука [ж], букви ж. Робота над текстом української народної казки «Лисичка і Журавель».

Про матеріал
Мета: закріпити артикуляційну вимову звука [ж], вміння виділяти звук у словах; удосконалювати навички читання; розвивати мислення учнів, уміння розповідати казку в діалогічній формі з елементами інсценізації; виховувати почуття поваги до людей, вміння дружити. Наочність: буквар; українська народна казка « Лисичка і Журавель»; набірне полотно; каса букв; індивідуальні фішки для складових схем; предметні малюнки; картки зі складами, словами та прислів’ями; ілюстрації учнів до казки « Лисичка і Журавель»; маски тварин. Тип уроку: урок закріплення знань
Перегляд файлу

 

Урок на тему: Закріплення звука [ж], букви ж. Робота над текстом

                          української народної казки «Лисичка і Журавель».

 

 

Навчальний предмет: українська мова ( навчання грамоти) 1 клас

Розділ: букварний період

Тема. Закріплення звука [ж], букви ж. Робота над текстом

          української народної казки «Лисичка і Журавель».

Мета: закріпити артикуляційну вимову звука [ж], вміння виділяти звук у

           словах; удосконалювати навички читання; розвивати мислення учнів,

           уміння розповідати казку в діалогічній формі з елементами

          інсценізації; виховувати почуття поваги до людей, вміння дружити.

Наочність: буквар; українська народна казка « Лисичка і Журавель»; набірне полотно; каса букв; індивідуальні фішки для складових схем; предметні малюнки; картки зі складами, словами та прислів’ями; ілюстрації учнів до казки « Лисичка і Журавель»; маски тварин.

Тип уроку: урок закріплення знань

ХІД УРОКУ

 

І. Організаційно – психологічний етап

В цьому класі друзі всі.

 Я і ти, і ми, і ви.

Добрий день тому, хто зліва.

Добрий день тому, хто справа.

Ми – шкільна сім’я.

В цьому класі друзі всі.

 Я і ти, і ми, і ви.

Посміхнись тому, хто зліва.

Посміхнись  тому, хто справа.

Ми – одна сім’я.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми уроку

Інсценізація вірша «Зайчик та Білочка»

В лісі сірий зайчик жив
Він із білкою дружив
Білочка гриби шукає
Зайчик їй допомагає
То кисличку їй подасть
Білочко, роби запас
То подасть соснову шишку
То несе в зубах горішки
Раз у яму він упав
Шансів вибратись не мав
Як побачила це білка
Вмить схопила довгу гілку
Каже

«Зайчику, хапайсь,
Міцно зубками тримайсь!»


Зайчик навіть не боявся
В друзях він не сумнівався!
І маленькі білки скоро
Зайця витягли нагору.
Справжні друзі із біди
виручать тебе завжди!
Та щоб друзів вірних мати,
І про них потрібно дбати.

Інтерактивна вправа «Квітка-семицвітка»

Подивіться на цю квіточку – семицвіточку.  Вона незвичайна, бо має назву, прочитайте «Дружба». Свої кольорові пелюсточки вона нам розкриє (повернеться лицьовою стороною) за умови виконання «Правил дружби». Чи готові ви довести, що всі знаєте правила дружби і вмієте дружити? Тож, рушаємо у путь.

Ознайомлення із завданнями уроку,.

     Цікаво, що  кожен із вас чекає від уроку. Якщо ви очікуєте на уроці отримати нові знання, пока­жіть червону  картку, якщо чекаєте цікавого

спілкування - зелену, а хто ще не визначився-жовту.

      Дуже добре, що майже всі очікують отримати нові знання.

- Як ви, діти, розумієте звертання до мови: « По землі рідній лийся»?

( Мова ллється, як водичка.)

- Так, щоб наша мова була чистою, як джерельна вода, ми повинні зрозуміло висловлювати свої думки, правильно та чітко називати звуки в словах. На цьому уроці ми познайомимося з новим звуком та буквою,якою він позначається на письмі, будемо удосконалювати навичку читання та запросимо в гості казку.

ІІІ. Повторення та закріплення вивченого

1. Мовна розминка. Закріплення звукового значення букви ж.

 - Як в українській мові вимовляється звук [ж]? ( Чітко та дзвінко)

- Перевіримо, хто з вас найкраще вимовляє звуки.

