Предметні компетентності: Сформувати в учнів знання про власні і загальні іменники, розвивати уміння писати власні іменники з великої букви, закріпити уміння розрізняти назви істот та назви неістот, удосконалювати орфографічні навички, сприяти патріотичному вихованню.
_____ учнів І.О.Доленко
Українська мова (3 клас)
ТЕМА. Власні і загальні іменники. Велика буква у власних іменниках.
Мета.
Ключові компетентності:
Вміння вчитися:
навчально-організаційні вміння і навички:
- дотримується режиму розумової праці під час виконання навчальних завдань; організовувати свою працю для досягнення результату;
загально мовленнєві вміння і навички:
- виділяє під час читання і слухання важливі за змістом слова; нове, незрозуміле;
ІКТ- компетентності
- знаходить у тексті конкретні відомості; працювати з різними джерелами інформації ;
загальнокультурна:
- дотримується правил поведінки на уроці;
здоров’язбережувальна:
- розпізнає правильне і неправильне сидіння за партою;
соціальна:
- почуватися частинкою класу, жити з ним спільним життям, співпрацювати в команді.
Предметні компетентності: Сформувати в учнів знання про власні і загальні іменники, розвивати уміння писати власні іменники з великої букви, закріпити уміння розрізняти назви істот та назви неістот, удосконалювати орфографічні навички, сприяти патріотичному вихованню.
Обладнання. Презентація, роздатковий матеріал, картинка Снігової Королеви, музична фізкультхвилинка, мікрофон, картки з завданнями, конверти.
Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
- Доброго дня, діти. Я рада бачити вас сьогодні на уроці такими усміхненими та здоровими.
- Діти, до нас на урок завітала Снігова Королева і принесла в конвертах різні ігри та завдання. Та, щоб їх виконати ми повинні бути уважними, зосередженими та творчими.
Я пропоную перед початком уроку, для того, щоб виконати всі завдання Снігової Королеви , провести вправу «Самоналаштування»
- Я зможу сьогодні добре попрацювати
- Я особистість творча
- Я бажаю всім однокласникам успіхів на сьогоднішньому уроці…
- Молодці. А тепер відкрийте зошити, запишіть:
Двадцять п’яте січня
Класна робота
1 завдання «Розминка»
1.Каліграфічна хвилинка
Урок продовжимо ми без зупинки
з каліграфічної хвилинки.
зз Зз зи ма
2. Робота з деформованим реченням
а з и м - р і в ч а н и ц я л а в к р и к и м п у х г о м с н і л ю з е м .
- Складіть і запишіть деформоване речення із цих букв.( Зима-чарівниці вкрила пухким снігом землю) (слайд 1)
- Визначте головні слова в реченні, підкресліть їх (Зима-чарівниця вкрила)
3. Звуко-буквений аналіз слів (диференційовано)(самоперевірка (слайд 2 – 3):
Група «Сніговики» – сніг [с н' і гᵡ]
гол. [ і ]
приг. [с н' гᵡ]
приг.гл. [с ]
приг.дзв. [ н' гᵡ]
Група «Сніжинки» – зима [з иᵉ м а]
гол. [иᵉ а]
приг. [з м ]
приг.дзв [з м ]
II. Повторення раніше вивченого
2 завдання «Зимові запитання»
- До якої частини мови відносяться слова зима, сніг?
- Які слова називаються іменниками?
- Які іменники відповідають на питання хто? що?
3 завдання. Гра "Холодні слова" Робота в групах. ( з теми "Зима")
«Крижинки». Записати 5 слів, що є назвами істот.
( Морозенко, Дід Мороз, Снігурочка, снігур, шишкар)
«Сніговики». Записати 5 слів, що є назвами неістот.
( Віхола, лід, іній, ковзани, сніжинка).
4 завдання. Гра "Істота - неістота" (оплесками)
Сніг, Маринка, горобець, санчата, ожеледиця, дід.
ІІІ. Повідомлення теми. Очікування.
- Діти, сьогодні ми разом зі Сніговою Королевою ознайомимось з новими мовознавчими термінами: „власні іменники", „загальні іменники"та написанням великої букви у власних іменниках.
- У вас на партах лежать сніжинки. Запишіть на них, що ви очікуєте від уроку і приклейте біля Снігової Королеви.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
5 завдання «Правило»
Загальні іменники - це назви, що даються багатьом предметам. Загальні іменники пишуться з малої букви. Наприклад: місто, село, театр.
