Українська мова 2 клас
Тема: Головні слова в реченні.
Мета: дати учням уявлення про головні слова в реченні, вчити знаходити їх у реченні,
будувати речення за поданими головними словами;розвивати вміння зв’язно
висловлюватись, аналізувати ; закріплювати знання про речення, збагачувати
словниковий запас учнів; виховувати любов і повагу до рідного слова.
Хід уроку
І. Орг. момент
ІІ. Ознайомлення із планом уроку.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Гімнастика для розуму.
1. Який сьогодні день?
Якщо сестра старша за брата, то брат….
Якщо дерево вище за кущ, то кущ…
Якщо річка ширша за струмок, то струмок…..
2. Продовжити речення:
Помідор червоний, а огірок….
Перець гіркий, а лимон….
Залізо тверде, а глина…..
Пензликом малюють, а ручкою….
Голкою шиють, а ножицями ….
3. Гра « так « чи « ні «
- Речення, в якому про когось або про щось розповідається називається питальним.
- Речення, в якому про когось або про щось запитується називається питальним.
- Вкінці питального речення ставить крапка.
-Речення, в якому є спонукання, називають спонукальним.
-Спонукання- це порада, наказ, запрошення, прохання.
- Вкінці спонукального речення ставиться знак спонуки.
- Вкінці спонукального речення ставиться крапка або знак оклику.
ІУ. Перевірка домашнього завдання.
У. Робота в зошиті.
1. Сс Сс Сс (вибрати королеву серед літер)
Сі сі іч че ень ( самооцінка каліграфії )
2. Звуко – буквений аналіз слова « січень «
3. Скласти словосполучення зі словом січень та ввести це слово у речення.
СІЧЕНЬ ЯКИЙ? СІЧЕНЬ ЩО РОБИТЬ ?
4. Словниковий диктант
[ з а й е ц ] [ в у л и ц а ] [ компйутер ] [ килим ] о л е н ] [ в і д м і д ь ]
( коментоване письмо на дошці )
УІ. Оголошення теми і мети уроку.
УІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Робота над реченнями.
У повітрі весело кружляють сніжинки. ( щоб краще зрозуміти нам головні слова, треба це речення скоротити.)
У повітрі весело кружляють сніжинки.
У повітрі кружляють сніжинки.
Кружляють сніжинки. ( виділили головні слова в реченні, поставили до них питання,вказали, як підкреслюємо їх у реченні )
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
2. Диференційований підхід ( завдання для виділення варіантів).Списати, підкреслити головні слова в реченні.
Прийшла в наш край сніжна зима.
ПЕРЕВІРКА
ІІ ЕТАП
Самостійно списати, підкреслити Визначити головні слова з Працюють з вчителем.
головні слова: мірою допомоги:
Дерева вкрились срібним інеєм. Заспівали діти веселу пісню. Діти грають у сніжки.
Хто ? Що зробили ?
-----------------
ПЕРЕВІРКА
Вранці ( хто ? ) поспішають ( куди?). Взимку їжак спить у лісі. Діти прийшли у парк.
Хто? Що зробили?
-----------------
ПЕРЕВІРКА
Скласти речення за схемою. Ласкаве ( що?) світить ( де?) Бабуся спекла торт.
______ _________ ………
ПЕРЕВІРКА
СПІЛЬНЕ ЗАВДАННЯ
Робота з деформованими реченнями.( Підвести дітей і пояснити їм, що в реченні може бути два підмета і два присудка ( без вживання термінів )
Ялинки стоять в лісі дуби і засніжені. ( Ялинки і дуби стоять в лісі засніжені .)
Свистить на вітер вулиці і гуде. ( Вітер на вулиці свистить і гуде .)
_______ ____
УІІІ. Підсумок уроку
Гра « Мікрофон «
Ми сьогодні на уроці говорили про ….
Перше головне слово має питання…. І підкреслюється ..
Друге головне слово відповідає на …
Мені сьогодні сподобалось..
Я сьогодні дізнався , що..
ІХ. Дом.завдання.