1.1. Змагання в проказуванні скоромовки напам’ять ( учні змагаються парами; перемагає той, хто найчіткіше промовляє скоромовку, робить це швидко та безпомилково ).

Скоромовка

Жовтий жук у житі жив,

           Жук із жабою дружив,

           Жартувати жук любив –

Жабу жук завжди дражнив.

1.2. Вправляння у літературній вимові слів зі звуком [ж] -

промовляння чистомовки.

- Не всім діткам вдалось перемогти, але не засмучуйтесь, вам допоможе        навчитися вимовляти правильно всі звуки - чистомовка.

Жу – жу – жу – я з подругою дружу,

Жа – жа – жа – дай, жаднюго, коржа,

Іж – іж – іж - пиріжок на всіх розріж,

Жи – жи – жи – дружбу нашу бережи.

Фізхвилинка

                         Добре те, що сонце світить(руки вгору).

                         Добре те, що віє вітер (хитають дерева).

                         Добре те, що цей ось ліс (присідають)

                         Разом з нами ріс і ріс (підіймаються вгору).

                         Хай живуть у ньому в мирі (крокують)

                         Всі птахи і різні звірі!( плескають у долоні)

 

2. Аналітико – синтетичні вправи.

2.1.. Відгадування загадок.

Летить - виє,

Сіло – землю риє.

Чорне тіло, чорний вус,

Ніби справжній сажотрус. (Жук.)

У зеленому жакеті,

Галасує в очереті,

Хоч і плавати мастак,

І не риба, і не рак. (Жаба.)

Довгі ноги, довгий ніс,

Прилетів – обід приніс.

Смачних жабеняток

Для своїх маляток. (Журавель.)

2.2. Звуко – буквений аналіз слів.

Учні працюють самостійно у групах, викладаючи за допомогою фішок звукові схеми слів – відгадок. Ті учні, які найпершими відгадали загадки, викладають слова на набірному полотні за звуковими схемами.

- о -           - о - о            - о - о - о =

жук          жаба              журавель

- До якої схеми слово – відгадка цієї загадки ?

По дорозі в’ється змій,

Я від нього втік мерщій.

Від гадюки втік чимдуж,

А то виявився … (Вуж.  - о -)

2.3. Словникова робота.

2.3.1. Перегляд предметних малюнків. Робота зі словом «журавель».

- Які ще назви цього птаха ви, можливо, чули від своїх батьків, бабусь, дідусів?

( Бусол, бузько)

-  Які чудесні барви у нашій рідній мові,

Які відтінки різні від Сейму аж до Сян.

У Києві говорять інакше, ніж у Львові.

І чорногуз, і бусол, лелека і боцян.

                                                   ( Д.Білоус)

2.3.2. Створення проблемної ситуації.

- А ще журавлів називають веселиками. Вслухайтесь у це слово та подумайте:

- Коли саме журавлів називають веселиками?

( Кажуть, що ці птахи приносять тепло навесні. Всім весело. Люди радо зуcтрічають журавлів і називають їхвеселиками.)

Не зву тебе « журавель»,

Щоб я не журився.

Назву тебе « веселиком»,

Щоб я веселився.

- Любить український народ цього птаха. Існують про нього повір’я, примовляння, вірші, казки.

2.4. Розвиток фонематичного слуху. Закріплення артикуляції звука [ж].

2.4.1. Робота над віршем Бориса Мозолевського «Журавлина балада», виділення звука з мовного потоку та закріплення його артикуляції.

- Послухайте вірш і виділіть слова із звуком [ ж ].


Косив в лузі журавель

Журавлиха жала,

А мале журавленя

Снопики в’язало.

Зійшло сонце з-за гори

Стало вельми жарко.

- В’яжи, в’яжи, мій синочку,

Зловим тобі жабку.

Як нажали три снопи,

Сіли спочивати –

Син і батько журавлі

Й журавлиха мати.

Журавлеві снивсь комбайн,

Журавлисі – жатка.

А малому журавляті –

Зелененька жабка.


 

2.4.2. Гра « Впіймай слово».

- Впіймай слова зі звуком [ж], які звучать у вірші.

- Кажан, жук, журавель, жираф, жердина, ложка, в’яжи, нажали. женчики, журавлиха, жатка, вуж, журавленя, жарко жоржина, пиріжки, жала, жабка.

Учні плескають в долоні.