Прізвища, імена, по батькові людей, клички тварин, назви країн, міст, сіл, вулиць, річок, гір, морів - це власні іменники. Власні іменники пишуться з великої букви. Наприклад: Шевченко, Київ, Дніпро, Карпати.
Гра "Шепотушечки".
Загадка.
Як маленьке немовля у світ цей двері відчиня,
То дарують йому слово, слово це його... (Ім'я)
Леся Українка
Прошепчіть на вушко один одному своє прізвище, ім'я, по батькові.
А тепер запишіть у зошити.
- Прочитайте самостійно правило в підручнику на с.104
6 завдання «Сніжні пари»
- Зараз попрацюйте в парах і виконайте завдання на листочках
1. Підкресли в тексті власні іменники (робота в парах) («Крижинки»)
Україна
Україна - це велика незалежна держава в Європі.
Своїми розмірами Україна більша за такі держави, як Англія, Австрія, Бельгія, Голландія, Данія, Португалія і Швейцарія разом узяті.
За чисельністю населення вона посідає п'яте місце в Європі після Німеччини, Італії, Великобританії, Франції.
В Україні є гори Карпати, є й моря - Чорне й Азовське.
Київ - столиця України. Він розташований на берегах найбільшої в Україні річки - Дніпра. Це одне з найдавніших і найкрасивіших міст Європи.
Україна - твій рідний край, твоя земля, де ти народився і зростаєш.
2. Добери з довідки загальну назву для кожної групи власних назв і запиши (робота в парах) ( «Сніговики»)
Київ, Луганськ, Херсон, Полтава, Ужгород, Львів - ___________________
Шевченко, Франко, Тичина, Рильський, Забашта -__________________
Сергіївна, Миколайович, Василівна, Іванович, Вікторівна -_________________
Сергій, Василь, Олена, Андрій, Семен, Марія, Пилип - ___________________
Веселка, Рябуха, Чорнушка, Димок, Пушок, Дружок -___________________
Слова для довідки : клички тварин, прізвища, імена, по батькові, міста.
Фізкультхвилинка
V. Закріплення вивченого матеріалу
7 завдання (диференційоване) . (взаємоперевірка)
«Крижинки» - Гра „ Зробимо гірлянду із власних і загальних іменників " (в групах, індивідуально)
Завдання: на партах на кольорових кружечках записані слова, потрібно скласти 2 гірлянди - власні і загальні іменники
Чорне, море, вулиця, Новгородська, собака, Жучка, ім’я, Сергійко, місто, Миколаїв, село, Петрівка, країна, Україна
«Сніговики» - Гра «Снігові ложки» (робота в групах)
Завдання: розкласти ложки з власними та загальними назвами у відповідні стаканчики.
Дніпро, ріка, вулиця, Хрещатик, гори, Карпати, прізвище, Шевченко, місто, Львів, село, Калинівка, кіт, Пушок.
Перевірка.
8 завдання. Гра «Хто уважний».
Завдання. Списати текс, розкрити дужки. (взаємоперевірка, слайд 4)
Красиві наші (м М)іста . Славетні (л Л)ьвів, (х Х)арків, (о О)деса. На берегах
(д Д)Дніпра розкинулись такі (м М)іста: (к К)иїв, (д Д)дніпропетровськ,
(з З)запоріжжя, (ч Ч)еркаси, (к К)анів. І все хочеться побачити, скрізь побувати.
VІ. Підсумок уроку.
1. Метод «Мікрофон»
Чи всі очікування ваші справдились?
2. Гра "Незакінчені речення".
На сьогоднішньому уроці я навчився...
Власні іменники потрібно писати...
Загальні іменники потрібно писати...
Найцікавішим завданням на уроці було...
3. Самооцінка
Додаткові вправи (якщо залишився час)
1. Гра «Хто більше за 1 хвилину?» (робота в групах)
1-ша група записує назви міст;
2-га група — назви рік;
3-тя група — імена хлопчиків;
4-та група — імена дівчаток.
(виграє та група, яка за 1 хв написала найбільше слів)
2. Гра "Аукціон".
До поданих загальних назв дібрати іменники - власні назви.
Місто -
Річка -
Письменник -
Країна -
Ім’я -
VІІ. Домашнє завдання (диференційоване) (слайд 6)
1. Виконати завдання на картках.
2. Група «Крижинки»: додатково до 5 любих загальних назв дібрати власні
1