Конспект та презентація уроку з української мови за підручником Українська мова (Вашуленко, Дубовик) 2 клас
Урок української мови 2 клас
РОЗПОВІДНІ РЕЧЕННЯ. РОЗДІЛОВІ ЗНАКИ В КІНЦІ РОЗПОВІДНОГО РЕЧЕННЯ
Учитель початкових класів Шосткинської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №5 Нагуло Надія Володимирівна
Мета: домогтися засвоєння учнями поняття «розповідне речення», навчати аналізувати навчальний матеріал, виокремлювати головне, збагачувати словниковий запас учнів, домагатися посилення комунікативних властивостей мовлення(виразності), розвивати вміння самостійно застосовувати правило, виховувати розуміння краси в природі.
Обладнання: підручник «Українська мова. 2 клас» М.С. Вашуленко, С.Г. Дубовик, Київ. Видавничий дім «Освіта» 2012; «Розповідні речення. Презентація Microsoft PowerPoint.ppt» ,Валентина Адамчук відео «Зимонька-зима» , YouTube, картки із зображенням сніжинок із завданнями
ХІД УРОКУ
Люблю я свій розум,
Увагу та пам'ять.
Працює мій мозок.
І вчусь я старанно.
Сприймаю все нове
І мислю логічно.
Учителя слово
Здійсню практично.
( ЦИМБАЛ ОЛЕНА МИКОЛАЇВНА)
2.Перевірка домашнього завдання. Вправа «Вузлики»
- Розплутайте вузлики та прочитайте тексти:
1). Текстом ми називаємо_____ висловлювання. Текст складається з ______, які пов’язані між собою за _______. До тексту можна дібрати_________.
2). Речення виражає _____________ ______. Кожне нове речення починається з __________ ________. Всі слова у реченнях пишуться __________.
- Прочитайте речення, які ви склали вдома. (Діти читають перше речення)
- Ви гадаєте це речення. (Так)
_ Чому ви впевнені, що це речення? ( Слова пов’язані між собою та виражають закінчену думку)
- Скільки слів у цьому реченні? Як записали перше слово?
- Прочитайте друге речення. Якими словами у другому реченні замінили слово «сніжинка». Як ви думаєте, навіщо? (Щоб уникнути повтору)
Окремо двоє учнів на дошці виконують перевірку звуко-буквеного аналізу виділених слів
[- - о - = о = о =] - [к р у ж л´а й у т´] – кружляють – 3 скл., 2-й скл.
наголош., 9 зв., 9 б., два звуки [йу] – позначені буквою ю, буква «ь» - звука не позначає.
[- о = о = о - о] - [з а с´а й а л а] – засяяла – 4 скл., 2 –й скл. наголош., 8 зв., 7 б., два звуки [йа] позначені буквою «я».
- Якій порі року присвячені ці речення.
3. Підготовка до вивчення нової теми. Ігрова ситуація.
- Діти, до нас на урок завітала незвичайна гостя. Відгадайте загадку та дізнайтеся, хто вона.
На подвір’ї – біло-біло,
Ні стежиночки нема.
Завихрило, завістило –
Це до нас прийшла …
Поки діти переглядають відео, я прикріплюю на дошці сніжинки.
Напис на першій сніжинці: «Діти, сьогодні ви дізнаєтесь дещо нове про речення»
4. Каліграфічна хвилинка
- Поглянемо, яке повідомлення має для нас друга сніжинка: «Щоб розкрити таємницю Зими вам потрібно пройти через зачарований ліс. До нього веде стежинка- плутанка. Пропишіть кожну другу літеру і ви отримаєте транспортний засіб, який домчить вас до наступного завдання».
Зсзазнзчзазтза
5.Вивчення нового матеріалу.
- Далі нас стежина поведе до Галявинки віршів. Тут ми зустрічаємо ще одну сніжинку. А ось її завдання.
а) Колективна робота ( с.90 Вправа 231).
Прочитайте вірш.
Із скількох речень складається перша строфа?
Прочитайте перше речення. Про що розповідається у ньому?
Прочитайте друге речення. Про що розповідається у ньому?
Порадьтеся між собою і дайте відповідь на питання: «З якою метою автор вірша склав ці речення?» (Він хотів повідомити нам про те, що сніжок втомився, зупинився)
Прочитайте, як називаються речення, метою яких було щось повідомити, розповісти. Зверніть увагу, який пунктуаційний знак стоїть вкінці розповідного речення.
б) Робота над інтонацією окличних речень
- Прочитайте другу строфу. Чи змінилася інтонація з якою ми вимовляємо речення другої строфи?
А мета змінилася? (Ні. За метою висловлювання речення залишилося розповідним.)
6. Списування
- Спишіть останнє речення. Яким словом можна замінити словосполучення «рідний край»?
- Поки ми аналізували розповідні речення до нас злетіла ще одна сніжинка. Вона якось дивно кружляє, танцює. Схоже, що вона хоче щоб ми потанцювали разом із нею.
7. Фізхвилинка (з музичним супроводом)
8.Закріплення вивченого матеріалу.
- Разом із новою сніжинкою ми злетіли на верхівку гори. Така чудова картина.
Якщо бачиш на картині
Намальована ріка,
Чи ялинка й білий іній,
Чи садок і пасіка.
Або снігова рівнина.
Чи пустеля та міраж,
То без сумніву картина
Називається . ..(пейзаж)
9.Самостійна робота (вправа 233)
- Наступна сніжинка пропонує нам виконати таке завдання: «Прочитайте вірш. Про які гори України в ньому розповідається? Прочитайте розповідні неокличні речення. Прочитайте розповідні окличні речення. Спишіть вірш.
10. Розвиток мовлення
- До нас спускається ще одна сніжинка. Вона принесла нам два красиві малюнки. Розгляньте їх уважно. Складіть два розповідні речення про зиму користуючись малюнками.
(Діти зачитують свої речення.)
11. Робота над словниковим словом «Іній»
- Наступна сніжинка принесла нам загадку
В нас зимою білим цвітом
Сад зацвів неначе літом (іній)
12. Підсумок уроку
- Погляньте, що ми знайшли під гілочкою ялини, запорошеною інеєм. Це скриня Зими. Відкриємо її. Тут якийсь сувій. Та це ж лист від Зими.
«Вітаю, любі діти. Ви відкрили мою таємницю. Найбільше я люблю, коли про мене розповідають у віршах. Для цього треба вміти складати розповідні речення і правильно їх інтонувати. Говоріть про мене ніжно. І ставте в кінці таких речень крапку. Або розповідайте із захопленням. Тоді закінчуйте речення знаком оклику. А я подарую вам незабутні дні з іграми та веселощами. Бувайте здорові. Ваша Зима»
- Зима пропонує розповісти про сьогоднішній урок. Будьте уважні, кожен приготуйтеся відповідати.
Сьогодні на уроці я…
Навчився …
Запам’ятав…
Дізнався…
Зрозумів…
Повторив…
Зробив сам…