( Журавель, журавлиха, журавленя, жала, жатка, жабка, в’яжи, нажали, жарко)

3. Фізкультхвилинка


Косить в лузі журавель

Конюшину та щавель.

А журавлики малі

Узялися за граблі.

Хоч журавка і не косить,

Так джерельну воду носить.

( Учні показують рухами дії )


ІІІ. Удосконалення навички читання

1. Читання складів і слів, поданих на дошці.

ЖА

ЖАР

ЖАРТ

ЖАРТУВАТИ

ЖУ

ЖУРАВЕЛЬ

ЖУРАВЛИХА

ЖУРАВЛЕНЯ

ЖІ

НОЖІ

КОРЖІ

ЖІНКА

НІЖ

НІЖКА

КНИЖКА

ДІЖКА

Звертається увага на пом’якшене вимовляння звука [ж] перед і.

2. Читання складів і слів у стовпчику з підручника ( стор. 104) з опорою на виділені злиття.

БІЖИТЬ           ЖУРАВЕЛЬ           ПОКАЖИ

ЛЕЖИТЬ         ЖУРАВЛИК          ПОКАЖІТЬ

ДРУЖИТИ      ЖУРАВЛИНИЙ    РОЗКАЖИ
ПОДРУЖИТИСЬ                            РОЗКАЖІТЬ

Гра « Вовк та Заєць» ( учні читають парами: «заєць» читає, а

«вовк» наздоганяє, почавши читати через деякий проміжок часу.

3. Робота над текстом української народної казки « Лисичка і Журавель» 

3.1. Первісне сприйняття тексту.

Учитель читає за букварем, а учні переказують казку далі.

- Чи можна назвати Лисичку і Журавля справжніми приятелями, друзями?

- Чому?

3.2. Обговорення проблемного питання: « Яким треба бути, щоб не опинитися в подібній ситуації?». Розвиток мовлення.

- Чи добре вчинила Лисичка?

- Як Журавель віддячив Лисичці за її глузування ?

- Чи може тривати дружба між Журавлем і Лисичкою?

- Чого вчить ця казка?

( Бути щирим зі своїми друзями, ділитися з ними тим, чим можеш поділитися, завжди говорити правду, бути гостинним, щедрим.)

 

 

 3.3. Вторинне сприйняття тексту учнями.

3.3.1. Читання ланцюжком.

3.3.2. Вибіркове читання.

- Якими словами запрошувала Лисичка Журавля?

( - Приходь, куме, до мене в гості.)

- Як саме пригощала Лисичка гостя?

( А вона зварила молочний кисіль, розмазала його тоненько по дну тарілки і поставила перед гостем.)

3.3.3. Робота над прислів’ями.

- Утвори прислів’я. Який із цих висловів може бути заголовком до казки? Доведи свій вибір.

З добрим дружись,                                                 а той, хто правду каже.

Яке частування,                                                      а злих стережись.

Не той друг , хто медом маже,                              таке й дякування.

( Яке частування, таке й дякування. )

3.3.4. Закріплення роботи над текстом .

Переказування уривка казки в діалогічній формі з елементами інсценізації.

ІV. Підсумок уроку Оцінювання

  • Гра "Мікрофон"

─ Чи сподобався вам урок?

─ Чим цікавим займалися на уроці?

─ Що більше всього запам’ятали?

─  Про що нове дізналися?

─ Як ви оцінюєте свою роботу на уроці?

    За таблицею «Знати», «Вміти», «Цінувати»(в па­рах)

1-ша пара - «Знаю»(називають, що дізналися на уроці)

2-га пара - «Вмію»(називають, що вміють) .

Троє учнів працюють в групі «Ціную»

 

Учень декламує вірш

                                         Як поводяться друзі

                                        Купили зайчику морквину –

Він дав сестричці половину.

Капустки хтось подарував –

Він їв і друзів частував.

- Отак і треба, - каже мама,-

І в діток водиться так само.

А хто жаліє щось для друга,

Той називається жаднюга. ( Б. Мозолевський)

- На уроці ми закріпили вміння артикулювати звук [ж]. Вдосконалювали навички читання, вчилися переказувати казку. Визначили правила спілкування з товаришами.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    

 

 

 

 

 

 

 

doc
Пов’язані теми
Українська мова, Розробки уроків
НУШ
Додано
27 грудня 2023
Переглядів
167
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку