Конспект уроку з української мови для 5 класу на тему: "Лексикологія"

Про матеріал
Розробка уроку-подорожі з теми: "Лексикологія" (узагальнення матеріалу) Форми роботи: тестування, ігрові моменти, загадки...
Перегляд файлу

 

Конспект уроку української мови.

Узагальнення й систематизація вивченого. Лексикологія.

 Слово випалює з літер Мова,

                                                    вічний гончар

                                                                                          Станіслав Шевченко

5 клас

Мета:

       навчальна: повторити знання учнів про лексикологію, систематизувати й поглибити знання про синоніми, антоніми, омоніми, однозначні і багатозначні слова, слова з прямим і переносним значенням, вчити учнів правильно вживати слова в усному і писемному мовленні;

 розвивальна: розвивати мислення, мовлення, увагу, пам'ять, культуру усного й писемного мовлення;

виховна: виховувати почуття любові до природи, до рідного слова.

Тип уроку: урок повторення (урок-подорож).

 

Перебіг уроку

 

Процвітай, українська мово,

                         Заохочуй красою нас:

                                                           що багатший твій слів запас, –

                                                           легше вибрати влучне слово.

                                                                                                Дмитро Білоус

 

І. Організаційний момент.

ІІ. Позитивна установка на роботу.

Сьогодні у нас незвичайний урок.

Сьогодні ми зробимо ще один крок

В країну прекрасну, в країну чудову,

Що всіх нас навчає й збагачує мову.

ІІІ. Визначення теми та мети уроку.

На уроці ми  з вами відправимось  у віртуальну подорож містами України і станемо учасниками телепрограм українського телебачення. Вірю в те, що ви любите подорожувати і вам ця мандрівка сподобається. Наша Україна – велика держава. Територія її становить 603 628 квадратних кілометрів. А мандрівка буде тривати 45 хвилин, тому ми їхатимемо на  швидкісному  пасажирському   поїзді  Інтерсіті.

Чи їздили ви цим потягом?   Поїздка буде комфортабельною. У поїзді можна користуватися WiFi. Пограти на гаджеті в улюблену гру, почитати електронну книгу, послухати  пісню, яка подобається, а головне замовити у вагон продукти фастфуду, які не є корисними, але які ми всі з вами так любимо.

Поставимо собі за мету повторити вивчений матеріал із розділу «Лексикологія». Дозволю собі нагадати, що це є найцікавіший розділ в науці про мову, тому що вивчає значення слова, його походження, динаміку вживання. Ми зможемо поглибити свої знання і переконатися, що ми грамотні і допитливі, що знаємо рідну мову.

Робота з епіграфом                                          

Побажання вчителя учням.

Мандрувати  ми будемо сьогодні  групами. Беремо з собою хороший настрій, позитивні емоції, знання, що отримали на уроках.  І подорожуємо під девізом:

                                                  Душу і серце в роботу вклади –

                                                  Матимеш з неї хороші плоди!

А  щоб поїхати потягом, потрібно купити білет.

 

Установіть відповідність

Установіть відповідність  між словом та його  лексичним значенням.

Слово

Лексичне значення

1.Інтерсíті

А версія книги в електронному (цифровому) вигляді. Такі книжки можна читати за допомогою комп'ютерів, мобільних телефонів чи спеціалізованих пристроїв.

2.Фаст-фуд

Б  Вигідний, зручний.

3.Гаджет

В денний міжрегіональний швидкісний поїзд, тобто пасажирський поїзд, який рухається з середньою швидкістю 80 км/год та максимальною швидкістю 160 км/год у денний час.

4.Електро́нна кни́га

Г цікава технічна новинка у вигляді електронного пристрою, або іншого засобу, що поєднує в собі високі технології і цілком реальне застосування.

5.Комортабельний

Д  їжа масового виробництва, де час приготування та подачі значно зменшений.

6.Wi-Fi, WiFi

Е загальновживана назва для передачі цифрових потоків даних по радіоканалах.

 

 

Отже №  білета :  1В, 2Д, 3Г, 4А, 5Б, 6Е

 

ІY. Мотивація навчання школярів.

Перша зупинка. Столиця  України- Київ, програма «Найрозумніший учень».

1.Розумова розминка  «Продовжіть речення»

  1. Усі слова поділяються на дві групи – загальновживані і   (стилістично забарвлені)
  2. Стилістично забарвлені слова вживаються у (розмовному та художньому стилях).
  3. Лексичне значення слова – це те, (що слово означає).
  4. Властиве слову звичайне значення є… ( прямим)
  5. Слова, які мають два і більше лексичних значень, є багатозначними.
  6. Слова, однакові за звучанням і написанням, але різні за лексичним значенням, називаються (омонімами).

2.Узаємоперевірка!

V. Удосконалення вмінь і навичок з теми.

Наша столиця велике місто і ми з вами заблукали. Щоб знайти залізничний вокзал потрібно виконати наступне завдання.

 

1.Гра «Я творець»

Утворіть словосполучення, слова, вжиті в переносному значенні підкресліть червоним олівцем.

Холодний   -   (вітер, гай, погляд, повітря)

Золотий        - (перстень,  серце , годинник,  розум)

Солодкий       -  (цукерка, борщ, справа, торт)

Гострий       - (ніж, язик, слово, шабля)

Друга зупинка. Місто Черкаси, батьківщина талановитого поета Тараса Шевченка, програма «Ревізор».

2. Утворити синонімічні ряди.

- Що таке синонімічний ряд? Перевірити скільки синонімічних рядів знаходиться серед цих слів. Розмалювати кольорами веселки.

Сильний, винятковий, міцний, вірний, ніжний, дужий, гарний, швидкий, незрівнянний, скорий, делікатний,  випробуваний, здоровий, прудкий, тендітний,   перевірений,  бистрий, м’який, могучий, дивовижний, ,  потужний, рідкісний,  жвавий, неабиякий, постійний.

Третя зупинка. Запоріжжя - місто козацької слави і програма «Орел і Решка»

Ми звертаємося з вами до Вікіпедії. Хто скаже що означає це слово?

Відповідь учнів

3.Робота з текстом.

Хо́ртиця — найбільший острів на Дніпрі, розташований у районі міста Запоріжжя, нижче Дніпровської ГЕС. Унікальний природний та історичний комплекс. Хортиця є одним із Семи чудес України.

На північній стороні острова був останній дніпровський поріг. Хортиця витягнута із північого-заходу на південний-схід, має довжину 12,5 км, ширину в середньому 2,5 км і площу приблизно 3000 га. Острів до останнього часу зберігав ліси в прибережних балках, а в післявоєнні часи був заліснений лісовим господарством в північній частині, де ґрунти є піщаними. В південній частині зберігається степ з багатьма реліктовими видами рослин, які збереглися тільки на острові, але в давнину зростали на всій території півдня України. На крайньому півдні острова існують плавні.

 

Буває, що слово відоме давно,

А знає не кожен, що значить воно.

І тут у пригоді стає визначник

Скарбів наших мовних тлумачний словник

 

4.Робота зі словником.

Які значення мають виділені слова. Визначте чи є вони багатозначними, чи однозначними  словами?

 

VІ. Аналіз матеріалу з метою узагальнення вивченого.

Четверта зупинка – місто Одеса – перлина  Чорного моря, Південна столиця України.

1.Гра  «Що? Де? Коли?» Відгадайте загадки. (Відеозагадки від батьків)

  1. З однієї ми родини від Андрія до Ярини

Як по одному самі, ми буваємо німі,

Хоч і маєм різні назви  й добре знаєті всіх нас ви.

Певним станемо рядком – заговоримо ладком.

Ми – писемності основа, А без нас ніхто ні слова!

                                                          Літери абетки

  1. Тільки зовні ми близнята

     В змісті ж треба розібратись.

Зовні схожі, різні ми,

То й звемось ……                                    Омоніми

  1. Слово це – старовинна будова

З гостряками мурованих веж.

Щойно зміниш ти наголос слова-

Цим одразу будову замкнеш.

                                                           Замок і замок

  1. У нім – три літери, та ба –

Іде на ньому молотьба.

А прочитай з кінця – і вмить

Почне тобі мишей ловить.                     Тік і кіт.

.

  1. Слово це просте  - не дивовина

(зустрічаєм мало не щодня)

   Організму складова частина

            І періодичне видання

             В цьому слові тільки й заковики:

             Другий склад наголоси – і вмент

             Означать почне воно великий

            Клавішний музичний інструмент.             

                                                                      Орган, орган.

  1. Дієслово, не в’яжеться з рухом.

            Його змісту не знать просто сором:

           Як без префікса – сприйметься слухом,

              А як з префіксом – сприйметься зором.      

                                                                    Казати, показати.

  1. Летіла птиця на морозі,

Над хатами зимовим днем;

 Згубила літеру в дорозі

 І стала … цифрою з нулем.                       Сорока, 40

  1. До мене можна з річки доплести,

Мене дівчина може заплести,

Дід – як знаряддя – на плечі нести.

К  - спереду відкинеш – полечу,

Почуєш тільки як я задзижчу.

                                                             Коса і оса.

 

 

2.Гра «Літературний детектив»

Пригадати твори з української літератури.

 

Цар Плаксій І Лоскотон. Василь Симоненко (плаче-сміється)

 

Картинки по запросу цар плаксій і лоскотон фото Картинки по запросу лоскотон фото

 

 

 

 

 

Мудра дівчина. Казка(мудрий - дурний)

 

 

 

Картинки по запросу мудра дівчина ілюстрації Картинки по запросу мудра дівчина ілюстрації

Таємниця козацької шаблі Зірка Мензатюк реальне – фантастичне

 

 

 

Таємниця козацької шаблі

 

 

П’ята зупинка. Харків – східна столиця України,  науковий центр країни. Кулінарна битва - Майстер – шеф.

 

3.Гра «Слова зі слова» .

Використовуючи  букви слова ЛЕКСИКОЛОГІЯ скласти нові слова.

 

 (Сік, лего, кіл, коло, гол, кисляк, голос, кілок, кекс, кок, лик, ГЕС, кег, кегля, сокіл, ліс, око, колегія, гілля, колесо, колеги, голяки, колія)

 

 

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

 

 

Шоста зупинка. Львів- культурна столиця України, бо має велику кількість видатних пам’ятних місць та пам’яток.

Програма «Світ навиворіт»

Але сьогодні ми будемо говорити не про те, чому туристи масово їдуть до Львова, не про львівську каву з кардамоном, не про тихі європейські вулички, а про те що Львів потопав у мусорі.

Саме від нас з вами залежить майбутнє нашої країни. Її потрібно берегти. Ви активні учасники різноманітних акцій: збирання вторсировини, макулатури, прибирання Зеленого Гаю.

Зараз до вашої уваги текст. Відеоролик про екологію країни.

Виписати 5 слів із відеоролика загальновживаних і 5  слів наукової лексики.

4.Розгадати  кросворд.

  1. Назва головного місця у будь-якому місті.  Площа
  2. Автор казки «Цар Плаксій і Лоскотон» Симоненко
  3. Назва річки у нашому місті. Ворскла
  4. Ім’я автора твору «Садок вишневий коло хати». Тарас
  5. Слово, що мають протилежні значення. Антонім
  6. Назва дерева, що є одним із символів України. Верба
  7. Як звали письменника, чиє імя носить наша школа. Панас

Остання зупинка. Карооке на майдані у Полтаві – духовній столиці України.

5. Завдання. Виписати антоніми з запропонованих пісень.

 

1.Іво Бобул . Душі криниця.   

І хоч так мені привітно,

Та щемить душа сама.

Я ще літо, я ще літо.

А батьки уже зима.

2.За городом качки пливуть 

За городом качки пливуть,

Каченята крячуть...

Вбогі дівки заміж ідуть,

А багаті плачуть.

3.Еріка  і Олександр Ільїних 

Ми єдинi з тобою
Вiдтепер i назавжди
Ми пов`язанi любов`ю
Схiд i захiд, я i ти
 

4.Г урт Ті к.  Біла-чорна

Біла хмара, чорна хмара -
Ми з тобою пара, може і не пара.
Дощик буде, сонце буде,
Що ж мені робить?

5.Гурт Друга ріка. 

Холодний день і сива ніч
Дарують нам останню мить

 

6.  Старі фотографії    Скрябін .

За гроші не купити тільки час,

Він всіх нас методично поділив,

Когось він опустив, когось підняв,

А є на кого взагалі забив.

 

7. Старі фотографії  добре – зле

Старі фотографії на стіл розклади,

Дитячі історії смішні розкажи

І справжнім друзям не забудь, подзвони

Бо добре чи зле, з тобою завжди вони

 

І. Підсумок уроку.

  1. Виконання тестових завдань.
  2. Оцінювання учнів з коментарем.

Тестові завдання

1.Словник, з якого можна дізнатися лексичне значення слова, називається:

        А  тлумачний;

        Б  орфоепічний;

        В  орфографічний; 

        Г  фразеологічний.

2.  Позначте рядок, у якому всі слова – однозначні:

        А  завдання, кабінет, темний;

        Б  бажати, казка, пелюстка, родина;

        В  іменник, кобза, нафта, тонна;

        Г  розквіт, тугий, качан, футбол.

  1. Позначте рядок, у якому слово брудні вжите в переносному значенні:

        А  брудні руки;

        Б  брудні будинки;

        В  брудні вулиці;

        Г  брудні наміри.

  1. Позначте рядок, у якому всі слова стилістично забарвлені:

        А  говорити, гуманний, невеликий;

        Б  патякати, миршавенький, задрипаний;

        В  гора, серйозний, споріднений;

        Г  дбайливий, активний, урізноманітнювати.

  1. Позначте рядок, який є синонімічним рядом:

        А  недбалий, неакуратний, грубий, поверховий;

        Б  заперечувати, зацікавлювати, пропонувати, гніватися;

        В  куций, короткий, непостійний, таємний;

        Г  ніжний, лагідний, ласкавий, заспокійливий.

6.   Позначте рядок, з неправильно визначеною антонімічною парою:

        А безпомилковий – правильний;

        Б  будувати – руйнувати;

        В  людяний – бездушний;

        Г  вигадка – дійсний.

VІІІ. Інструктаж домашнього завдання.
С. 170-173. Виконати тест на с. 172-173.

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Козак Марія Ігорівна
    Урок неймовірний! Скажіть, будь ласка, чи не має у вас презентації до нього?
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
25 лютого 2019
Переглядів
5915
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку