Конспект уроку з української мови для 3-А класу
Тема. Іменник як частина мови
Мета.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: таблиця «Іменник як частина мови», предметні малюнки, картки для самостійної роботи, орфографічні словники.
Зміст уроку
I. Організаційний момент.
Діти стоять у колі, кожен з учнів називає своє ім’я так, як йому подобається, щоб його називали; говорить слова-вітання, „ввічливі слова”
Учитель:
Давайте привітаємось,
Давайте посміхнемося,
Давайте в очі глянемо,
І нам тепліше стане.
Раз рука, два рука,
Раз плече, два плече.
Голова вліво, вправо подивилась,
Посміхнулась, привіталась.
- Діти, давайте сьогоднішню зустріч розпочнемо з побажань.
(розпочинає учитель)
- Доброго ранку, (ім’я дитини), я бажаю тобі……………!
- Доброго ранку, (ім’я дитини), я дуже ……………….!
- Вітаю тебе, (ім’я дитини), я хочу щоб ……………….!
ІІ. Перевірка домашнього завдання
1. Учні зачитують записаний перший абзац вправи.
Встановлюють зв’язок слів у виділеному реченні.
- Поясніть правопис слів з пропущеними буквами.
- Чому потрібно бережливо ставитися до хліба?
- Люди яких професій беруть участь у виготовленні хліба?
- Про які злакові рослини йшла мова в цій вправі?
-Які ще ви знаєте злакові рослини?(ячмінь, жито, просо, овес, кукурудза і т.д.)
ІІІ. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок учнів
1.Хвилинка каліграфії.
Щщ що щу ще щі ща щи
Щекавиця, щит, Щек, щастя, щетина.
Щекавиця — гора на Подолі.
Князював там нескорений Щек,
і було в нього воїв доволі,
ворогів розбивав він ущент.
(Олесь Лупій)
1. Підкреслити у вірші іменники.
2. Зробити звуко-буквений аналіз слова «Щекавиця».
3. Скласти речення з виділеним словом.
4. Встановити зв’язок слів у реченні.
3.Словникова робота.
Помаранчевий, кругленький
Солоденький і смачненький
Не тутешній він, а гість.
З Африки привіз привіт.
(Апельсин)
-Зверніть увагу на те, що це слово є словниковим. Давайте спробуємо в ньому визначити орфограму.
Апельсин – 3скл., 8 б., 7 зв.
4.Робота над реченням.
-Давайте складемо речення зі словом апельсин.
Підкреслити головні члени речення.
5.Фізкультхвилинка.
Зимонька до нас прийшла,
Сніг пухкий нам принесла.
І летять, летять сніжинки
На дерева, на стежинки.
По сніжку, як по перині,
Покачаємось на спині.
У заметах сніг лежить,
Під ногами він скрипить.
Щоб сніжну гірку збудувати.
Треба спинку прогинати.
А тепер всі на санчатах
В ліс поїдем до зайчаток.
Зайченята дружно грають,
Під ялинкою стрибають.
А лисичка виглядає,
Зараз зайчика впіймає.
Доки звірі наші фали,
Руки в нас позамерзали. —
Погріємо?
А тепер на лижі стали
додому всі помчали.
ІV.Повідомлення теми,мети уроку.
-Давайте пригадаємо над якою темою ми працюємо?
(Частини мови).
-Як називається наука, яка вивчає частини мови?
(Морфологія)
(Тема уроку записана на дошці)
- Послухайте загадку, яку я вам зачитаю і відгадайте її.
ХТО? Сестричка, ненька, батько, Пташка, білочка, зайчатко.
ЩО? Земля, ріка, діброва, Книжка, зошит, ручка, школа.
Все на світі називає –
Від землі до коровая.
Мама, мир і Україна,
Сонце, небо, світ, людина.
Звуки, букви, слово, мова –
Все – частина ця чудова!(відповіді)
-Що допомогло вам розгадати назву вірша?
-Сьогодні ми розширимо свої знання про іменник. Дізнаємось,чим відрізняються іменники-назви істот від іменників-назв неістот. Будемо вчитися розрізняти іменник за його істотними ознаками.
V.Сприйняття і усвідомлення нового матеріалу.
1.Пошукове завдання.
Робота з мовним матеріалом (вправа 247, с. 100-101)
- Прочитайте початок вірша Інни Кульської.
- Розгляньте малюнки.
- Що купили в крамниці? Запишіть за зразком, поданим у підручнику.
- Хто були іменинниками? Запишіть за зразком.
- Що їм подарували? Запишіть за зразком.
2. Динамічна пауза (фізкультхвилинка для органів зору)
2. Ознайомлення з теоретичним матеріалом
3. Робота з таблицею «Іменник як частина мови»
4. Робота в групах
- Прочитайте текст.
- Хто жив у гайку?
- Прочитайте опис зайченят.
- Які птахи заспівали на різдвяні свята?
- Як готуються до свята родина зайців?
- Що приготували зайчики до свята?
5. Малюнковий диктант
- Діти я показуватиму предметні малюнки, а ви запишіть їх у три колонки.
Люди Тварини Рослини
лікар метелик дуб
вчитель білочка льон
учениця ведмідь часник
шофер мухоловка лепеха
- Прочитайте слова, які є назвами істот; поставте до них запитання.
- Прочитайте іменники, які є назвами неістот; поставте до них запитання.
- Який висновок можна зробити виконуючи цю вправу?
VІ. Підсумок уроку. Рефлексія.
1.Технологія «Кубування».
Даю дітям кубик з питаннями на кожній грані (кидають його).
1. Які слова називаються іменниками?
2. На які групи розрізняються іменники?
3. На яке питання відповідають іменники – назви істот?
4. Наведіть приклади таких іменників.
5. На яке питання відповідають іменники – назви неістот?
6. Наведіть приклади таких іменників.
VІІ. Домашнє завдання.