Українська мова. 6 клас
Тема. Написання складних слів разом і через дефіс.
«В небеса вдивляюсь,//Думаю-гадаю,//Може здогадаюсь,//Що за небокраєм?»
(«Зоряні фантазії» Інна)
Мета:
Внутрішньопредметні зв’язки: словотвір, орфографія, синтаксис.
Міжпредметні зв’язки: мова, література, природознавство.
Обладнання: комп’ютер, планшети або телефони, підручники, дошка, мультимедійні засоби, опорні схеми, таблиці.
Тип уроку: урок-практикум
Сервіси Веб:
1. https://www.youtube.com/watch?v=whjXnjGpw8Q
3. https://docs.google.com/forms
ХІД УРОКУ
І. Привітання. Організація класу на роботу
- Діти, прочитайте епіграф уроку. Як ви думаєте, які 2 слова нас сьогодні зацікавлять?
(думаю-гадаю, небокрай). Поясніть, як ви це зрозуміли? (вчили на минулому уроці, д/з)
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку, мотивація навчальної діяльності Слайд №10
1.Завдання учням. Слайд №11
(тишком)нишком – тишком-нишком
(чорно)зем – чорнозем
(п'яти)поверховий – п'ятиповерховий
(перикоти)поле – перикотиполе
(сон)трава – сон-трава
(світло)жовтий – світло-жовтий
(хліб)сіль – хліб-сіль
(анти)вірус – антивірус
Сніжнобілий, гори-цвіт, червоно-гарячий, білосніжний, трьох-ярусний, фіто-терапія, мікрочастина, мати-ймачуха, кінець-кінцем, батько-мати, мало-помалу, водопостачання, картопле-сховище, жовто-багряний, снігозатримання, одноденний, біоцикл.
ПРАВИЛЬНЕ НАПИСАННЯ СЛІВ
Сніжно-білий, горицвіт, червоногарячий, білосніжний, трьохярусний, фітотерапія, мікрочастина, мати-й-мачуха, кінець кінцем, батько-мати, мало-помалу, водопостачання, картоплесховище, жовто-багряний, снігозатримання, одноденний, біоцикл.
IV. Поглиблення та закріплення вивченого матеріалу.
1. Дослідницька робота (записати речення, пояснити правопис складних слів, у 1 реченні підкреслити граматичну основу).
Слайд №13
Густа смарагдова повінь затопила долини, (круто)гори. На гребні того шумовиння красується, грає буйне (різно)цвіття: чебрець, шавлія і м’ята, (густо)червоний воронець, (біле)біле (ромен)зілля, (сріблясто)синяві безсмертники, тремтить, хвилюється (ніжно)густа димчиста ковила. (Із роману «Вогонь землі» Павла Байдебури)
ПРАВИЛЬНЕ НАПИСАННЯ
Густа смарагдова повінь затопила долини, крутогори. На гребні того шумовиння красується, грає буйне різноцвіття: чебрець, шавлія і м’ята, густо-червоний воронець, біле-біле ромен-зілля, сріблясто-синяві безсмертники, тремтить, хвилюється ніжно-густа димчиста ковила.
а) яскраво/синій, жовто/зелений, жовто/гарячий;
б) фото/модель, фізико/математичний, міні/спідниця;
в) гіпер/маркет, більш/менш, легко/крилий.
ґ) гори/цвіт, пів/ Люботина, вербо/лози
г) пів/ящика , пів/огірка, пів/день
4. Угадайте слово й запишіть (учні виконують у зошиті й на дошці)
1) хто сіє і вирощує хліб? (хлібороб);
2) хто міряє землю? (землемір);
3) хто рубає ліс? (лісоруб);
4) хто носить листи? (листоноша);
5) хто варить сталь? (сталевар);
6) хто ходить пішки? (пішохід).
– То як ми написали ці слова? Чому?
5. Гра «Хто швидше». Слайд №15 Пригадайте й запишіть якнайбільше слів, що починаються на мікро-, теле-, супер- .(за варіантами)
Мікрочастини, мікроорганізми, мікрохвильова, мікротекст…
Телеоператор, телепередача, телеведучий, телереінтерв'ю, телехроніка….
Супермен, супермама, супермаркет, суперагент...
6. Інтерактивна вправа «Розподільний диктант» Слайд №16
- Виконайте завдання у додатку https://learningapps.org/ (запропоновані слова запишіть у три стовпчики: 1 - слова, що пишемо разом, 2 - слова, що пишемо через дефіс, 3 - слова, що пишемо окремо) . Самоконтроль перед написанням тесту на оцінку в Гугл формах.
слова, що пишемо разом |
слова, що пишемо через дефіс |
слова, що пишемо окремо |
лівобережний мікропроцесор телешоу чистотіл шестиденний жовтогарячий авіалайнер радіовузол пройдисвіт півострів |
південно-східний сніжно-білий кисло-солодкий червоно-коричневий видимо-невидимо батько-мати навчально-виховний школа-інтернат м'ясо-молочний зустріч-прощання |
пів острова одним одна кінець кінцем пів огірка пів Харкова пів життя пів години пів Європи пів України пів яблука |
V. Підведення підсумків.
- Під час уроку ми опрацювали багато матеріалу, поглибили знання з правопису складних слів. Тож, для того щоб закріпити вивчений матеріал я пропоную вам написати тест в Гугл формах «Правопис складних слів». Перейти за посиланням https://docs.google.com/forms/d/1xV1MrjcEGiJnIWttmTP1QQegmoOkNC4EEVS8SsbAoOo/edit Слайд №19
1. Позначте рядок, де всі слова складні:
а) будинок, сонце, багатоповерхівка;
б) навчання, жовтогарячий, кінозірка;
в) фотоальбом, авіапошта, п’ятиденка.
2. Позначте рядок, де всі складні слова пишуться разом:
а) кімната/кухня, фото/альбом, лісо/степ;
б) чорно/слив, три/річний, ультра/звук;
в) міні/спідниця, сон/трава, євшан/зілля.
3. Позначте рядок, де всі складні слова пишуться через дефіс:
а) жовто/гарячий, міні/диктант, синьо/окий;
б) кімната/музей, сон/трава, українсько/російський;
в) шеф/кухар, авто/клуб, крає/вид.
4. Позначте рядок, де всі слова з пів- пишуться разом:
а) пів/острів, пів/аркуш, пів/місяць
б) пів/Києва, пів/яблука, пів/аркуша;
в) пів/парти, пів/юрти, пів/Одеси (далі див. Гугл клас)
- Оцінки за роботу на уроці, за виконання тесту ви зможете подивитися в гугл класі.
VI. Домашнє завдання. Слайд №17
Диференційоване завдання.
Утворити складні слова із запропонованих частин, скласти з ними речення (10 балів) або написати зв'язний текст-мініатюру (12 балів) на тему «Чарівниця-осінь»:
Сьогодні, день; північ, схід; жовтий, гарячий; зелений, коричневий, листя, падати.
VІІ. Рефлексія учнів. Слайд №18
На уроці я…