Конспект уроку з української мови для 3 класу на тему "Слово. Лексичне значення слова. Однозначні і багатозначні слова".

Про матеріал
Конспект уроку з української мови та читання до підручника Інни Большакової та Марини Пристінської за новою програмою НУШ. Тема уроку "Слово. Лексичне значення слова. Однозначні і багатозначні слова".
Перегляд файлу

Тема. «Слово. Лексичне значення слова. Однозначні і

            багатозначні слова».

Мета: ознайомити учнів із поняттям однозначні та багатозначні слова, формувати вміння вживати багатозначні слова в мовленні, працювати з тлумачним словником, розширювати уявлення про страви національної кухні,  формувати вміння працювати в команді.

Очікувані результати: діти розуміють лексичне значення найвідоміших багатозначних слів, складають за записують речення з ними, визначають багатозначні слова у мовному потоці, злагоджено працюють в команді, визначають лідера.

Навчально-методичне забезпечення:  предметні малюнки, презентація - супровід уроку, роздаткові картки, ребус, цеглинки, мікрофон.

 

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

1.Емоційне налаштування.

Учитель: Доброго дня, шановні друзі!

Сьогодні до нас завітали гості, привітайтеся, подаруйте посмішку усім хто є в класі.

Будем жити всі у мирі!

Хай луна дитячий сміх,

Подаруйте усмішки всім щирі,

Почнемо урок для всіх!

Учитель:

  • Щойно мені надіслали смс-запрошення від мешканців країни Лексикології.  Давайте прочитаємо його.

    Шановні учні! Запрошуємо вас у дивовижну мандрівку містами нашої країни Лексикології. Сподіваємося, що ви допоможете нам  вирішити деякі питання.

З нетерпінням чекаємо на вас.

Жителі міста

2. Психологічне налаштування на урок:

Вправа «Чи все взяли на урок?»                      слайд 2

Голова – щоб думати.

Очі – щоб бачити.

Вуха – щоб чути.

Руки – щоб працювати.

Серце – щоб відчувати.

 

Учитель: Не будемо гаяти часу! Відправляємося у подорож! Але який вид транспорту ми оберемо? Щоб дізнатися нам потрібно розшифрувати ребус.

(Ребус до словн.слова «велосипед» екологічно чистий вид транспорту)

Я пропоную вирушити в подорож велотранспортом, тобто велосипедом.

А мета нашої мандрівки – відвідати міста країни Лексикології: місто  Однозначних Слів та Місто Багатозначних Слів.

3. Каліграфічна хвилинка   ве ел ос ип ед  велосипед

ІІ. Актуалізація життєвого досвіду

Перевіримо, чи всі організовані, уважні і готові вправно працювати.

Гра « Пересій через сито»                                      слайд 3

Прочитайте ланцюжок слів і знайдіть зайве слово.

Швачка , палеонтолог, книжка, продавець.

Україна, Польща, Молдова, Житомир.

Липа, смородина, ялинка, тополя.

Лелека, вовк, за, лисиця.

Отже, як ви бачите, всі слова в даному випадку, за винятком слова «за» щось означають.

Прийнято казати:  мають лексичне значення.

Реальний зміст слова становить його лексичне значення     слайд 4

ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку. Цілепокладання.

  1. Тож сьогодні ми продовжимо вивчати розділ

«Слово. Лексичне значення слова.» А тема нашого уроку

« Однозначні і багатозначні слова».                           Слайд 5

-Я ставлю перед собою завдання : продовжити ознайомлювати учнів із поняттям однозначні та багатозначні слова.

-А які цілі та завдання ставите перед собою ви?

  1. Робота з текстом.  Читання для когось

(лист Мишка діти читають ланцюжком)

Оповідання-жарт "Чому він так сказав?”

Сашко прийшов до школи розгублений.

-    Що з тобою? - запитав його Боря.

