Узагальнити і систематизувати знання учнів про іменник; знаходитиіменники синоніми і антоніми, визначати рід і число іменників, змінювати іменники за числами, визначати відмінок іменника в реченні, вживати правильні відмінкові закінчення;
Тема : Узагальнення і систематизація знань і вмінь учнів із розділу «Іменник»
Мета :
формування предметних компетентностей: узагальнити і систематизувати знання учнів про іменник; знаходити іменники синоніми і антоніми, визначати рід і число іменників, змінювати іменники за числами, визначати відмінок іменника в реченні, вживати правильні відмінкові закінчення;
формування ключевих компетентностей:
уміння вчитися: розвивати навички раціонально розподіляти час для виконання певної роботи, працювати швидко й зосереджено; розвивати самостійність у роботі;
комунікативної: формувати вміння учнів спілкуватися належним чином під час виконання групових завдань;
громадянської: виховувати любов до рідного краю;
соціальної: формувати здатність працювати в парі, групі.
Тип уроку : урок закріплення і систематизації знань.
Обладнання : малюнок зими, сніжні кульки, план урок, карточки ж.р. ч. р. с. р. мн., карточки (відмінювання іменників) для самостійної роботи, карточки для роботи в групах і парах, малюнок годівнички, карточки ХТО? ЩО?, Незнайко .
ХІД УРОКУ
Вправа «Промінчики добра»
У – уважними
Р – розумними
О – організованими
К – кмітливими
Девіз нашого уроку: «Не кажи не вмію, а кажи навчусь».
Все, що існує, він називає,
На питання Хто? і Що?вірно відповідає,
А щоб не ображався весь чесний народ,
Він завжди має і число, і рід,
І відмінків різних він має аж сім. (Іменник)
Здогадались, яка тема нашого уроку? Так, іменник.
Вправа « Надія»
- Яким же ви уявляєте цей урок ? Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
Продовжте « Я очікую…»
Я теж хочу висловити свої очікування щодо уроку. Ми сьогодні
До наш в гості на урок прийшла незвичайна гостя. Хто вона ви також дізнаєтесь, коли відгадаєте наступну загадку.
Біла, гарна, чарівна,
Мов Снігуронька вона.
Землю прикрашає,
Сріблом засипає
Все навколо – наче рай!
Нумо! Хто це, відгадай! (Зима)
Зз Зз Зз Зз зи им ма зима
Дібрати спільнокореневі слова. (Зимонька, зимовий, зимувати, взимку.) Розбір слова зимонька за будовою,звуко-буквений аналіз. Зимонька.
Метод « Асоціативний кущ»
З И М А
Назви іменники-істоти і неістоти серед поданих.
Сенкан ( робота в групах)
Виписати іменники-синоніми.
Вилучте зайве слово.(Усно)
Дорога, шлях, дорожній, траса, шосе.
Будинок, хата, споруда, оселя, хатинка.
Говорити, казати, розповідати, розповідь, мовити.
Родинний, сімейний, батько, домашній.
Групи отримують частини прислів’їв, які потрібно скласти. Іменники-антоніми треба підкреслити і назвати.
Добро завжди |
а лінь марнує. |
Праця чоловіка годує,
|
так ніч лаяти. |
Коли день хвалити,
|
перемагає зло. |
Хочеш собі добра — |
то в старості знайдеш. |
Брехень багато, |
не роби нікому зла. |
Що в молодості навчишся, |
а правда одна.
|
Радість не вічна, |
і щастя не знайти. |
Розумна брехня краще |
печаль не нескінченна.
|
З бідою не знатися — |
дурної правди.
|
Сигнальною карткою показати рід і число.
Сани, мороз, Снігуронька, ковзани, сніжинка, лижі, лід, сонце, ковзанка, бурулька.
Розподілити іменники за відмінками ( картки).
Кататися на лижах (М.), замете снігом (О.), багато кучугур (Р.), раді зимі (Д.), росла в лісі (М.), виповзе з нори(Р.), не страшна птахам (Д.), зустрічати з радістю(О.).
Совою, тишою, конем, дубом, читачом, виграшом, грушою, мідю, сілю, радістю, любовю.
І група.
Запиши іменники, подані в дужках, у відповідній формі і визнач відмінок цих іменників.
Намела (сніг)__________(____в.) хуртовина. Важким стало життя (птахи)___________(___в.). Після морозної ночі вони на (вільхи)__________(____в.) і (берези)___________(____в.) поснідають (насіннячко)______________(____в.). Снігурі поласують (ягоди)____________(____в.) горобини.
ІІ група.
Запиши іменники, подані в дужках, у відповідній формі і визнач відмінок цих іменників.
Намела (чого?) (сніг)__________(____в.) хуртовина. Важким стало життя (кого?) (птахи)___________(___в.). Після морозної ночі вони на (чому?) (вільхи)__________(____в.) і (чому?) (берези)___________(____в.) поснідають (чим?) (насіннячко)______________(____в.). Снігурі поласують(чим?) (ягоди)____________(____в.) горобини.
ІІІ група.
Визнач відмінок іменників.
Намела (чого?) снігу (____в.) хуртовина. Важким стало життя (кого?) птахів (___в.). Після морозної ночі вони (на чому?) на вільхах (____в.) і (на чому?) березах (____в.) поснідають (чим?) насіннячком (____в.). Снігурі поласують (чим?) ягодами (____в.) горобини.
Перевірка виконання завдання по групах.
Встановити зв’язок слів в останньому реченні.
Розбір іменника ягодами як частини мови.
IV. Підсумок уроку .
"Незакінчене речення"
Я знаю…
Я навчився…
Я вмію…
Я запам'ятав…
Мені було цікаво….
- Чи справдилися ваші очікування від уроку?
- Діти, мої очікування щодо вашої роботи справдились: ви працювали дружно, злагоджено, впевнено відповідали на мої запитання.
- Давайте порахуємо ваші снігові кульки. (Оцінювання учнів )
- Візьміть смайлики і покажіть ваш настрій після уроку .
Дуже ви були старанні
Отже, всі ви учні гарні.
І за працю на уроці
Вам подякувати хочу .
V. Домашнє завдання.
Вправа 166. Повторити.
1