Правопис особових закінчень у дієсловах першої особи. Закріпити вміння визначати до якої дієвідміни належать дієслова. Розвивати вміння розпізнавати дієслова першої особи, правильно писати і вживати у мовленні.
Правопис особових закінчень
у дієсловах першої особи
Підготувала
вчитель початкових
класів
Гармаш Л.М.
Тема. Правопис особових закінчень у дієсловах першої особи.
Мета. Закріпити вміння визначати до якої дієвідміни належать дієслова.
Розвивати вміння розпізнавати дієслова першої особи, правильно писати і вживати у мовленні.
Хід уроку
І. Оргмомент.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
- Які частини мови ви вивчили? (Іменник, прикметник, числівник, займенник, займенник).
- На які питання відповідає іменник? (Хто? що?)
- На які питання відповідає прикметник? (Який? Яка? Яке? Які?)
- На які питання відповідає дієслово? (Що робить? Що зробить? …)
Вчитель:
Робота з перфокартами.
- Поставте «+» навпроти кожного слова, визначивши, до якої частини мови воно належить:
|
Іменник |
Прикметник |
Дієслово |
Жито |
|
|
|
Солов’їні |
|
|
|
Шелестить |
|
|
|
Звичай |
|
|
|
Життя |
|
|
|
Сонячний |
|
|
|
Ласкавий |
|
|
|
Рідний |
|
|
|
Рідня |
|
|
|
Цвітуть |
|
|
|
- Яку частину мови вивчаємо зараз? (Дієслово)
- Охарактеризуйте частину мови – дієслово (відповіді дітей).
- На які дієвідміни поділяється дієслово? (На І і ІІ)
- Як визначити дієвідміну дієслова?
- Які дієслова належать до першої дієвідміни? ( -уть, -ють)
- Які дієслова належать до другої дієвідміни? (-ать, ять)
- А зараз попрацюємо в парах і перевірими, як ви засвоїли тему про дієвідміни.
Запиши дієслова у таблицю.
Казати, говорити, балакати, читати, молотити, сидіти.
І дієвідміна |
ІІ дієвідміна |
|
|
|
|
|
|
Клас ділимо на дві команди. Представники кожної команди (по 1 учневі) грають від імені своєї команди. Вчитель контролює, команди спостерігають і перевіряють правильність виконання завдань.
Напроти кожного дієслова потрібно поставити дієвідміну.
1 команда
Лежу
Стоїш
Робить
Риємо
Миєте
Вміємо
2 команда
Течу
Пишеш
Мовчить
Горимо
Малюєте
Говорю
ІV. Фізкультхвилинка (за вибором дітей).
V. Повідомлення теми і мети уроку.
1. Каліграфічна хвилинка.
З З З з Зз за зг зграя
Заспівали, задзвеніли,
мов заграли кобзарі…
Де взялась весела зграя,
Жарогруді снігурі.
(Олександр Олесь)
- Назвіть дієслова у вірші. Визначте їх час та дієвідміну.
- Доберіть синонім до слова «жарогруді» (Червоногруді).
- Назвіть слова, в яких звуків більше, ніж букв. (Зграя).
2. Творче ознайомлення із закінченнями дієслів теперішнього і майбутнього часу 1-ої особи однини і множини. (За табличкою вправи ).
3. Вивчення правила – висновку .
4. Списування з граматичним завданням.
Замість крапок вставте потрібні букви. Над дієсловами зазначте дієвідміну.
Ми з Оверком друж…мо,
жив…мо – не туж…мо:
разом ход…мо до школи,
поруч в класі сид…мо,
разом з школи ід…мо
і не свар…мось ніколи.
Ми з ним діл…мось усім,
Бо на те ж ми й друзі з ним!
VІ. Робота з фразеологізмами.
В групах
Накивати п’ятами - вередувати
Варити воду - покарати
Намилити шию - перебільшувати
Пекти раків - втікати
Робити з мухи слона - червоніти
VІІ. Підсумок уроку.
VІІІ. Домашнє завдання.
Вивчити правило, виконати вправу в підручнику.
Високий рівень : виписати з творів художньої літератури дієслова першої особи.