-   Я одержав листа від Мишка. Треба відвідати його. А може, він уже в лікарні. Ось прочитай, що він пише.

У листі було написано: "Сьогодні вдома не було нікого. Я пішов гратися на кухню. І сам не помітив, як зламав спинку, відбив носик і відкрутив вушко. Що тепер буде?”

Прочитавши листа, Боря засміявся і заспокоїв Сашка: "Не турбуйся, здоровий твій Мишко”.

Вчитель

  • Чому Боря так сказав? Як ви думаєте?

Давайте ближче знайомитися з однозначними і багатозначними словами.

ІY. Вивчення нового матеріалу

     Метод « Три тези»                                      слайд 6

Опрацюйте теоретичний матеріал на с. 52 і визначте 3 найважливіші тези – маркери уроку.

  1. Більшість слів мають лексичне значення.
  2. Слова- помічники лексичного значення не мають.
  3. Слова є однозначні та багатозначні.

  Y. Спостереження за мовним матеріалом

1.Фронтальна робота.

За картинкою визначити лексичне значення слова праска, ключ.

     Праска - металевий нагрівальний прилад для прасування – вирівнювання, приглажування зім’ятого одягу. Ст.59 тлум.сл.

                    Ключ -

  1. Знаряддя для замикання та відмикання замка, засува та ін.

 

  1. Знак на початку нотного рядка, за допомогою якого встановлюється висота та назва звуку.

 

  • Читання пояснення значень слів, складання речень, запис у зошити ( фронтально).

В мене праска зеленого кольору.

Мама відімкнула двері ключем.

Я красиво написала скрипковий ключ.

           Фізкультхвилинка

  2. Групова робота

Об’єднання в групи за кольорами осені.                   Слайд 7

                       Кластер                                                    

                    Слова

Гроза                         корінь

правило     вушко

дельфін                     місяць                                                 

                                                                     

Прочитати уривок з вірша Д. Білоуса. Пояснити лексичне значення слова тлумачити

Буває, що слово

відоме давно,

а знає не кожен,

що значить воно.

І тут у пригоді

стає визначник

скарбів наших мовних-

тлумачний словник.

       3. Робота з тлумачним словником

         Пошуково – вибіркова робота                        слайд 8,9,10,11

Тлумачення слова     Місяць ст.41(словниковий дивосвіт),  

                                     гроза ст.23 (тлумачний словничок)

З одним словом придумати  речення в різних значень (1 ряд придумує ….

       Фізкультхвилинка

Робота з віконечком  Звуковий розбір слова місяць.

YІ. Узагальнення матеріалу

Вправа 4             (на дошці)

Розприділити слова за значенням

Земля – планета                Земля - ґрунт               Земля – країна, 

                                                                                      край, держава

блакитна Земля                    родюча земля               рідна земля

супутник Землі                     мерзла земля               чужа земля

 

Слайд 12 теоретичний матеріал (однозн.слова, багатознач. слова)

 

     YІІІ. Підсумок уроку
         Рефлексія

1.Метод « Незавершені речення».

Однозначні слова мають …

Багатозначні  слова мають…

У тлумачному словнику ми можемо…

 

       2. Вправа «Мікрофон»

              Чого ми навчилися сьогодні на уроці?

              Що важливіше – знати багато слів чи вміти їх доречно    використовувати у своєму

               мовленні?

 

3.Оцініть свою роботу на уроці цеглинками відповідного кольору.

 

4.Самооцінювання «Наш успіх».

 

 

   Д/з ст.53 впр.3

 

 

         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток

Слова

 

 

Однозначні           Багатозначні

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

гроза                 корінь

правило          вушко

дельфін            місяць                                                 

 

 

гроза                 корінь

правило          вушко

дельфін            місяць 

 

гроза                 корінь

правило          вушко

дельфін            місяць 

1

 

docx
Додано
19 лютого 2023
Переглядів
1645
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку