Урок "Правило вживання апострофа після префікса"

Про матеріал

Ознайомити учнів з правилом вживання апострофа після префіксів.

Закріплювати знання про морфемну будову слова, вміння утворювати слова за допомогою префіксів. Формувати орфоепічні та орфографічні навички, комунікативно-функціональну компетенцію на основі говоріння, як виду мовленнєвої діяльності.

Навчати учнів точно і правильно висловлювати свою думку, спонукати до міркувань, порівнянь, доведення.

Розвивати розумові здібності, мислення, зв'язне мовлення, пам'ять, вміння узагальнювати, сприяти усвідомленню словотвірної системи.

Виховувати інтерес до уроків мови, любов і повагу до природи.

Перегляд файлу

 

Тема: Правило вживання апострофа після префіксів.

Мета. Ознайомити учнів з правилом вживання апострофа після префіксів.

Закріплювати знання про морфемну будову слова, вміння утворювати слова за допомогою префіксів. Формувати орфоепічні та орфографічні навички, комунікативно-функціональну компетенцію на основі говоріння, як виду мовленнєвої діяльності.

Навчати учнів точно і правильно висловлювати свою думку, спонукати до міркувань, порівнянь, доведення.

Розвивати розумові здібності, мислення, зв’язне мовлення, пам’ять, вміння узагальнювати, сприяти усвідомленню словотвірної системи.

Виховувати інтерес до уроків мови, любов і повагу  до природи.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: таблиці, підручник, тестові завдання, картини природи, ілюстрації птахів,відео, сніжинки(у кожного на парті)

 

.
Хід уроку.

І. Організаційна частина

1.Психологічний настрій учнів.

Ми помандруєм в світ науки,що гордо мовою зовуть. Та лиш кмітливість і увагу  з собою взяти не забудь.

Слово вчителя:

- Сьогодні на уроці ми зробимо ще один крок

В країну прекрасну, в країну чудову

Що нас так єднає й збагачує мову!

Це урок української мови.

  • Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку? (відповіді дітей)
  • Я бажаю вам успіху!

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

  • Над якою темою ми з вами працюємо? (Будова слова)
  • Разом зі мною пишемо  число та класна робота.Сьогодні 14 грудня.Це  свято Наума.Коротке повідомлення про це зробить наша учениця...

Урок почнемо із каліграфічної  хвилинки     

-Будемо писати букву «зе»,склади, з'єднання з нею.

Зз зм зл зя зо за

-Підберемо слова,що починаються з букви»зе»(відповіді дітей)

-Візьмемо слово «Зима».

-Підберемо  спільнокореневі слова(наголошую, що вони повинні  належать до різних частин мови)-це зроблять дівчатка.

Зима, зимовий, зимує, зимонька.

-Змінемо слово за допомогою закінчень-це зроблять хлопчики.

Зима, зими, зимою, зиму.

Слово «Зимонька» розберемо за будовою.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів, повідомлення теми і мети уроку.

Вузлик ще один сьогодні

Будем ми в’язати,

На уроці  нову тему

Будемо вивчати

  • А про що сьогодні буде йти мова ви самі скажете, коли відгадаєте загадку.
  1. Робота із загадкою.(відео)

Я такий же, як знак розділовий,

І відомий шкільній дітворі,

Та в словах української мови

Я пишусь не внизу, а вгорі.

Спробуй лиш написати сім’я –

Зразу стану потрібен і я. (Апостроф)

Саме цей знак буде присутній сьогодні на уроці.

- Яке слово в цій загадці пишеться з апострофом? (Сім’я)

Дайте приклади слів з апострофом. (м’ята, бур’ян, здоров’я, комп’ютер, …)

  • Що позначає апостроф?
  • Пригадайте, в яких випадках пишеться апостроф? (після б, п, м, ф, р після я, ю, є, ї)
  • Як вимовляються приголосні перед апострофом? (твердо)

Проблемне завдання.

Знайти зайве слово.Довести свою думку.

М' яч,  пір' я,солов' ї, б' ють, з' явився, п' є, ім' я.

IV.Оголошення теми й мети уроку.

1.Робота за таблицею

- А зараз уважно подивіться на ці слова

з’явитися

під’їхати

зберегти

обкопав

об’їхав

з’їсти

зшив

  • Що ви мені скажете за них? (ці слова з префіксами). І деякі з них написані з апострофом після префікса.

. Висновки, формулювання правила:

-  А щоб правильно навчитися писати слова з апострофом після префіксів ми ознайомимось з пам’яткою:

1. Вимов та послухай слово.

2. Визнач, чиє в цьому слові префікс.

3. Якщо префікс є, перевір на який звук він закінчується.

4. Якщо на приголосний, виділи перший звук кореня.

5. Якщо корінь починається з букв я, ю, є, ї – пиши апостроф.

1. Пояснювальний диктант

  • А зараз напишіть під диктовку слова: приїздити, роз’яснити, під’їзд,  розрізати.
  • Міркуємо (пояснення вчителя),

1 . У слові приїздити префікс є

2 . Закінчується на голосний

3.Апостроф не пишеться.

V. Фізкультхвилинка(відео)

-Про яке свято говориться у фізкультхвилинці?(Миколая)

 Робота з підручником

1. Правило. Робота в парах.

  • Відкрийте с.109. Прочитайте  правило і розкажіть один одному.
  • Хто запам’ятав правило, будь ласка, розкажіть.

V. Осмислення нових знань в процесі практичної діяльності

  1.                             Творча робота

На екрані телевізора слова.До них треба підібрати антоніми.

З’єднати – роз’єднати

Під’їхати –від’їхати

З’їхатися – роз’їхатися

 

  1. Гра «Четверте зайве» (усно)

з’явитися, сім’я, від’їжджати, об’їхав

з’їзд, бур’ян, від’ їхати, з’єднати

роз’їзд, з’ясувати, в’їзд, здоров’я

  1. Робота в групах

1 група Утвори слова, постав де треба апостроф

З

Об

При                  їхати

Пере

Під

Ви

 

2 група Розкрий дужки, постав де треба апостроф

(Роз)юшити,(роз)єднаний,(до)їжджати,(роз)ійтися,(роз)їхатися, (з)їсти

 

3 група  Які слова «заблукали»?

Від’їзд, солов’ї, об’ява, з’єднатися, з’явитися, з’юрмитися, п’ять, м’яч,

без’ядерний.

  1. Розвиток зв' язного мовлення.

Сьогодні до нас завітала пташка.(Пташка співає пісню .Діти впізнають її.)

Це синичка.Вона принесла лист.Зачитую лист.

  • За ніч сова з’їдає 15 гризунів.
  • Одна сім’я синичок знищує за день майже 400 шкідливих комах та різної гусені, що об’їдає листя дерев.
  • Сім’я горобців за період годівлі одного виводка знищує близько 3 тисяч комах

Ось така цікава інформація. І якщо ви будете підгодовувати пташок взимку, то у ваших садах завжди буде гарний урожай.

Хто запам' ятав слова з апострофом? А з апострофом після префікса?

VI .Підсумок уроку

  • Що нового ви дізналися на уроці? (ми навчилися правильно писати слова з апострофом після префікса)
  • Яке завдання було для вас найважчим?

Гра «Голосування ногами»

  • Чи погоджуєтесь ви, що апостроф пишеться після префікса, який закінчується на твердий приголосний? (так)
  • Чи погоджуєтесь ви, що апостроф пишеться перед буквами я, ю, є, ї? (так)
  • А чи погоджуєтеся ви, що апостроф служить для зв’язку слів у реченні? (ні)
  • Чи погоджуєтесь ви, що урок видався корисним? (так)
  • Ось і закінчився наш урок. Ми намагалися якнайбільше поповнити свої знання.

VII. Оцінювання учнів(анонімно)

ІХ. Домашнє завдання

Скласти оповідання на тему «Як я допомагаю пташкам взимку?»

 

doc
Додано
29 січня 2018
Переглядів
10972
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку